צעדת תשעה באב בשנה שעברה. צילום: גרשון אלינסון

בליל תשעה באב תקיים תנועת 'נשים בירוק' חצי יובל לחידושה של המסורת העתיקה של הקפת חומות ירושלים בליל הצום.

כמדי שנה יתכנסו אלפים מכל רחבי הארץ בגן העצמאות שבלב ירושלים לקריאה משותפת של מגילת איכה. לאחר הקריאה יוקרן הסרט 'מן האפר אל הפאר' ומיד לאחר מכן תחל הצעדה בליווי ואבטחת משטרת ירושלים ותוך דברי הדרכה והסבר על הנקודות השונות לאורך המסלול והקשר מהן אל ההיסטוריה הקדומה והחדשה יותר של ירושלים.

כמדי שנה תסתיים הצעדה בעצרת במתחם שער האריות שם יישאו דברים הרב אורי שרקי, השר זאב אלקין, השר בצלאל סמוטריץ', ראש עיריית ירושלים לשעבר, ח"כ ניר ברקת, סגנית ראש העירייה חגית משה, חבר מועצת העיר אריה קינג, חברת הכנסת לשעבר ומנהלת שדולת ארץ ישראל בכנסת אורית סטרוק ועו"ד נילי נאהורי, רכזת ארגון 'ישראל לנצח'.

צעדת תשעה באב בשנה שעברה. צילום: גרשון אלינסון

ראשי התנועה, יהודית קצובר ונדיה מטר, מזכירות כי הצעדה שהפכה למסורת מהווה למעשה חידוש של מסורת עתיקה שהתקיימה בירושלים לפני מאות שנים בליל תשעה באב, אך נקטעה ברבות השנים. "בשנת 94' נחשפו רות ומיכאל מטר, מייסדי תנועת 'נשים בירוק', למנהג העתיק של הקפת חומות ירושלים בליל תשעה באב. ככלה המסובבת את חתנה מקיף עם ישראל את הר הבית ומביע את כיסופיו למקום. בתנועה הוחלט לחדש את המנהג. בשנה הראשונה נתקל הרעיון בהתנגדות המשטרה. הסוגיה הונחה לפתחו של בג"ץ שהורה למשטרה לאפשר את קיומה של הצעדה הנערכת מאז מדי שנה".

"הצעדה מהווה נדבך נוסף ביישומה בפועל של ריבונות העם היהודי על בירתו הנצחית, ירושלים", אמרו קצובר ומטר, "ריבונות עם ישראל על כל מרחבי ארצו מתחילה ונבחנת בריבונותו על בירתו".