הילד השבוע. ייאלץ לחכות לקיץ. צילום: פרטי

כיצד קורה שמשרד החינוך מקציב כסף להנגשת בית ספר עבור תלמיד ובכל זאת כלום לא קורה? את השאלה הזאת שואלת כבר מספר חודשים ט', תושבת מעלה אדומים ואמא לתלמיד בכיתה ח' המתנייד בכסא גלגלים. על פי האם, מתחילת שנת הלימודים הנוכחית נשאר בנה בבית ולא הולך ללימודים מכיוון שאין לו אפשרות ריאלית להכנס לבית הספר שבו הוא לומד.

"לפני שנה וחצי בני החל להתנייד בכסא גלגלים בלבד", אמרה ט', "במהלך שנת הלימודים הקודמת, בעקבות מצבו הרפואי הוא כלל לא היה יכול להגיע לבית הספר. השנה הוא כבר יכול היה לחזור ללימודים ומאוד התרגש לחזור לפגוש את חבריו".

אולם אז התברר ל-ט' כי בית ספר לא מונגש. "אין אפשרות להכנס לשם עם כסא גלגלים. אם הוא רוצה להיכנס הוא צריך להגיע מהכניסה האחורית של מבנה אחר שכוללת ירידה בכביש תלול מאוד כי רכב ההסעות לא מצליח להגיע לשם", סיפרה האם. "מדובר בסכנת חיים".

האם פנתה לוועד ההורים העירוני וביחד הם החלו לטפל בנושא. "פנינו למשרד החינוך וביקשנו מהם לעזור לנו", היא אמרה, "והם אכן הקציבו לעירייה תקציב עבור הנגשת בית הספר בנובמבר האחרון. פנינו לעירייה עשרות פעמים והם פשוט נפנפו אותנו, כל פעם בתירוץ אחר. הכי עצוב זה שהבן שלי מפסיד את השנים האלו עם החברים שלו רק בגלל שהוא על כסא גלגלים. חשוב לציין שמבית הספר מתקשרים אלי בכל יום ושואלים לשלומו, מאוד אכפת להם. העירייה היא זאת שלא אכפת לה".

שלומי ירוחם, יו"ר ועד ההורים העירוני: "נודע לנו מגורמי המקצוע במשרד החינוך שבנובמבר אושר לעירייה תקציב להנגיש את בית הספר. הפניות הרבות שלנו לעירייה לא צלחו ואנו מצרים על כך".

מעיריית מעלה אדומים נמסר: "הרשות פעלה לאלתר על פי הנחיית ראש העירייה בכדי להגיש את הבקשה למימון למשרד החינוך. בפברואר התקבל אישור משרד הפנים (רגולציה הכרחית ע"פ החוק) והעירייה קידמה הזמנת עבודה למעלית. הצפי המשוער להגעת המעלית הוא כשלושה חודשים, והצפי לביצוע העבודה הוא כחודש. המעלית תהא מוכנה, באם לא יהיו חלילה עיכובים נוספים - במהלך חופשת הקיץ".

לאחר התגובה מסרה האם: "תשובת העירייה מטעה. הבעיה האמיתית היא הכניסה לבית הספר, שאינה מותאמת לכסא גלגלים. מעלית כלל לא יכולה לעזור במקרה הזה, אלא רק הנגשה של הכניסה לבית הספר מהחנייה. אני מקווה שהעירייה תשכיל להבין זאת ולאפשר לבני להגיע לבית הספר ככל התלמידים".