שניים מהילדים | צילום: פרטי

הזעקה של אבינעם צברי מנווה יעקב: "בגלל טעות ברישום אני לא יכול לראות את הילדים שלי". אב לשלושה ילדים שחולים בניוון שרירים טוען כי טעות טכנית במשרד השיכון מונע ממנו לקבל דירה שתאפשר לו לשכן שם את ילדיו ובעקבות כך הם נאלצים להמשיך להיות מאושפזים

שלושת הילדים חולים במחלת 'דושן'. הם מאושפזים בבית החולים השיקומי 'הרצוג' ובמרכז 'עלה' מזה מספר שנים. בשש השנים האחרונות מתדפק צברי על דלתות משרד השיכון במטרה לספק לו דירה מתאימה שתאפשר לו לשכן את ילדיו באופן קבוע, אולם לטענתו הוא נתקל בסחבת מצד המשרד שלא מוכן לשנות את הרישום השגוי ובכך לאפשר לו דירה ראויה. מדובר בטעות לפיה במשפחה יש 'רק' ילד נכה אחד ולא שלושה, וכן שמשפחתו מונה שש, אלא שבפועל מדובר בעשר נפשות."במקום להיות איתם כל יום בבית אני צריך לצאת ולבקר בשני מקומות שונים רק כדי לממש את הזכות הבסיסית שלי של להיות עם ילדיי. הבנים שלי משוועים לבוא הביתה".

צברי פנה במכתב אישי לשרת השיכון, יפעת שאשא־ביטון: "כאימא לילדים ובעלת משפחה, אולי תוכלי להבין את המסע המפרך והמטלטל הזה כלפינו... כל פעם ששלחתם מכתב שגוי, אמרנו לכם שזאת טעות. עומדת כאן משפחה שלמה שקורסת מול עיניכם, מתי תבינו שאנחנו רוצים את ילדינו תחת השגחתנו האוהבת ולא תחת זרים?".

'דושן' היא מחלה הגורמת לאובדן הדרגתי של כוח השרירים. על פי הנוהל של משרד השיכון והבינוי עצמו, "בעל מגבלה פיזית המתבטאת במצב תפקודי אשר מקשה על הדייר בשיכון הציבורי להגיע לדירה בה הוא מתגורר ובשל מגבלתו - קבעה הועדה הרפואית כי קיים הכרח להחליף את הדירה בה מתגורר לדירה שתתאים למגבלותיו. במשפחה המונה תשע נפשות ויותר, הזכאות יכולה להיקבע לחלופין על פי שטח הדירה בה היא מתגוררת".

ממשרד השיכון נמסר: "המשרד מכיר ומלווה את משפחת צברי ועושה ככל הניתן על מנת לפתור את מצוקת מגוריהם. בשנת 2015 בשל החמרת מצב בריאותי של שלושת ילדי המשפחה אושרה להחלפת דירה שתתאים יותר לצרכיהם. המשרד אישר להם 2.5 מיליון שקל לרכישת דירה בבירה. המשפחה לצערנו הגישה דירות שאינן עמדו בתקציב וכן בעיות תקניות נוספות. המשרד ממתין שיביאו בקרוב הצעה שתתקדם לכדי רכישה".