רס"ן מעיין ללוש. צילום: דובר צה"ל

"היה לי ברור שאמשיך לשרת ולהתנדב במילואים": רב סרן (במיל') מעיין ללוש (32), תושבת ירושלים, היא האישה הראשונה המשרתת כמפקדת  סוללה במילואים של חיל התותחנים. "המון נשים שמשתחררות משירות קרבי, משובצות בתפקידי מטה או לוחמה, אך מעטות הנשים המשמשות כמפקדות קרביות בשירות מילואים", מסבירים בצה"ל.

"כשהשתחררתי היה  לי חשוב לוודא שלא אעשה מילואים בתפקידי מטה. אני אוהבת את החיל וכבר ביום השחרור וידאתי שאני משובצת בסוללה של תותחנים", סיפרה מעיין למיינט ירושלים.

למעיין תואר ראשון ושני בלימודי האסלאם והמזרח התיכון, היא הגישה תזה, עליה קיבלה פרס מאוניברסיטת בן גוריון על מחקר שעסק בשיח הרפואי על מיניות במצרים בשנות ה-30 וכעת היא לומדת לדוקטורט. בנוסף, מעיין לוקחת חלק בפרויקט במועצה האירופית למחקר אשר נתמכת על ידי האיחוד האירופי. למרות הלימודים והעבודה מצליחה לעשות כ- 30 ימי מילואים בשנה ולפקד על כ- 90 חיילים.

מעיין סיפרה כי הייתה נחושה לשרת שירות קרבי ומשמעותי עוד מהילדות. "מגיל צעיר הכנתי את עצמי לזה. בגיל 15 התחלתי ללכת לכושר קרבי. עברתי בדקדקנות על יחידות בהן בנות יכולות לשרת בקרבי ובחרתי ביחידה שהכי התחברתי אליה. חשוב לעשות מחקר כדי לדעת מה העשייה בכל יחידה וכך תדעו מה מתאים לכם. תרגישו שלא החליטו בשבילכם והשירות יהפוך ליותר מעניין".

כאשר משרתים בתפקיד טובעני תמיכת המשפחה הינה חשובה מאוד, שיתפה מעיין. "בהתחלה המשפחה דאגה בגלל שיצאתי לקורס מ"פ במילואים באמצע החיים האישיים. זה לא מובן מאליו. צריך להתמסר לדבר הזה. המשפחה תמכה בי מאז ומתמיד".

לפני שנה סיימה מעיין קורס מפקדי פלוגות. "לא היו שם מילואמניקיות נוספות ומתוך 120 אנשים היו רק שש בנות. מתוכן הייתי לוחמת התותחנים היחידה. החיילים קיבלו את שיבוצי כמפקדת סוללה בהערכה ופרגון."

מעיין הסבירה כיצד מספיקה לעבוד, ללמוד, ולפקד על חיילים: "כשיצאתי לקורס, לא היה כל כך פשוט לשלב את הצבא עם העבודה והלימודים כי הייתי צריכה לדחות את התזה כדי להתפנות לקורס מ"פ. התפקיד הוא מאד טובעני ומאתגר אבל אם זה מספיק חשוב לך אתה פשוט מתמסר לו. וידאתי שאני משאירה מקום גם לשאר הדברים, הגשתי את התזה ואני ממשיכה לדוקטורט. מצד שני אין ספק שזה קשה, יש לי אחריות על כמעט 90 חיילים. האימונים והצורך התכוף בפגישות ויציאה למשימות מבצעיות זה משהו שצריך לקחת בחשבון".

בזמנה הפנוי אוהבת מעיין לטייל בארץ ובחו"ל ולראות נופים. "צמוד למשרד שלי בהר הצופים יש יציאה לגג ענק ואפשר לראות את הכותל ואת כל ירושלים. אני הכי אוהבת את הנוף בירושלים ואת זה שיש בה המון תרבויות שונות. מהחלון באוטובוס ניתן לראות אנשים ממגזרים ודתות שונות. אני מאמינה שזו דוגמה חיה לפלורליזם".

מה המסר שתרצי להעביר?
"צריך לבחון אנשים על פי רמת המוטיבציה ולא על פי המגדר, זה מה שחשוב ומה שבסופו של דבר קובע".