גן שעשועים. צילום: shutterstock

בתיאוריה הגן אלרגני - במציאות ממש לא. כמה שבועות לאחר טקס החנוכה הרשמי והחגיגי של פיילוט גני השעשועים המונגשים לילדים עם רגישויות ואלרגיות - תושבים מתלוננים כי אין כל פיקוח במקום. "הגענו לאחד מהם ומצאנו על הרצפה שקיות חטיפים עם בוטנים", אומר אחד מהם.

עם תחילת השנה האזרחית הוציאה העירייה לדרך מיזם יוצא דופן - גני משחקים אלרגניים שבהם לא תותר הכנסת דברי מאכל מסכני חיים.

גנים דומים קיימים באופן חלקי בערים אחרות ברחבי הארץ, בהן יבנה וראשון לציון, והחל מהשנה נפתחו ארבעה גנים כאלה גם בירושלים.

אלא שפחות מחודש מאז הפתיחה הרשמית נדמה שבשטח המציאות היא אחרת לגמרי. הורה לילד אלרגי בשכונת הר חומה הגיע בתחילת השבוע לאחד הגנים הללו והופתע לגלות כי אל המקום הוכנסו דברי מאכל אלרגניים.

"לשמחתי, אחרי מאבק די ארוך נפתח בהר חומה גן מונגש לילדים עם אלרגיה שכל מטרתו ליצור הפרדה בין המקומות שבהם אוכלים לבין המתקנים", הוא מציין. "עבורי חנוכת גן השעשועים החדש היתה בשורה של ממש".

אלא שלדבריו, למרות ההוראות שאומרות שאסור להכניס מזון אלרגני, הוא נתקל בשקיות חטיפים עם בוטנים. "ברגע שראיתי שיש אוכל שעלול לפתח אצל בני אלרגיה לקחתי אותו מיד הביתה", הוא אומר.

לדבריו, פתיחת גנים כאלה היא רק חלק מהפתרון. "חשוב להתחיל בתהליך הסברה לתושבי השכונה ובעיקר להורים שיבינו מה המשמעות של הכנסת מזון מסוכן למתחם המשחקים", הוא אומר. "בנוסף, על העירייה לבצע בפארק בדיקות על מנת לוודא שההנחיה אכן נשמרת".

תגובת העירייה לא הגיעה עד למועד פרסום הכתבה.