בונפיל. צילום: חיים צח

מה קורה בהסתדרות העובדים בירושלים? השבוע החליט יו"ר המרחב דני בונפיל להיכנס חזיתית ביו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקובי. במכתב ששלח ליו"ר ההסתדרות הכללית, ארנון בר דוד, הוא תקף את יעקובי במילים חריפות. "הריני מוצא לנכון לפנות אליך נוכח אוזלת ידה של הסתדרות עובדי המדינה", כתב. "יש כיום כ־20 אלף עובדי מדינה במרחב ירושלים שמתוכם רק כ־7,000 חברי ההסתדרות הכללית.

"מאז כניסתי לתפקיד יו"ר המרחב נתקלתי ביחס עוין ומזלזל מצד אריאל יעקובי כלפי ועדי העובדים במרחב. את רוב זמנו הוא מבלה בחו"ל, בסמינרים באילת וים המלח וכאשר הוא סוף סוף בארץ, הוא חולה או נעדר. אוי ליום אם תתמלא שאיפתו להיות יו"ר האגף לאיגוד מקצועי. אציין בפניך שבפגישותיי עם הוועדים מדי פעם מביאים הם בפניי את סלידתם על כך שבכל הזדמנות הוא עוסק בהשמצות וברכילות זולה כלפי בכירי ההסתדרות 'והמבין יבין'. קצרה ידי מלהקיף את מכלול הבעיות".

המכתב, כצפוי, עורר סערה בקרב בכירי ההסתדרות. יעקובי ובונפיל נחשבים לאנשים חזקים מאוד בהסתדרות העובדים, כל אחד בתחומו, ומכתב כזה מהווה סוג של הכרזת מלחמה.

מיד באותו היום יצא מכתב לבר דוד מטעם יו"ר ועד עובדי רשות האוכלוסין וההגירה, שני שבתוב, בו כי "לאחר מכתבו של דני בונפיל, תפוצתו והתנהלותו - אנו נבחרי עובדי המדינה פונים אליך בדרישה לקרוא לו לסדר ואף להדיחו. התנהלות זו אינה תקינה ואינה ראויה לנציגי עובדים. אנחנו כל כך גאים ביעקובי ובהישגו ועובדים איתנים מאחוריו". אל הקריאה של שבתוב הצטרפו יושבי ראש נוספים של ועדי עובדים. בהם היו יושבי הראש של משרדי הבריאות והמסחר והתעשייה, וכן עובדי הלמ"ס. כולם חתמו על המכתב הקורא להדיח את בונפיל.

גם בקבוצת הווטסאפ של בכירי ההסתדרות סערו השבוע הרוחות. "מכתבו של בונפיל רצוף שקרים ואי דיוקים בלשון המעשה", רשם אחד הבכירים, "עושה רושם שנכתב בבהלה וממצוקה נוראית".

בכיר אחר רשם כי "המכתב יותר מחמור, הוא נשלח באופן בלתי מרוסן וחסר היגיון לגורמים מחוץ להסתדרות כגון נציבות שירות המדינה".

בהסתדרות בחרו שלא להגיב בנושא.