בנו של וייס. אלרגיה קשה לבוטנים | צילום:פרטי

הורים לילדים הסובלים מאלרגיה מסכנת חיים למוצרי מזון מסוימים קוראים להקים גנים ציבוריים אלרגניים שבהם לא תותר הכנסת דברי מאכל מסכני חיים. גנים דומים קיימים באופן חלקי בערים אחרות ברחבי הארץ, בהן יבנה וראשון לציון, וכעת ההורים הירושלמים מבקשים להביא אותם גם לירושלים.

נתנאל וייס, תושב שכונת נחלאות ואב לפעוט בן שנתיים האלרגי לבוטנים ולביצים מספר על הצורך החיוני לקדם הקמת גן ייעודי בירושלים לילדים הלוקים באלרגיות מסכנות חיים.

"בכל מקום במרחב הציבורי אנחנו חשופים לסכנה", הוא משתף. "מי שאלרגי לבוטנים ברמות האלה כמו הבן שלי חייב להסתובב עם מזרק בכל מקום, כי אם אנחנו נמצאים בפארק כלשהו וילד אחר פותח שקית במבה בצד השני של גן המשחקים, זה יכול להשפיע עד כדי פינוי לבית חולים. היו כמה פעמים שהיינו בגני משחקים ונתקלנו בתופעה הזאת וביקשנו מהורים אחרים שיכניסו את הבמבה לתיק, אבל זה הרבה יותר מזה - כי מספיק שאותו ילד עם במבה נוגע במתקנים בפארק כדי לסכן את הבן שלי. זה אומר שחייבים להסתובב באופן קבוע עם מזרק שאמור לשחרר חומר המנטרל את ההשפעה של האלרגנים בגוף. יש יותר מודעות היום לנושא אבל זה לא מספיק. אנחנו בפחד תמידי".  

מי שמנסה לסייע לאותם הורים היא חברת מועצת העיר עינב בר כהן ('התעוררות'), שביקשה להעלות הצעה לסדר בעניין זה שעניינה הקצאת פארקים ציבוריים ייעודיים ברחבי העיר שיהיו נקיים מחומרים אלרגנים. לפי ההצעה, פארק אחד יוקצה תחילה כפיילוט ובהמשך יורחב לשישה גנים נוספים.

לפי ההצעה לסדר של בר כהן, 5% מהאוכלוסיה בישראל מוגדרת כאלרגנית וזקוקה להתייחסות מיוחדת והתאמות שונות לאורח חייהם. "אחד מהקשיים המרכזיים שאיתם מתמודדת אוכלוסיה זו בחיי היומיום הוא הימצאותם במרחב הציבורי המשותף שבו הם חשופים לסכנות, בדגש על ילדים שלהם יש מודעות נמוכה יותר לנושא", כתבה בר כהן.

"אני סבורה כי הגיעה העת להרחיב את היריעה גם למרחב הציבורי ולהגדיר גנים ייעודיים בעבור אוכלוסיה זו. איסור הכנסת מוצרים אלרגנים על ידי תליית שלטים ברחבי הגן יאפשר לזוגות רבים לשלוח את ילדיהם בבטחה לשחק עם שאר חבריהם מבלי שיחששו לחייהם, ליהנות מהמתקנים כמו כולם, מה שיביא לשיפור משמעותי ביותר באיכות החיים של ילדים והורים רבים בעיר".

ההצעה לא נידונה בישיבת מועצת העיר האחרונה, אך בר כהן מתכוונת להעלותה שוב ולפעול לקידומה.