26 אחוז מהעסקים העלימו מס. צילום: shutterstock

במבצע ביקורת של מס הכנסה בירושלים רבתי, בוקרו 61 בתי עסק, מהם עלה כי בקרב 26% לא נרשמו הכנסות כנדרש לפי החוק.  המבצע נערך על ידי משרד פקיד שומה ירושלים 1, בבוקרו של יום שישי, במגוון עסקים בענפי המסחר והשירותים.

זהו המבצע השני בתוך חודש שמקיימת רשות המיסים בירושלים. בתחילת חודש מרץ, התמקד המצבע בשוק מחנה יהודה, שם נתפסו מספר רב של בעלי דוכנים שהעלימו מס וסיפקו שלל תירוצים.

לדברי רשות המיסים, "כאשר נכנסו המבקרים לביקורת בקיוסק במרכז העיר לא תיארו לעצמם שלמעשה תפסו שתי ציפורים במכה אחת'. בעל הקיוסק, שלא רשם הכנסות מקניית ביקורת, הנחה את העובד שלו להגיד למבקרים שאינו יודע דבר. התברר שאותו עובד שכיר בקיוסק, הוא גם נהג מונית עצמאי, שהיו ברשותו בעת הביקורת 5 צ'קים על סך 100,540 ש"ח, אותם לא תיעד בספרים. לטענתו, 2 צ'קים בסך 25,000 ש"ח מהווים החזר הלוואות שקיבל ולגבי השאר טען נהג המונית, שהם אינם שייכים לו והוא רק אמור להעבירם לגורם אחר". 

עוד נמסר כי בגן ילדים נמצא כי צ'קים בסך של 109,200 ש"ח ששולמו בעבור 19 ילדי הגן בעבור חודש ספטמבר לא תועדו בספרי העסק של הגן. הגננת טענה שלא ידעה שצריך לרשום את הצ'קים הדחויים בעת קבלתם ושהיא רגילה לרשום אותם רק לאחר פירעונם. בביקורת במסעדה התברר כי בעלי המסעדה מוציאים קבלות רק על המכירות באמצעות אשראי ואילו המזומן עובר היישר לתוך קופסה ללא רישום. מנהל המסעדה טען להגנתו שזה רק בגלל שהיה לבד ביום הביקורת  ושהוא רושם הכל בסוף היום. בדוכן לממכר שוקולד, לא רשמו הכנסות מקניית ביקורת  בטענה שבדיוק נגמרו להם פנקסי הקבלות...

מרשות המיסים נמסר כי "פעילות הביקורת נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור  ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים".