פלג וברקוביץ'. צילום: יח"צ

רגע אחרי הגשת הרשימות והמועמדים, חתמו הבוקר (ג') על הסכם העודפים ראש רשימת הליכוד למועצת העיר ויו"ר תנועת התעוררות - שתי הרשימות הציוניות והממלכתיות המובילות בעיר.

הסכם העודפים, עליו חתום גם השר יריב לוין כבא כח סיעת הליכוד, נחתם במעמד ראש רשימת ״הליכוד - מחל״ בירושלים עו״ד אלישע פלג ויו״ר תנועת התעוררות, עופר ברקוביץ'.

יו"ר תנועת התעוררות, עופר ברקוביץ': "אני שמח על שיתוף הפעולה עם תנועת הליכוד. הסכם העודפים הוא צעד אחראי של שיתוף פעולה בין הסיעות. שיתוף הפעולה הזה יימשך גם כאשר נציגי התנועות יכהנו כחברי מועצת עיריית ירושלים. אני מודה לידידי עו"ד אלישע פלג ולשר יריב לוין.  הוכחנו כי ניתן לייצר בירושלים חזית ציונית ממלכתית רחבה".

ראש רשימת הליכוד - מחל למועצת עיריית ירושלים, עו״ד אלישע פלג, אמר לאחר חתימת ההסכם כי "רשימת התעוררות חתמה הסכם עודפים עם "הליכוד - מחל" כי גם הם מודעים לכוחו הגדול של "הליכוד" בירושלים. מצאנו שיהיה נכון עבורנו לחתום איתם על הסכם עודפים שבסופו של דבר ישרת אותנו. אני מאמין ששיתוף הפעולה בין סיעת "הליכוד - מחל" לבין התעוררות ימשך גם במועצת העירייה".

הסכם עודפים הוא הסכם בין שתי רשימות בבחירות, הקובע שסכום קולותיהן ייחשב ביחד בקביעת מספר המנדטים המוקצים להן. לאחר קביעת מספר המנדטים המשותף, מחולקים המנדטים ביניהן לפי גודלן היחסי.

בבחירות לרשויות המקומיות יכולות שתי רשימות לחתום ביניהן הסכם עודפים. אולם, מכיוון שהמנדטים העודפים מחולקים לרשימות עם כמות הקולות העודפים הגדול ביותר ולא לפי שיטת בדר-עופר, ייתכן מצב שבו אחת הרשימות תפסיד מנדט בגלל הסכם העודפים.