המועמדים המובילים לראשות עיריית ירושלים. צילום: דנה קופל

בחירות 2018 - הישורת האחרונה: יומיים לפני שמאות אלפי ירושלמים יצעדו לקלפיות, נראה כי אף אחד לא באמת יודע או מעז לקבוע מה יהיו התוצאות במערכת הבחירות הסוערת ביותר שידעה ירושלים.

מערכות בחירות, בטח לרשויות המקומיות, זוכות לה פעם לתארים מוגזמים – "הכי מפתיעה", "היסטורית", "בלתי צפויה". אלא שנראה כי הפעם זו שמתנהלת בירושלים וביום שלישי הקרוב תגיע אל שיאה, עונה על כל אחד מהסופרלטיבים שתזרקו עליה. אל קו הסיום, אם לא תהיה הפתעה של הרגע האחרון (ואל תתפלאו אם תהיה אחת כזו), אמורים להגיע ארבעה מועמדים, שכל אחד מהם מאמין שהוא יכול לזכות – ומגבה את תחושותיו בלא מעט סקרים שמראים כי הוא מוביל על יריביו. 

במערכת הזו כל אחד מהם יכול להיות המנצח הגדול וגם זה שהפסיד את כל הקופה. בכל רגע נתון התמונה משתנה, כל אחד מהם כבר היה קרוב לכס ראש העירייה ואז התרחק משמעותית. חצי שנה של מערכה סוערת במיוחד תסתיים ביום שלישי הקרוב, כשיפתחו 848 קלפיות, בסיומה נדע - מי יעמוד בראשות העירייה בחמש השנים הקרובות, או שאולי בעצם הולכים לסיבוב שני – היסטורי לא פחות.

עופר ברקוביץ: ניפגש בסיבוב 
התסריט האופטימי: מה שלפני כמה חודשים נראה היה כתיאוריה מופרכת, הפך למציאות מדהימה, כשעופר ברקוביץ מגיע ליישורת האחרונה כאשר בלא מעט מהסקרים האחרונים הוא זוכה למקום הראשון וקוטף אהדה רבה בציבור החילוני בעיר. בחצי השנה האחרונה מנהל ברקוביץ קמפיין מוצלח שזכה לתהודה רבה בעיר. במערכת הפוליטית קיים קונצנזוס לפיו סיעת 'התעוררות' תהיה הגדולה ביותר לאחר הבחירות, כשברקוביץ הצליח למתג את עצמו כמנהיג החילוני המובהק של ירושלים. בהתאם לכך, הציבור החילוני ברובו יצביע לו, כמו גם נתח מכובד מהציונות הדתית. 
רשימת 'התעוררות' מורכבת משלושה ליכודניקים בחמישייה הראשונה, נציג מפלגת העבודה, הבית היהודי ועוד – כך שעל פניו היא פונה למגוון רחב של קהלים. ברקוביץ מכוון בקמפיין שלו לכל המגזרים ואפשר להגיד שהוא גם הצליח להגיע אליהם. יש לו צוות דוברי צרפתית, מטה לעולי חבר העמים וקמפיין מיוחד באנגלית. בהתאם לכך בסביבתו מרשים לעצמם לחלום על ניצחון בסיבוב הראשון, אבל גם הם יודעים שהרבה דברים מפתיעים צריכים לקרות כדי שהחלום יהפוך למציאות.

סיכויי התממשות: כלל המועמדים מודים שמי שבטוח יעלה לסיבוב שני הוא עופר ברקוביץ. אך האם הוא יצליח להפתיע ולכבוש בסערה את הלשכה הנכספת בקומה השישית בספרא כבר בסיבוב הראשון? זה לא יהיה קל, אולי אפילו בלתי אפשרי נוכח שלושה מתמודדים נוספים שמונעים ממנו להגיע לארבעים האחוזים הנדרשים.

ברקוביץ'. צילום: דנה קופל

התסריט הפסימי: רבים במערכת הבחירות מנבאים לברקוביץ' עלייה לסיבוב השני והפסד שם, נבואה שעשויה להפוך למציאות (בסיבוב השני אין שבתון והחרדים עשויים להתאחד נגדו) והופכת בקלות לתסריט הפסימי הקלאסי שלו. אלא שיש גם תסריט גרוע עוד יותר עבור ברקוביץ' - הפסד כבר בסיבוב הראשון. 

אלקין מכוון בחודש האחרון את כל התותחים לעברו של ברקוביץ. הוא אפילו גייס לכך את ניר ברקת, שמרבה לטעון כי הוא חסר ניסיון מספיק כדי לנהל עיר כמו ירושלים. אלקין יצא בקמפיין תחת הכותרת "בחרת ברקוביץ – קיבלת ליאון", שיחד עם הכתבה המפורסמת בערוץ 20 המאשים את יו"ר 'התעוררות' בקבלת תקציבים מהקרן החדשה נגסו קצת בכוחו של ברקוביץ ופגעו מעט במעמדו כמנהיג החילוני המוביל. בפורומים רבים מכונה ברקוביץ "שמאלן" ומנהיגי הימין מרבים לתקוף אותו. אם אלקין יעלה הילוך  בקמפיין הנגטיבי נגדו – יש תרחיש בו הוא יצליח לקחת ממנו אלפי תומכים וברקוביץ עשוי לאבד את הבכורה.

סיכויי התממשות: נמוכים. כמעט בכל סקר שנעשה ברקוביץ מראה על יציבות ומצליח להעפיל על שאר המועמדים – או לפחות להתברג לסיבוב השני. האם ההתקפות של מנהיגי הימין נגדו הצליחו? את זה נדע רק במוצאי יום הבוחר.
משה ליאון: בין סיבוב ראשון לשני

התסריט האופטימי: בתחילת המירוץ, כשהתברר שהמועמד החרדי יוסי דייטש מתמודד והיה נראה שהוא זוכה לקונצנזוס ברחוב החרדי, רבים גיחכו נוכח האחוז החד ספרתי לו זכה ליאון בסקרים. כיום, פחות מ-48 שעות לפני הבחירות זוכה אותו ליאון לתמיכתם של מפלגות דגל התורה וש"ס, המונות לכל הפחות 55,0000 מצביעים – בסיס הקולות היציב ביותר במערכת הבחירות הנוכחית.

בסביבת ליאון מכוונים גבוה – ניצחון בסיבוב הראשון. כדי להגיע לשם, או לכל הפחות להבטיח מקום בסיבוב השני, הוא זקוק לעוד עשרות אלפי קולות מהמגזר הדתי-לאומי והחילוני. במטה ליאון אומרים כי הם מחזיקים במאגר ממוחשב של למעלה מ-35,000 מצביעים, שלדבריהם כל אחד מהם הודיע כי יצביע לליאון.

מאגר מספרי הברזל מהציבור הכללי מחולק לקבוצות של מאות, אשר על כל אחד מהם אמון פעיל במטה הבחירות שמוודא (כמה שניתן) הצבעה ותמיכה בליאון. בנוסף, השבוע הודיעו ראשי הקהילה האתיופית, המונה 3,000 בעלי זכות בחירה, על תמיכה בליאון, כמו גם חלקים בסניף הבית היהודי המקומי.

אחרי חמש שנים בהן כיהן כחבר מועצה, בחלקן כמחזיק תיק המנהלים הקהילתיים, ואחרי חריש עמוק בשכונות החילוניות, במטה ליאון סבורים שיצליחו במשימה – כבר בסיבוב ראשון. על דבר אחד אין חולק – נכון לכתיבת שורות אלה משה ליאון נמצא במומנטום מצוין מבחינתו.
סיכויי התממשות: אם ליאון יצליח להביא את כל הקהלים עליהם מדברים במטה שלו, כדי שיצביעו עבורו ביום הבוחר – הוא צפוי לנצח בסיבב הראשון. אלא שכל עוד ירוצו ארבעת המועמדים עד הסוף, בנוסף לעובדה כי מדובר ביום שבתון שעשוי לעלות את אחוזי ההצבעה, סביר להניח שאנו הולכים לסיבוב שני וליאון ככל הנראה יהיה שם.

משה ליאון. צילום: דנה קופל

התסריט הפסימי: שני מועמדים לוטשים עיניים למאגר הקולות החרדי של משה ליאון – יוסי דייטש וזאב אלקין. במערכת הפוליטית בירושלים יש מי שמעריך שתהיה זליגה מכיוון דגל התורה לעברו של דייטש וזליגה נוספת, קטנה משמעותית אמנם, מאחותה הספרדית ש"ס, לעברו של אלקין. במידה שזליגות אלה יהפכו לטפטוף של ממש – מקומו של ליאון בסיבוב השני עלול להיות בסכנה. עוד משהו שיכול לסכן את ליאון, הוא הפרסום בסוף השבוע האחרון בידיעות אחרונות על דיל אפשרי בין ליאון וליברמן למפלגות החרדיות בעניין חוק הגיוס. זה מגביר את סיכויו בחרדים, אך בציבור הכללי הוא עלול להיפגע - אם כי הפרסום לא תפס את סדר היום ואנחנו אוחזים שלושה ימים לפני הבחירות.

סיכויי התתמשות: נמוכים. אנשי דגל התורה וש"ס נחושים להעניק לליאון את הניצחון. בנוסף, שיבוצו של עופר איובי, תמיכת ההסתדרות בירושלים והמטה המיוחד בראשות דני בונפיל שעובד למען ליאון – יש לאחרון סיכויים גבוהים לעלות לסיבוב השני.

זאב אלקין: מחכים למהלך דרמטי
התסריט האופטימי: במידה ודייטש רץ עד הסוף, זאב אלקין מגיע אל השבוע הקריטי של הקמפיין שלו כשהוא נטול כמעט לחלוטין מתמיכה חרדית. אמנם מספר רבנים חרדים מכל קצוות הקשת הפוליטית הודיעו על תמיכה בו, כמו גם 'הפלג הירושלמי' המונה לפי הערכות למעלה מעשרת אלפים מצביעים, אך מדובר במספרים קטנים ממה שהוא ציפה.

במגזר החילוני, לפי ההערכות והתסריטים שמציגים בסביבתו של אלקין, מתוך 150,000 חילונים בירושלים הוא צפוי לזכות לפחות ב-65,000 קולות, בעוד עופר ברקוביץ זוכה בשאר. 

בצד החיובי נמצאים תמיכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבאופן חריג הגיע עמו השבוע לסיור מיוחד בשוק מחנה יהודה, תמיכת שרי וחברי הכנסת של הליכוד, השר נפתלי בנט, השרה איילת שקד וחלק גדול מסניף הבית היהודי בירושלים, כמו גם תמיכה מהמגזר העסקי. כל אלה נותנים לאלקין תקווה כי הוא יכול לעלות לסיבוב שני. 

סיכויי התממשות: במערכת הפוליטית הירושלמית דברים משתנים בכל רגע, כשאחד התסריטים הוא פריש של דייטש ברגע האחרון, מהלך שיעניק לאלקין יתרון גדול מול שאר המועמדים. 

אלקין. צילום: דנה קופל

התסריט הפסימי: השבועיים האחרונים לא היו כל כך טובים עבור אלקין, שראה איך ליאון צובר מומנטום על חשבונו במקומות שהיו אמורים להיות, על פי תפיסת אלקין, בכיס שלו. מדובר כמובן במגזר הציוני-דתי ובחוגים של הבית היהודי שעד כה תמכו באלקין ולאחרונה החלו להישמע משם קולות תמיכה דווקא בליאון. במקביל, בעוד אלקין בונה על פרישה של דייטש ברגע האחרון, נכון לכתיבת שורות אלה המועמד החרדי נחוש לרוץ עד הסוף. כל עוד זה המצב – אלקין בבעיה ויכול למצוא עצמו מחוץ למשחק. 

סיכויי התממשות: אלקין וליאון מתחרים ראש בראש מי יעלה לסיבוב השני. כל עוד לא יתרחש מהלך דרמטי של הרגע האחרון, כזה שישנה את התמונה, אלקין עשוי למצוא עצמו מחוץ לסיבוב השני.

יוסי דייטש: מקווים לזליגה

התסריט האופטימי: בשבועות האחרונים, מאז הכריזו בדגל התורה וש"ס על תמיכה במשה ליאון, יוסי דייטש שינה כיוון. מפוליטיקאי שממעט להתראיין הוא לא מפספס אף עימות ומופיע מאחורי כל מיקרופון. הוא מתגלה כרהוט, ענייני ובקיא בכל העניינים בהם הוא עסק בעירייה בשנים האחרונות. נראה שעצם העובדה שהוא כבר לא כבול לשאר המפלגות החרדיות נותן לו חיזוק בציבור החילוני והדתי-לאומי. דייטש זוכה לתמיכת מפלגתו, אגודת ישראל, המונה כ-35,000 מצביעים, בנוסף לתמיכת מפלגתו של אלי ישי שקיבל בבחירות האחרונות 18,000 קולות בירושלים. עוד בין תומכיו: הרב טאו ראש ישיבת 'הר המור' וסיעת 'מאוחדים' של אריה קינג, שצפוי על פי סקרים להכניס שני מנדטים. בתסריט האופטימי מקווים בסביבתו לזליגה מקרב חוגי דגל התורה וש"ס, מכיוון של אלה שיעדיפו ראש עירייה חרדי. 

בצירוף התמיכה החילונית והנהירה מהציונות הדתית, מצפה דייטש לעשות את הבלתי אפשרי ולהעפיל לסיבוב השני. דייטש גם משאיר פתח קטן ומעריך שיש לו סיכוי לשכנע את דגל התורה לעשות סיבוב פרסה ברגע האחרון.

סיכויי התממשות: לא גבוהים במיוחד. דגל התורה וש"ס מנהלים קמפיין אגרסיבי יחד עם משה ליאון, ועורכים עמו חוגי בית משותפים. בנוסף, המנהיגים הרוחניים כבר הוציאו מכתבי תמיכה בליאון. דבר אחד חשוב לציין: בפוליטיקה החרדית כבר היו דברים מעולם, כמו למשל במקרה של אהוד אולמרט, שזכה לתמיכת החרדים 48 שעות לפני הבחירות.

יוסי דייטש. צילום: דנה קופל

התסריט הפסימי: דייטש אמנם הצליח לחזק את קהל תומכיו מקרב הציבור החילוני והדתי-לאומי, אך לא בטוח שזה מספיק כדי להוביל לסיבוב שני. גם בגזרה החרדית המצב לא נראה טוב עבורו, כשהתקוות לסיבוב פרסה מצד דגל התורה וש"ס עלולות להתברר כתקוות שווא. 

סיכויי התממשות: כמו כל הקמפיין המפתיע שלו – אולי גם סופו יתברר כהפתעה גדולה. אלא שבפועל קשה לראות את זה קורה – ובלי תמיכה חרדית מלאה הוא עשוי למצוא את עצמו מחוץ לסיבוב השני.
* יש לציין כי על ראשות העיר מתמודד גם עו"ד אבי סלמן, יועצו לשעבר של ראש העירייה ניר ברקת, העומד בראש רשימת 'אני ירושלים'. הסקרים מנבאים לסלמן אחוזי הצבעה בודדים בלבד.