צילום ארכיון: תומר פדר

'גלגלי אהבה' הינו מסע אופניים שנתי בן חמישה ימים, המשלב מסלולים המתאימים לרוכבי כביש ולרוכבי שטח במגוון רמות רכיבה. מטרת המסע היא גיוס תרומות למען ילדי בית החולים אלי"ן בירושלים. זהו אירוע הצדקה הבינלאומי הספורטיבי השנתי המורכב ביותר בישראל, בו משתתפים מאות רוכבים ומתנדבים מהארץ ומרחבי העולם.

מסע 'גלגלי אהבה' יוזנק ב-28 באוקטובר מיער יתיר, ויסתיים ב-1 בנובמבר בבית חולים אלי"ן בירושלים. השנה ישתתפו במסע כ-600 רוכבים, מישראל ומ- 15 מדינות. היעד שהוצב לגיוס עומד על 3 מליון דולר - (זהה לסכום שגויס במסע בשנה שעברה).

במשך שלושת הימים הראשונים, הרוכבים ייהנו ממסלולי כביש ושטח מאתגרים באזור ים המלח ובשני הימים הנותרים ירכבו הרוכבים בנופים התנ"כים של הרי יהודה ובסיום המסע יגיעו אל בית החולים אלי"ן.

המסע מאפשר לרוכבים ליהנות מרכיבה מאתגרת, באווירה ייחודית ומרגשת למען הילדים המאושפזים ועוברים תהליך שיקום ארוך בבית חולים אלי"ן. חלק מהילדים מצטרפים גם הם למסע, במסגרת תהליך השיקום שלהם. לצורך כך נוסדה קבוצת הילדים "המהירים והאמיצים". חלקם רוכבים באופני טנדם (אופניים עם 2 מושבים, עם מתנדב כמפדל קדמי), חלקם באופני יד או באופניים רגילות כל אחד על פי יכולתו ובליווי של מתנדבים או בוגרי אלי"ן שסיימו את השיקום וחזרו לקהילה וכעת מתנדבים בעצמם.

צילום: תומר פדר

'גלגלי אהבה' עובד במתכונת המודל של 'רכיבה למען מטרה' בו כל רוכב מתחייב לגייס מינימום של 3,500 דולר למען ילדי אלי"ן. רוכבים רבים מצליחים לגייס סכומים גדולים בהרבה. בנוסף, מוצע לרוכבים מסלול רכיבה חד יומי גלגאלי"ן המיועד לרוכבים המעוניינים "לטעום" מחוויית המסע בדמי רישום של 300 שקלים ולגייס לפחות 750 שקלים.

המשתתפים במסע מזמינים את מעגל החברים שלהם, בני משפחות ועמיתים בעבודה, לתרום בשמם עבור בית החולים אלי"ן ובכך למעשה גם להעניק חסות להשתתפותם במסע.

אופיו המיוחד והמשפחתי של המסע הפך עם השנים את 'גלגלי אהבה' למוקד משיכה לרוכבי אופניים, מתנדבים ותורמים מסביב לעולם. בשנת 2017, גויסו תרומות של כ-3.2  מיליון דולר. התרומות שגויסו עוברות ישירות לתמיכה בטיפול ובשיקום של ילדי אלי"ן ומשפחותיהם ולכיסוי הגרעון של העמותה, שמממנת טיפולים למטופלים, מעבר למה שניתן להם ע"י קופות החולים, מתוך אמונה שהילד במקום הראשון.

כמו בכל שנה, גם השנה יצטרפו ילדי אלי"ן לרכיבה המרגשת, כל אחד לפי יכולתו (סרטון על אחד הילדים מהקבוצה- בהמשך). חלקם ירכבו ביום א' למסע וישתלבו עם רוכבי הכביש, וחלקם יתחברו למסלול שטח מאתגר עם רוכבי השטח. ביום האחרון למסע, כל הרוכבים (כולל הילדים הרוכבים) יגיעו לנקודת מפגש משותפת וירכבו ביחד לבית החולים, שם ימתינו להם ילדי בית החולים שלא רכבו, עובדי בית החולים, משפחות וחברים.

מסע 'גלגלי אהבה' מציע מגוון רחב של אפשרויות ברמות שונות של רכיבה. רוכבי המסלולים נפגשים ומתחברים ברגע השיא,  ביום חמישי, לרכיבה משותפת לכיוון ביה"ח אלי"ן בירושלים, שם מחכים להם הילדים, המשפחות והעובדים לטקס מרגש של מוסיקה, ריקודים, מתן מדליות לרוכבים וסיכום המסע.

בין המסלולים:

שטחשלושת הימים הראשונים של המסע יתקיימו בשטח המדברי והייחודי של הנגב. לאחר מכן, מסלול השטח יבלה יומיים בהרי יהודה. המסלולים כוללים סינגלים מאתגריםעליות תלולות, וירידות טכניות. ממוצע מרחק רכיבה יומית: 50 ק”מ.

מסלול אנדורורוכבי האנדורו יתפצלו מקבוצת השטח וירכבו תוספות מרחק ו/או תוספת טכניות למסלול אשר יוסיפו להם קילומטראז’ משמעותי ליום הרכיבה. מסלול האנדורו מיועד לרוכבים מנוסים הנמצאים בכושר גופני גבוה וההשתתפות במסלול זה מותנה ביכולת פיזית, טכנית ועמידה בזמני הגעה קפדניים על מנת לאפשר לרוכבים לסיים את יום הרכיבה לפני רדת החשיכה. ממוצע תוספת רכיבה יומית של 10-15 ק”מ.

מסלול הכביש: מסלול הכביש ירכב השנה בחלק מהכבישים המדבריים היפים ביותר בישראל ולאחר מכן, יעברו ליומיים בהרי יהודה. במשך הרכיבה, יהיו מקטעים בהם יתאפשר לרוכבים מהירים יותר לרכב במהירות בעוד שרוכבים אחרים יוכלו ליהנות מהנופים והאווירהממוצע מרחק רכיבה יומית: 95 ק”מ.

מסלול כביש פלוס - מהיר יותר ממסלול הכביש הרגיל עם יותר מרחק מצטבר .ממוצע מרחק הרכיבה היומי: 110 ק”מ.

מסלול תיירותי: המסלול התיירותי מלווה את מסלול הכביש במשך מחצית מיום הרכיבה. במחצית השנייה של היום, הרוכבים ייהנו מאוטובוס צמוד שיוביל אותם לאתרים ופעילויות תיירותיות באזור. ממוצע מרחק רכיבה יומית: 40 ק”מ.

מסלול האתגרי: מסלול זה מיועד לרוכבים המנוסים ביותר. הקצב מהיר, העליות תלולות וממוצע מרחק הרכיבה היומית הוא 125 ק”מ.

מסלול טיול רגלי - מסלול הטיולים הוא מסלול חדש שנועד לאפשר לאלו שאינם רוכבים לחוות את הקסם של גלגלי האהבה ללא אופניים. בכל יום, מטיילים יחקרו נופים מרהיבים במשך 3-5 שעות,  ויגייסו גם הם תרומות עבור בית החולים.