תנועת ה'צופים'. מסע גניבות. צילום: shutterstock

מחדל בטיול של שבט צופים מאזור ירושלים: טיול של תנועת הנוער לדרום הארץ הסתיים בפשיטה של גנבים על מתחם הלינה. התוצאה: ציוד רב שנגנב, בין השאר מספר מכשירים סלולריים, ארנקים וכרטיסי אשראי. השבוע הגישה אם לחניכה תביעה נגד התנועה ודרשה פיצוי בסך שבעת אלפים שקל. הטענה: חברת האבטחה שנשכרה לשמור על מתחם הלינה לא ביצעה את המוטל עליה.

על פי התביעה עולה כי הגניבה התרחשה לאחר הלילה הראשון במחנה. לדברי האם, בתה הופתעה לגלות כי מכשיר אייפון חדש נלקח מתיקה האישי, יחד עם מטען ואוזניות, ארנק שכלל תעודת זהות וכרטיס אשראי, כסף מזומן וכרטיס רב־קו טעון.

אלא שכאן לא הסתיים מסע הגניבות. "לפי היקף הגניבות נראה כי היה מדובר לא בגנב יחיד כי אם בכמה אנשים, אשר פשטו על המתחם ו'בילו' בו מספיק זמן כדי לפתוח ולהוציא רכוש אישי מהרבה תיקים, וכן נלקח ציוד של השבט", נכתב בתביעה. "היקף זה של גניבות רק מצביע על חומרת המחדל".

עוד עולה מהתביעה כי בצופים החליטו שלא לזמן למקום משטרה - ובחרו לעשות בירור פנימי. "התובעת הודיעה לרכזת השבט כי זה לא מקובל עליה, כי היא דורשת שהמשטרה תוזמן לאתר, וכי אם הצופים לא יזמנו את המשטרה היא תעשה זאת בעצמה", נכתב שם. "לאחר כשעה הודיעה רכזת השבט כי המשטרה הוזמנה וכי כולם מטפלים בנושא".

במכתב ששלחה המבקרת הפנימית של תנועת הצופים העבריים בישראל הודתה התנועה כי חברת האבטחה התרשלה בשמירה על מתחם הלינה. "חברת האבטחה מקבלת מתנועת הצופים הנחיות ועליה לפעול בהתאם. לצערי, חברת השמירה לא פעלה בהתאם להנחיות. כתוצאה מכך תנועת הצופים חדלה מלעבוד עם חברת האבטחה והוגשה תביעה לקבלת פיצוי כספי על הנזק שנגרם לחניכים. תביעה זו עדיין בטיפול חברת הביטוח".

מתנועת הצופים נמסר: "לפני הטיול הדגשנו בפני החניכים שאין להביא ציוד יקר ערך לשטח שכן אין באפשרות התנועה לבטחו ומי שיביא ציוד יקר ערך, הציוד הנ"ל יהיה באחריותו הבלעדית. עם זאת, מכיוון שחברת השמירה לא פעלה בהתאם להוראות, הגישה התנועה תביעה בגין הדברים שנגנבו. במקביל ביקשנו לפצות את המתלוננת בפיצוי זמני של כאלף שקל ולהוסיף לה פיצוי בהתאם לגובה הפיצוי שיתקבל מהתביעה, באם יתקבל, אך המתלוננת סירבה לקבלו ודרשה פיצוי שיאפשר לה לרכוש מכשיר מהדגם שנגנב. מאז אותו אירוע מצער, הפסקנו לאלתר לעבוד עם חברת השמירה האמורה ואנו ממתינים לתוצאות התביעה".