הדיירים שפונו בבניין בסן מרטין. צילום: לירן תמרי

בסוף השבוע שעבר פעלה העירייה להריסת מבני מגורים אשר לטענתה בוצעו בהם חריגות בניה ברחוב סן מרטין בגוננים. כעת הדיירים מספרים למיינט ירושלים על המבצע: "לא קיבלתי שום אזהרה קודם להריסה".

מדובר בהריסת 5 יחידות דיור בהן מתגוררים אסירים משוקמים עם משפחותיהם וילדיהם. הדיירים טוענים כי ביצוע ההריסות בבתיהם נעשה מבלי שנשלחו אליהם קודם לכן אזהרות המאפשרות להם לעכב את צווי ההריסה באמצעות בית המשפט.

רפי בוזגלו, דייר שביתו נהרס סיפר על מבצע ההריסה שהתנהל על ידי העירייה שהגיעה בליווי עשרות שוטרים: "המבצע לא מבייש פשיטה על בית של משפחת פשע. הפקחים הגיעו ביום חמישי ונתנו לנו כמה דקות להתפנות. אני לא פולש, קיבלתי את המחסן מאימי שנפטרה והתגוררה בבניין. היחידה הזו כל מה שהיה לי, עכשיו נותרתי ברחוב ללא קורת גג וללא פיתרון דיור".

הדיירים שפונו בבניין בסן מרטין. צילום: לירן תמרי

גם ביתו של מיכאל אבוטבול, אב לילד ואסיר משוחרר נהרס ללא התראה מראש: "באותו בוקר קיבלתי הודעה מחבר שהגיעו להרוס את המבנה. הפקחים ארזו את כל הציוד שלנו והעלו אותו על משאיות ולקחו אותו למחסן מרוחק. הבן שלי סובל מבעיות בריאותיות וצורך מזון מיוחד שגם אותו הפקחים לקחו ולא השאירו לנו דבר".

"הדיירים והפולשים היו מודעים לעבירות הקיימות במבנה"

מהעירייה נמסר: "העירייה מטפלת בעבירות הקיימות במבנה כבר משנת 2014 ואז ביצעה הריסה חלקית של עבירות הבניה ואף חלק מהדיירים פונו. ‎בעקבות פניה של הפולשים, בית המשפט נתן להם ארכות רבות לטיפול בעבירות הבניה עד שנת 2017 והדיירים הפולשים בהחלט היו מודעים לכך.

"‎בחודשים האחרונים התקבלו בעירייה פניות חדשות מתושבי הבניין על עבירות נוספות ופעילות המהווה הפרעה קשה לאיכות חייהם. ‎גורמי העירייה התגייסו מיידית והקימו כוח משימה משולב לטיפול בבעיות המורכבות שהתגלו ברחוב סן מרטין. ‎כוח המשימה כלל נציגים מכלל הגורמים העירוניים: אגף שיטור פיקוח, לשכה משפטית, פיקוח על הבניה, נציגי המשטרה וכן נציגות התושבים.

‎"בחודשים האחרונים בוצעו פעולות רבות כנגד הפולשים, בוצעו מעצרים, החרמות סחורה וכולי וכן תוכנן וקודם נושא הריסת הפלישות במקום. כאשר אושרו כל ההליכים בוצעו בשבוע שעבר הריסות לכל המחסנים שהוסבו לדירות מגורים פיראטיות והוחרם הציוד במקום. לאורך כל הפעילות נציגות התושבים הייתה מעודכנת ופעלה בשיתוף פעולה מלא כתף אל כתף עם גורמי העירייה. אנו נמשיך לפקח ולוודא כי המצב לא יחזור ויישמר כפי שהוא כיום.

‎באשר לטענות על החרמת הציוד: "העירייה לא הודיעה כי היא מסרבת להחזרת הרכוש שנלקח לפונה; מבירור שנערך לא נעשתה כל פנייה של האזרח להחזרת הרכוש וככל שהדייר יפנה בבקשה זו הנושא ייבדק. ‎העירייה פועלת כנגד עבירות בניה ולמען רווחת התושבים הגרים בבניין. נושא זכאות לדיור הינו באחריות משרד השיכון ובמידה והתושבים מעוניינים עליהם לפנות בבקשה למשרד השיכון".