הלוגו שליווה את ״ירושלמים״ על רקע אולם המועצה. צילום: לירן תמרי

סיעת ירושלמים - הסוף: יממה אחרי הפרישה של ח"כ רחל עזריה מהמירוץ לראשות העירייה, חבר מועצת העירייה יהודה גרינפילד גילת, מספר 2 בסיעת ״ירושלמים״ מסיים את כהונתו ומודיע על תמיכה בדרכה של תנועת ״התעוררות".

"זמנה של השתיקה חלף", אומר גרינפילד בשיחה עם מיינט ירושלים. "חשוב שירושלמים רבים שבחרו בנו ידעו כי אין כאן הסכמה ואין כאן הזדהות עם ההתמזגות עם סיעתו של זאב אלקין שזה מקרוב בא. האמת היא כי חודשים רבים הושקעו בניסיון ליצור חזית אחידה, פלורליסטית ופתוחה בירושלים ביחד עם סיעת ״התעוררות״ שקרובה לנו בתפיסה ובבוחרים. לצערי, המאמצים הללו לא צלחו ועדיין, עופר ברקוביץ׳ מציג את המודל העדיף לירושלים: מודל פתוח, פלורליסטי, רב מגזרי".

כזכור, אמש (רביעי) הודיעה עזריה על פרישתה מהמירוץ לראשות העירייה וקראה למצביעיה לתמוך במועמדותו של זאב אלקין לתפקיד. מיד לאחר פרסום הדברים, עזריה קיבלה ברשתות החבריות מאות תגובות זועמות וספגה ביקורת קשה על המהלך.

יהודה גרינפלד גילת. צילום: דוברות משרד המדע

"למעלה משישה עשר אלף איש בחרו בסיעת ירושלמים בבחירות האחרונות״, הוא מוסיף. ״רובם ככולם, שאפו להיות חלק מסיפור שבו ירושלים איננה רק מילה, ערך פוליטי או סיסמה, אלא מקום של חיים, התחדשות, שיתוף פעולה בין קהילות ומבט חדשני על החברה הישראלית. תקופה ארוכה סיעת ירושלמים הבטיחה וקיימה", אומר גרינפילד בשיחה עם "מיינט ירושלים".

לדבריו, "משהו רע מאד קרה בדרך, גם כי ירושלים היא עיר מאתגרת, אבל גם כי התפיסה המיושנת שרצונם של הבוחרים צריך להיות נר לרגליהם של שליחי ציבור עברה שחיקה מדאיגה (ולא רק בירושלים). הבוחרים למדו על בשרם לצפות מנבחריהם למעט מאד. האמת הפשוטה הפכה ממקום בהיר ונקי, למקום שבו פעולות תמוהות נעשות תחת הסברים מאולצים, אינטרסים מקומיים ושיקולים זרים".

ח"כ עזריה לצד עופר ברקוביץ׳. סיימה את המירוץ. צילום: אלכס קולומויסקי

גרינפילד מוסיף, "כבודם של הבוחרים הנחה אותי בחודשים האחרונים לשמור על שתיקה נוכח המשבר שפקד אותנו בסיעת ירושלמים, מתוך המחשבה שקרבות בוץ פנימיים רק יוסיפו לתחושת הביזוי שחשים אלו שנתנו בנו את אמונם. זו גם הסיבה כי קיימתי את התחייבות שהמנדט שלי יישאר בסיעת ירושלמים שחדלה מלהתקיים: קיבלתי את המנדט מבוחריי ואחזיר אותו להם. בגרסה משלי על דברי רבן גמליאל : ״ידוע לפניך שלא לכבודי עשיתי, ולא לכבוד בית אבא עשיתי, אלא לכבודכם, שלא ירבו מחלוקות בישראל.״

גרינפילד חותם את דבריו בפרידה ממועצת העירייה, "בעוד חודש אפרד ממועצת העיר ירושלים לטובת דברים גדולים אחרים. זה היה כבוד אמיתי לשרת את הציבור כולו, ולהנכיח את תפיסת עולמי בהובלת העיר היפה ביותר בעולם".