בדרך לבית הספר. צילום: רפי קוץ

בעקבות הדו"ח החמור במצב החינוך במגזר החרדי והערבי, כפי שפורסם לראשונה במיינט ירושלים ו"ידיעות ירושלים", עתירה הוגשה נגד העירייה ומשרד החינוך.

עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון וחברת מועצת עיריית ירושלים, ד"ר לורה ורטון, הגישו היום (ג') עתירה לבג"צ נגד משרד החינוך ועיריית ירושלים בדרישה לאכוף את חוק חינוך החובה על כ-40 אלף ילדים ונערים בעיר ירושלים, כמחציתם מהמגזר החרדי ומחציתם במזרח ירושלים, אשר אינם רשומים לאף מוסד רשמי, מוכר או פטור.

בירושלים לומדים כיום כ-280,000 תלמידים במוסדות הפועלים כחוק – בחינוך הממלכתי לגווניו, ברשתות החינוך החרדיות, ובמוסדות המאושרים על ידי המדינה (מוכר שאינו רשמי ומוסדות פטור). 

אולם לפי הנתונים הנחשפים בעתירה, בנוסף אליהם ישנם בין 40,000-50,000 ילדים ונערים בגילאי חינוך חובה בעיר, שרובם לומדים במוסדות הפועלים בניגוד לדין, בעיקר במגזר החרדי הקיצוני ובמזרח ירושלים, "כל זאת קורה תוך עצימת עיניים מוחלטת – ומכוונת – של משרד החינוך ושל עיריית ירושלים כאחד. מדובר אינו רק בהפרה פורמאלית של הוראות החוק, אלא בעשרות אלפי תלמידים אשר אינם רוכשים מיומנויות בסיסיות, אינם לומדים לימודי ליבה, אין עליהם כל פיקוח בטיחותי, רפואי או תברואתי ואין כל פיקוח על שיטות ההוראה במוסד בו הם לומדים", נכתב בעתירה.

"העתירה מתמקדת במגזר החרדי, אותו בחנו העותרות, ועדויות של תלמידים לשעבר במוסדות חרדיים בלתי חוקיים, המוצגות במסגרת העתירה, מציגות תמונת מצב מחרידה: הן מצביעות על אלימות שיטתית של מורים כנגד תלמידים, וכי הדבר הנו פרקטיקה מקובלת. פגיעות מיניות הנן נפוצות, אך אין בפני מי להתלונן ומי שיתלונן צפוי בעצמו לעונשים כבדים. הלימודים כוללים תכנים אנטי-ציוניים בוטים ותופעות קשות וחמורות אחרות. העדויות מלמדות גם על תכני לימוד אשר יקשו על הבוגרים והבוגרות לעצב את דרכם עם התבגרותם ולהשתלב בשוק העבודה תוך נשיאה באחריות לפרנסת משפחותיהם, שכן תכני הלימוד נעדרים מרכיבים חיוניים של השכלה כללית", נכתב.

חוק לימוד חובה ונהלי משרד החינוך מטילים הן על משרד החינוך והן על הרשות המקומית לקיים מעקב רציף אחר רישומם של ילדים החייבים בלימוד חובה, ומחייבם לוודא שכל ילד אכן זוכה לחינוך כזה. לטענתם העירייה ומשרד החינוך אינם מפקחים על כך.

מנכ"ל חדו"ש – לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב הדגיש עם הגשת העתירה:"הברית הבלתי קדושה בין דת לפוליטיקה חותרת תחת שלטון החוק ואמינות הרשויות וגוזלת מן המתחנכים במסגרות אלה את חירות הבחירה והיכולת להשתלב כאזרחים שווים בשוק העבודה גם אם ירצו בכך בשלב עתידי כלשהו. כאשר לאלה מתלווה אלימות והטרדות מיניות ללא פיקוח וללא מפריע – ברור כי מדובר במורסה עתירת מוגלה המחייבת טיפול עומק דחוף ונחוש. חבל כי פעם נוספת מתברר כי בלי שארגוני החברה האזרחית פונים לבתי המשפט לתיקון המעוות, רשויות המדינה שזו חובתן - עוצמות את עיניהן ומעדיפות להתעלם מן המציאות הקשה הזאת".

חברת מועצת עיריית ירושלים ד"ר לורה ורטון: "משרד החינוך והרשויות האחראיות על פיקוח בבתי ספר מתרשלים בעבודה בצורה חמורה. הנתונים המחרידים מראים שמדובר בהפרה המונית של חוק חינוך חובה והפקרות של עשרות אלפי ילדים. חובה לדאוג שכל ילד יהיה מוגן ושכל בית ספר יהיה תחת פיקוח שיבטיח תנאי לימוד ותנאי חיים נאותים. על הציבור ועל הממשלה לקחת אחריות על כלל הילדים. דעות, אמונות, ושיוך לקבוצות פריפריאליות שונות אינם תירוץ להזנחה".

תגובות:

מהעירייה נמסר: "עיריית ירושלים שמה במוקד את נושא חינוך תלמידי הבירה, הכולל את המגזר החרדי, הערבי והכללי. ולראיה - לפי הנתונים קיים גידול של פי שלושה במספר הסטודנטים באוניברסיטאות הישראליות השונות, עליה של שלושים אחוז בהישגים במקצועות ליבה ועוד, והכל בזמן האחרון.

"המספרים המצוינים בעתירה, של תלמידים בירושלים במגזרים החרדי והערבי אינם מדויקים; וכתוצאה מכך גם המסקנות שמסיקים העותרים,  בירושלים קיימים באופן היסטורי מוסדות חינוך פרטיים שאינם נמנים על זרמי המוסדות הרשמיים או המוכרים שאינם רשמים, כמו מוסדות כנסייתיים, חרדים ואחרים. מוסדות אלו פועלים באישור משרד החינוך, ולכן זו טעות להגדירם כתלמידים שאינם לומדים. העירייה, ככל שתידרש, תגיב לעתירה בבית המשפט".

תגובת משרד החינוך תתפרסם כשתתקבל.