המגדל ב'הנסן'. הפך לאטרקציה מרכזית צילום: דור נבו, XNET

המעבר היקר של המגדל הידוע: מגדל העץ המפורסם (הידוע גם כ'מגדל אסתר'), שנמצא בחצר 'בית הנסן' בטלביה, עומד לעבור לעמק הצבאים בדיוק שנתיים לאחר שנחנך, ולקופה הציבורית זה יעלה לא מעט.

ההחלטה על המעבר התקבלה ממש לאחרונה, ומי שתהיה אחראית על ביצועו היא הרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י).

הנקודה הצ'כית

ביום שני השבוע אישרה ועדת הכספים סכום של 800 אלף שקל, שייגרע מהקופה הציבורית של העירייה לטובת המעבר. פרויקט ההעברה מוערך בקרוב למיליון שקל, אלא ששגרירות צ'כיה הודיעה כי תישא ב־200 אלף שקל מתוכם.

ומדוע המדינה המרכז אירופאית מתנדבת להשתתף במימון המעבר? הסיבה היא כי מי שבנה את המגדל המפורסם הוא האדריכל הצ'כי הנודע מרטין ריינץ. לפני שנתיים הגיע האדריכל ל'בית הנסן' ויחד עם שר התרבות הצ'כי חנך את מיזם העץ הידוע. המגדל מעוצב מקרשי עץ ומשלד פלדה דקיק וכמעט בלתי נראה, אך כזה שתומך במבנה, שעליו עומדים אלפים רבים מדי חודש. כל התכנון וכל חומרי הבנייה, כמו גם צוות העבודה שעמל על הרכבת המגדל באתר - כולם באו מהרפובליקה הצ'כית.

המספרים מאחורי 'מגדל אסתר':
ˆ תאריך ההקמה: נובמבר 2017
ˆ מחיר הבנייה: 1,000,000 שקל
ˆ גובה המגדל: 15 מטר
ˆ עלות האחזקה לשנה:  100,000 שקל
ˆ עלות המעבר: 1,000,000 שקל

המגדל מתנשא לגובה של 13 מטר, בדומה לבניין של חמש קומות. אלא שהוא הפך לאטרקציה גדולה בקרב הירושלמים ואלה שבאים מחוץ לעיר, והסיבה היא שניתן לטפס עליו. בגלל מיקומו, מי שמעפיל לראשו זוכה להשקיף לא רק על תיאטרון ירושלים הסמוך, על עמק רפאים ועל שכונות מרוחקות יותר, אלא גם עד בית לחם וההרים המקיפים את העיר. אגב, מערכת תאורה שהותקנה עליו מאפשרת לטפס עליו גם בשעות הלילה.

ההחלטה להעביר את המגדל לעמק הצבאים, כדי שיהיה אטרקציה חשובה בפארק הירוק, משמעותה שהוא יהיה פתוח לתושבים גם בשבתות ובחגים - כפי שהיה בעת שניצב ב'בית הנסן'.