חתונה חרדית. לא מבטלים שמחה. צילום אלכס קולומויסקי

המחלה המידבקת, השמחה והאורחים. בסוף השבוע האחרון נישא בירושלים צעיר חרדי בן 19 המשתייך לחסידות קיצונית במאה שערים. אלא שהאורחים לא היו מודעים לדרמה הגדולה שהתרחשה בערב שבת קודם לכן, במה שנוהגים בציבור החרדי לכנות 'שבת חתן'.

מספר ימים לפני השבת, שאליה הוזמנו עשרות אורחים מהארץ ומחו"ל, חש החתן ברע וסבל מתסמינים הדומים לשפעת. ממגפת החצבת הוא לא חשש, מאחר שלפני מספר שנים הוא חוסן מפני המחלה. אלא שלהפתעתו, בדיקה קצרה בחדר המיון גילתה כי הוא נדבק במחלה הזיהומית הנחשבת למידבקת ביותר בעולם, וכל זאת ימים ספורים לפני נישואיו. הצוות הרפואי בישר לו כי הוא נדבק בחצבת, וגם הסביר לו כיצד הדבר ייתכן אף שלכאורה הוא מחוסן. לדבריהם, ככל הנראה הוא משתייך לשלושת האחוזים אשר אינם מושפעים מהחיסון. "הוא לא ידע את נפשו. רגע לפני שבת חתן, שיא ההכנות לחתונה, הזמן הכי לחוץ, ומה בדיוק יעשו האורחים שהוזמנו לשבת, וכיצד יסיים את ההכנות כשעליו להסתגר בבית בהוראת הרופאים?" סיפר אחד מבני המשפחה השבוע.

לדבריו, "השאלה המיידית שעלתה היא מה יהיה בשבת חתן שמתקיימת לפני העלייה לתורה? על פי המנהג, החתן עולה לתורה בבית הכנסת של קהילתו, שם משליכים לעברו שקיות ממתקים. אולם על כל זה ריחף סימן שאלה בשל הסיכון שבהיחשפות קהל גדול למחלה מידבקת כל כך

ומה עושים בקהילה בעת צרה? פונים לאדמו"ר. מנהיג החסידות נדרש להכריע בסוגיה במהירות. בתוך זמן קצר הוא הכריע: החתן ומשפחתו יקיימו מניין לתפילה בבית אחד החסידים אשר לו סלון גדול במיוחד, שם יעלה החתן לתורה בנוכחות מצומצמת של בני משפחתו. "בני המשפחה סירבו לוותר בקלות על המעמד הגדול והסבירו כי החתן כבר מצוי בשלבי סיום המחלה", מספר בן המשפחה, "ואכן התקיימה השבת חתן".

בשבוע שעבר נערך טקס הנישואין עצמו. ההחלטה לקיימו בנוכחות מלאה של הקהל התקבלה לאחר שהרופאים קבעו כי מחלתו כבר אינה מידבקת כפי שהיה בזמן השבת חתן. ובכל זאת, מי שלא הגיע להשתתף בשמחה היה סב הכלה שגילו מעל 90 והוא מושתל כליה ובעקבות מצבו הרפואי הוחלט שלא לסכנו