צילום: shutterstock

בית המשפט העליון דן היום (א') בעתירה שהגישה עמותת בורג אל-קלק הפועלת במזרח העיר, נגד הצו שהוציא המשרד לביטחון פנים למניעת קיום טורניר משפחות בכדורגל אותו ביקשה לקיים שבוע שעבר.

האירוע המדובר הוא טורניר משפחות בכדורגל, אותו מקיימת העמותה מזה שלוש שנים. השנה, תכננה העמותה לקיים את האירוע בשבוע שעבר, לקראת סיום חופשת הקיץ. כשעה וחצי לפני תחילת הטורניר, מנעה המשטרה את קיום הטורניר. זאת, בעקבות צו אותו הוציא המשרד לביטחון פנים, לפיו האירוע מתקיים בחסות ובמימון הרשות הפלסטינית, ולכן לא ניתן לקיים אותו במזרח ירושלים.

עו"ד מוהנד ג'בארה המייצג את עמותת בורג אל-קלק טען היום בבית המשפט כי בניגוד לטענת המשרד לביטחון פנים, הטורניר ממומן במלואו על ידי איש העסקים הפלסטינים מוניר קלותי – ולא על ידי הרשות הפלסטינית.

עוד טען כי מדובר באירוע ספורטיבי ותרבותי בלבד, שאינו שונה מעשרות אירועים תרבותיים אחרים אותם מקיימת העמותה באופן שוטף במהלך השנה. "המשרד לבטחון פנים אינו מצליח להבדיל בין פעילות של העמותה, עמותה חברתית לפעילויות ספורט וחברה, לפעילות של הרשות הפלסטינית" טען עו"ד ג'בארה בדיון. "לא מדובר בפעילות של הרשות. מדובר בפעילות כדורגל של משפחות שונות במזרח ירושלים. כל משפחה מרכיבה קבוצת כדורגל ומבקשים לשחק. בדרך זו מבקשים להרחיק את הילדים מפעילויות בלתי חוקיות, ולהביא אותם למגרש הכדורגל, שישחקו".

אולם, לאחר שבית המשפט קיים דיון במעמד צד אחד, בו הציג המשרד לבטחון פנים חומרים חסויים בפני הרכב השופטים, רמז בית המשפט לעמותה כי דין עתירתה להידחות.

"ננסה לבצע את הטורניר בתיאום עם השר לבטחון פנים"

לדברי ראש ההרכב, שופט העליון נעם סולברג, המשרד לבטחון פנים הציג חומרים המראים כי האירוע אורגן בין היתר במימון ובחסות הרשות הפלסטינית, ובשיתוף 'ארגון הספורט הפלסטיני' – בראשו עומד בכיר בפתח. עוד לדברי המשרד לבטחון פנים, יש מידע על כך שמטרת האירוע היא לפגוע בריבונות הישראלית בירושלים. בסיום דברים אלה אמר השופט סולברג כי "ראיתי תימוכין לדברים האלה. על פי החוק, דברים אלה מכתיבים את תוצאת העתירה".

מזרח העיר. צילום: shutterstock

לאחר קבלת רמיזה זו מבית המשפט, הודיע העמותה כי היא מושכת את עתירתה, אולם אמרה כי "יש לחץ אדיר של הילדים לקיים אירוע ספורט, עוד השנה. אנו רוצים לקיים אירוע ספורט. ננסה לרוקן את האירוע מכל הסממנים שקיימים כיום, ולקיים אירוע תרבותי כלשהי. ננסה לבוא בדברים עם המשרד לביטחון פנים בטרם עת על מנת שהדברים לא יחזרו על עצמם כך שנצטרך לחזור שוב לבית המשפט".

עוד אמר עו"ד ג'בארה: "אנחנו סבורים שהמשרד לבטחון פנים לא יכול בהינף יד לזרוק את כל האירוע הזה מהחלון. שיגיד לנו איזה סממנים אנו צריכים להוציא, לרוקן, ולקיים את האירוע הזה. נעשה כל דבר שיקיים את האירוע הזה לאירוע ספורט טהור. אין לנו שום אינטרס לאירוע בעל סממנים לאומיים. האינטרס שלנו הוא ילדים שמתקשרים ושואלים מתי אפשר לשחק".

בסיום הדיון מסר עו"ד ג'בארה: "בית המשפט סבור שגם אירוע ספורט שבא לשרת את ילדי ותושבי מזרח ירושלים הוא אירוע פוליטי שממומן כביכול על ידי הרשות הפלסטינית - ולו היא. מדובר בעמותה שמקיימת אירועי ספורט וחברה. האירוע היה ממומן על ידי איש עסקים פלסטיני. זאת השנה השלישית לקיומו. בית המשפט לאחר ששמע את נציגי השר לבטחון פנים במעמד צד אחד, כנראה שוכנע לחשוב כי הדבר בא לפגוע בריבונות מדינת ישראל. אנו תוהים כיצד ניתן לטעון כי לקיים אירועי כדורגל לילדים יש בה כדי לפגוע בריבונת הישראלית. הרמיזה היא בגלל שמתנסס על שלטי האירוע סמל של 'איחוד הספורט הפלסטיני', זה מה שהכריע את הכף, כי הסמל משדר פגיעה בריבונות הישראלית. הודענו שנקיים את האירוע ללא כל הסממנים האלה. ננסה לבצע זאת בתיאום עם השר לבטחון פנים".