צילום ארכיון: יורן כהן

כך מעודדים מוסדות חינוך במזרח ירושלים ללמד את התכנית הישראלית? בית הספר "פרומיס" בשועפאט, שמלמד בין היתר את תכנית הלימודים שמשרד החינוך שואף להנחיל בבתי ספר ערבים - גילה לאחרונה כי המדינה והעירייה הפסיקו לתקצבו באופן מוחלט. משמעות הדבר: 200 תלמידים נשלחו לבתיהם ואף ששובצו מחדש מרבית הילדים עדיין בבית. המורים פתחו בשביתה וההורים נשארו חסרי אונים. "אנחנו רק רוצים חינוך טוב לילדים שלנו, לא מעוניינים להתעסק בפוליטיקה" אמרה אחת האמהות.

עקב הפסקת התקציב, לא הועברו הכספים למורים ולאנשי הסגל, ולכן הם החליטו על שביתה. במכתב רשמי מטעם הממונה על האכיפה והרישוי במשרד החינוך, נכתב כי לבית הספר "אין רישיון בתוקף והוא אינו מקבל תקציב מהמשרד. המוסד לא יכול לרשום או להעסיק מורים כלל".

מדובר אמנם על בית ספר מוכר שאינו רשמי, אך הוא התפרסם בעבר בכך שהוא בין היחידים בשועפאט שמלמד גם את תכנית הלימודים הישראלית. זהו נכס חשוב לרשויות הישראליות, שכן משרד החינוך מעוניין בהכנסת התכנית למזרח העיר ובלימוד תכנית הבגרות הישראלית. "יום אחד פשוט קיבלנו הודעה מההנהלה שאין לנו מה להביא את הילדים מחר בבוקר לבית הספר", אומרת א', אימא לאחד התלמידים במוסד החינוכי 'פרומיס'.

"אחרי זה התחילו בקבוצות הוואסטפ להסביר שהמורות בכלל לא מוכנות להגיע לבית הספר ושאין כסף אפילו לקפה בחדר המורים. חשבנו שבגלל שבית הספר מלמד את התכנית הישראלית, הרשויות לא יעשו לנו בעיות. כנראה שטעינו", היא מסכמת.

מהעירייה נמסר בתגובה: "בית הספר פועל ללא רישוי כבר כשנתיים. הרישום אליו נעשה באופן פרטי ולא דרך הרשויות. לאחרונה, צוות ההוראה בבית הספר החליט להשבית את המוסד וזאת בשל משבר כלכלי חריף אליו נקלע בית הספר ואי תשלום שכר מצד הנהלת המוסד. עם היוודע הדבר, משרד החינוך יחד עם העירייה, נכנסו מיד לפעולה, וזאת בכדי לא לפגוע בכלל התלמידים וביניהם התלמידים הנבחנים בבגרות חורף. עיריית ירושלים קלטה ושיבצה את כלל התלמידים במוסדות חלופיים ברחבי מזרח העיר".