פחיות אקסל. אילוסטרציה: אדווה חולי

ביקורת קשה על התנהלות המשטרה: בן 70 שנעצר בחשד לגניבת  4 פחיות XL ומגבת ממרכול רמי לוי בתלפיות נאלץ לבלות לילה שלם במעצר. הסיבה: לא היה ערב שיחתום על שחרורו.

"מדובר בהתנהגות ובהתנהלות פסולה של היחידה החוקרת", פסק שופט בית משפט השלום בירושלים, באילין אלעזר והורה לשחררו ממעצר. שווי הסחורה הגנובה עומד על 69.90 שקלים.

לאחר שהובא לחקירה אתמול בן ה-70 הורה קצין החקירות במרחב מוריה לשחררו בערובה צד ג׳, אלא שלאותו קשיש לא היה ערב שיחתום על שחרורו. על כן, במשטרה החליטו להשאירו ללילה שלם בבית המעצר במגרש הרוסים ולהביאו הבוקר בפני שופט.

מגרש הרוסים. צילום: לירן תמרי

בדיון בעניין שחרור בערבות שהתקיים בבית המשפט השלום מתח השופט באילין אלעזר ביקורת קשה על התנהלות המשטרה: "למשיב אין עבר קודם בגין עבירות רכוש. לא היה כל מקום למעצרו של המשיב לכתחילה בגין עבירת גניבה בסכום כזה ובוודאי ששיקול דעת סביר, לא היה משאיר אדם בגילו של המשיב לילה שלם במעצר בשל היעדר יכולת להמציא ערבות צד ג' כאשר מדובר בעבירת גניבה בסכום האמור".

עו״ד ריטה טהורי, המייצגת את בן ה-70 מטעם הסנגוריה הציבורית מתחה אף היא ביקורת על התנהלות המשטרה במהלך הדיון: "אחד המקרים שגורמים לי בתור נציגה של המדינה להתבייש".

המשטרה בתגובה: “עם קבלת התלונה במשטרה בגין גניבה הובא החשוד לחקירת משטרה ובחיפוש בכליו נמצאו פריטים נוספים שנדרשה חקירה גם בעניינם. מדובר בחקירה שעודנה מתנהלת ומטבע הדברים לא נפרט אודותיה. בסיום החקירה ביקשה המשטרה לשחרר את החשוד בתנאי הרחקה מהמקום ממנו בוצע הגניבה, אך הוא לא עמד בתנאים ותוך מספר שעות הובא בפני שופט.

משטרת ישראל תמשיך לחקור את המקרה בכל הכלים העומדים לרשותה במטרה להגיע לחקר האמת ולמצות את הדין עם החשודים.

נציין כי ככל שנשמעת ביקורת שיפוטית, היא נלמדת ומופקים ממנה לקחים במידת הצורך”.