כניסות לנשים ולגברים בנפרד בסניף מאוחדת. צילום: מיינט ירושלים

הפרדה אפילו במרפאה: מטופלים שהגיעו לביקור במרפאתו של ד"ר איתמר רז בעיר הופתעו לגלות כי במקום יש כניסה נפרדת לגברים וכניסה אחרת לנשים. על פי מוקד זימון התורים, במרפאה אף קיימים חדרי המתנה נפרדים.

מתיעוד שהגיע לידי מיינט "ידיעות ירושלים" עולה כי הכניסה למתחם המרפאה, שנמצאת בשכונת הבוכרים, מתבצעת משתי כניסות שונות - האחת לנשים והשנייה לגברים. מעל הכניסות מתנוסס שם קופות החולים 'כללית' ו'מאוחדת'.

בנוסף, במוקד זימון התורים של ד"ר רז מצוין כי במקום יש חדרי המתנה נפרדים וצוות הנותן מענה לפי מין הנבדק. "המרכז דוגל בשירות אישי לכל מטופל עם חדרי המתנה נפרדים לגברים ונשים", אומר המוקדן. "בנוסף במרכז מגוון שירותים של רפואה משלימה ורגשית על ידי מטפלים לגברים ומטפלות לנשים יראי שמיים מוסמכים ומומחים".

לפני מספר שנים הוציא משרד הבריאות חוזר שהתייחס לתופעה, שהיתה נפוצה בשכונות חרדיות. בחוזר נקבע כי שירותים מופרדים לנשים ולגברים עלולים "לפגוע בשוויון נשים ובכבודן כמשמעותו במשפט הישראלי ואולי אף במקרים מסוימים ליצור פגיעה בנגישות לשירותים מסוימים".

לפני שלושה חודשים דיווחנו כי הכניסה הביטחונית לביטוח לאומי בשכונת שייח ג'ראח נעשתה בהפרדה. במוסד הסבירו: העמדה מוקמה ממניעים ביטחוניים. השירותים ניתנים ללא הפרדה. בהמשך בעקבות הפרסום במיינט ירושלים הוסרו שלטי ההפרדה.

כניסות לנשים ולגברים בנפרד בסניף מאוחדת. צילום: מיינט ירושלים

תגובות:

ממרפאתו של ד"ר רז נמסר: "המרכז הרפואי למהדרין הינו מרפאה פרטית המספקת שירותים רפואיים לכלל הציבור הרחב מכל המגזרים ולמבוטחי קופות החולים 'מאוחדת' ו'כללית'. למי שמעוניין/ת, יש רופא לגברים ורופאה לנשים, אח לגברים ואחות לנשים. יש כניסות וחדרי המתנה לנשים וכן לגברים. יש שירותים לגברים ולנשים. אין אצלנו כפייה או הוראות מחייבות - כל אחד/ת בוחר/ת את השירות שבו הוא/היא מעוניין/ת ואת המקום שבו הוא/היא בוחר/ת להמתין או להתפנות. אנו פועלים כחוק לפי הנחיות היועמ"ש, שכתב: 'רשאיות הקופות, כמובן, להביא בחשבון את הצרכים המיוחדים של חלקי האוכלוסייה השונים, כגון שירותי בריאות בהתאמה עם הדינים והמנהגים הדתיים של בני הדתות השונות'.

"חשוב לציין בנוסף את הרגישות האנושית המתחייבת כאשר איש או אישה דתיים הבאים לקבל שירות רפואי ואינם נמצאים במיטבם מעדיפים/ות להמתין במקום צנוע שאינו פוגע ברגשותיהם".

מ'כללית' נמסר בתגובה: "אין מדובר במרפאה של כללית אלא במרפאה פרטית של רופא עצמאי בשכונת מאה שערים אשר מקבל מטופלים של מספר קופות חולים. פנינו אל הרופא העצמאי לגבי הנחיות משרד הבריאות בנושא ושיש לפעול על פיהן".

'מאוחדת': "המרפאה אינה שייכת לקופת החולים. מדובר במרכז רפואי פרטי שמעניק שירותי רפואה לקופות חולים שונות".

משרד הבריאות: "אנו רואים חשיבות גדולה בהבטחת שוויון מגדרי מלא במערכת הבריאות. עם זאת ניתנת זכות להתאמת השירות הרפואי לצורכי האוכלוסייה על פי בקשתם ובמסגרת החוק. נבחן את הפרטים".