עדות בבית משפט. צילום: shutterstock

בית המשפט המחוזי בירושלים זיכה השבוע את סלומון רדאי בן ה-47 מרצח חברתו פוקטה בוגלה (מימי) ז"ל ב-2003 בשכונת גבעת המטוס בעיר. השופטים קבעו שנפלו פגמים בשלוש ההודאות שלו ובשל קשיים בעדויות נוספות שהובאו בפני בית המשפט. אחת העדות בתיק, חברתה של בוגלה ז"ל, נעצרה באותה השנה ולטענתה אולצה למסור גרסה שקרית. 

תחילת הפרשה בשנת 2003 אז בשעות ערב מאוחרות מצאו שוטרי המחוז גופת צעירה במערה סמוך לגבעת המטוס בעיר, גופת הצעירה היתה של פוקטה בוגלה (מימי) ז"להמשטרה החלה בחקירת האירוע ועצרה כחשוד עיקרי במעשה את רדאי, תושב בית שמש ובן זוגה של בוגלה. הוא נעצר ונחקר במשך חודש ימים אך שוחרר מאחר שלא הצליחו לאסוף נגדו מספיק ראיותבין היתר תמכו בגרסתו של רדאי עדויותיהן של כמה מחברותיה של הנרצחת. בהתחלה נמסר על ידי העדות כי ראו את רדאי בערב הרצח עם חברתן בוגלה אך בהמשך הן חזרו בהן מגרסה זו

במכתב שנשלח אז לקצין מפלג התשאול באמצעות עורך דינה של אחת העדות, עו"ד אריאל עטרי, הוא דרש לחקור את דרך התנהלות החקירה שהחלה במעצרה של העדה, חברתה של בוגלה ז"ל, מעצר שבית המשפט קבע כי לא היה לו עילה. "העובדה שמרשתי אזרחית מן השורה וחסרת כל ניסיון, נעצרה על לא עוול בכפה גרמה לה לשבר ולחורבן", צוין במכתב. לפיו, עם המעצר מסרה העדה את האמת המלאה על מה שראתה אלא שחוקרי מפלג התשאול הפעילו עליה לחץ נפשי ופיזי בחקירות אינטנסיביות שנמשכו שעות רבות תוך ניצול העובדה שהם שולטים על חייה באמצעות המעצר.

"במהלך חקירות אלה הופעל לחץ כה רב עד שנאלצו לפנותה לקבל טיפול רפואי!!", נכתב. כמו כן, צוין כי העדה כונתה בשמות משפילים כגון 'זונה' וחוותה איומים על בני משפחתה זאת על מנת שהשוטרים ישמעו ממנה מה שהם מצפים- כי ראתה את רדאי בערב הרצח יחד עם חברתה ז"ל. בסופו של דבר, כך נטען, העדה אימצה את הגרסה השקרית שהציגו החוקרים. לאחר שהבינה כי הגרסה לפיה לא ראתה את רדאי באותו הערב יחד עם חברתה היא הגרסה האמיתית חזרה בה. "זוהי דוגמא מצערת לכך שחקירה ממושכת, אינטנסיבית ומתוחכמת של אזרח שומר חוק גורמת להסתרת האמת הגלויה והפשוטה בגלל ניסיון מתוחכם מדי לחפש במחוזות רחוקים אישורים לקונספירציה שגויה של המשטרה לגבי זהותו של מבצע העבירה" נכתב במכתב שעליו לא התקבלה תשובה

בהקשר הזה נמסר מהמשטרה כי "בכל הנוגע לטענותיה של הגברת, בשנת 2003 נחקרה החשודה במשטרה בחשד לשיבוש מהלכי חקירה ועם סיום חקירתה, שוחררה, חלק מטענותיה נשמעו במסגרת ההליך המשפטי שהתקיים בשעתו. תמוהה מדוע שבמשך 15 שנה בחרה הגברת שלא להתלונן בנושא על מנת שייבדק ויטופל בהתאם על ידי הגורמים המוסמכים לכך. משטרת ישראל, תמשיך לפעול ולחקור כל מקרה פשיעה ביסודיות ובמקצועיות במשטרה להגיע לחקר האמת ובד ובד לשמור על זכויותיהם וכבודם של חשודים או נחקרים".

בהמשך הבינו חוקרי הימ"ר שעליהם למצוא דרך יצירתית להוציא מרדאי הודאה ברצח וחיכו במשך כמה שנים להזדמנות הנכונה. בשנת 2009, בשעה שריצה עונש מאסר על עבירות אחרות של אלימות, סמים ורכוש, ניצלו החוקרים את ההזדמנות שנפלה לידיהם והכניסו לתאו של רדאי סוכן סמוי במטרה להשיג ראיות על הרצח שביצע לכאורה שש שנים קודם לכןלאחר שהשתחררו מהכלא שמרו השניים על קשר חברי ובתחילת 2014 החלו להיפגש מחדש ולבצע סדרה של עבירות פליליות ביחד. במסגרת זו שידל אותו הסוכן לבצע עבירות פליליות שהובילו לשני אישומים נגד רדאי, הצתת רכב בשכונת קריית יובל תמורת 2,000 שקל, וניסיון רצח באמצעות הטמנת לבנת חבלה מתחת למכונית, שני אלו לא יצאו אל הפועל. אולם הוא זוכה משני המקרים לאחר שנקבע כי המשטרה יזמה אירועים פליליים כדי להביא להרשעתו.

עו"ד אריאל עטרי. צילום: באדיבות עטרי

סעיף הרצח הוגש נגדו לאחר שהסוכן הוציא ממנו עדות מפלילה לכאורה, בה סיפר כיצד תקף את פוקטה. השבוע, כאמור, הוא זוכה גם מסעיף זה "חיי המנוחה קופדו ברצח אכזרי בשנת 2003, והמשטרה עמלה על פענוחו במשך למעלה מעשור" כתב השופט יורם נועם כתב בהכרעת הדין "עם זאת, נותרו סימני שאלה באשר לזהות הרוצח ולאור נסיבות האירועים ונסיבות החקירה לא ניתן לבסס נגד הנאשם הרשעה בפלילים".

מהפרקליטות נמסר כי היא תלמד את פסק דין ותשקול את צעדיה בהתאם