ינובסקי־דגן והשלט. "מגיע למקומות שלא הכרתי". צילום: מהפייסבוק

עד כמה רחוק תלכו כדי לשכנע אנשים לממש את זכותם הדמוקרטית? כשמדובר בפעיל החברתי ניר ינובסקי־דגן התשובה ברורה: 312 קילומטר, והכול כדי לשכנע את חבריו לצאת להצביע בבחירות המקומיות

ינובסקי־דגן, תושב קרית יובל, החליט לנסות לשכנע את חבריו ומכריו לצאת אל הקלפי בדרך יוצאת דופן - דרך הרגליים. "ביום הבחירות, לקראת השעה 12 בצהריים, התפרסמו הנתונים הראשונים בנוגע לאחוזי ההצבעה בעיר. האחוזים בירושלים היו כל כך נמוכים שהחלטתי לכתוב פוסט בפייסבוק", הוא מספר. "כתבתי שבעבור כל מכר שלי שישלח לי הודעה שהוא הצביע ארוץ קילומטר. רשמתי שהיעד הוא 300 קילומטר. בפועל, חשבתי שאגיע למאה". 

בתוך שעות בודדות חצה ינובסקי־דגן את היעד שלא חשב שיגיע אליו, ועם סגירת הקלפיות לא פחות מ־312 מחבריו הודיעו לו כי לקחו חלק בבחירות. הידיעה כי ירושלים עומדת לפני סיבוב שני הפכה את ההתחייבות שלו למשמעותית אף יותר מבחינתו. הוא נעל את נעלי הריצה וחילק את העיר: 149 שכונות, 484 קלפיות, 312 קילומטרים ושלט אחד, כתוב בכתב יד, שקורא לאנשים "צאו להצביע". 

"אני רץ בכל יום ארבע שעות, 30 קילומטר", הוא מספר.

ומה עם הברכיים? ההחלטה היתה כל כך ספונטנית, הספקת להתייעץ עם רופא?
"זה בהחלט מעל לסרגל המאמצים שלי, אבל זה שווה כל קילומטר".

הריצה הפתאומית שינתה גם את שגרת חייו של ינובסקי־דגן. "אני מסתכל על חברי מועצת העירייה שתורמים מעצמם בהתנדבות למען התושבים ומתחייבים לעשות את זה במשך חמש שנים רצופות. אם הם יכולים לתרום חמש שנים, אני לא יכול לתרום שבועיים?" הוא מסביר בחיוך.

גם התגובות שהוא זוכה להן, ברשת וברחוב במהלך הריצה, עוזרות לו להמשיך. "החוויה כולה מדהימה", הוא אומר. "אני מגיע לשכונות ואזורים בירושלים שלא הייתי בהם מעולם. אני פוגש יהודים וערבים, דתיים וחילונים, מדבר עם כולם ומסביר להם כמה חשוב לצאת ולהצביע, אפילו יותר חשוב מאשר למי להצביע. יש אנשים שפוגשים אותי ומבקשים לרוץ איתי חלק מהדרך, להצטלם עם השלט שלי, ושמעתי שיש עוד אנשים שיצאו לרוץ במטרה לעודד הצבעה".

לדבריו של ינובסקי־דגן הוא לא פעיל של אף מועמד אלא של העיר ירושלים וכל המסע הזה שאליו יצא נועד כדי לעורר את המודעות בקרב הירושלמים בנוגע לחשיבותה של ההצבעה

את המסע הוא מתעד בעמוד פייסבוק שפתח תחת השם 'קולות רצים: יוצאים לרוץ ומביאים 300 אלף ירושלמים להצביע בבחירות המקומיות", ובו עולים עדכונים קבועים על המסלול שעבר ועל הדרך שעוד צפויה לו

"ביום שני הבא ארוץ את הקילומטר האחרון במרכז העיר ירושלים. אני מזמין את כל מי שזה מעניין אותו להצטרף אלי לריצה", הוא מסכם.