הרב שטרן. לא יהיו יותר הארכות | צילום: שלומי כהן
מי יהיה רבה האשכנזי הבא של ירושלים? זאת השאלה שרבים בעירייה מתחבטים בה בימים האחרונים. הרב הראשי הנוכחי, הרב אריה שטרן, יחגוג ב-22 לנובמבר 75 שנה. בעוד שהרב נחשב כמי שכוחו עדיין במותנו, החוק מאפשר כהונת רבני ערים עד גיל 70, עם הארכה נוספת של חמש שנים. משמעות הדבר שבחודש הבא יצטרך הרב שטרן לפרוש מתפקידו והסיעות החרדיות כבר החלו ללטוש עיניהן לתפקיד הנחשק.

בורסת השמות

הסיעה שתשחק את התפקיד הראשי היא כמובן 'דגל התורה' הליטאית, שממנה כנראה ייצא המועמד החרדי לתפקיד. בבורסת השמות רצים שמות רבים, אולם שני שמות בולטים מעל כולם: רב הכותל שמואל רבינוביץ' והרב משה חיים לאו מנתניה. הרב לאו הוא בנו הבכור של הרב הראשי לשעבר ישראל לאו, ואחיו הבכור של הרב הראשי הנוכחי דוד לאו. משה לאו התמודד לתפקיד כבר ב-2014 אך הפסיד לרב שטרן. גם רבה של גילה, הרב אליהו שלזינגר, עלה בבורסת השמות אולם ההערכות כרגע הן שהוא לא יהיה המועמד המוביל.

במגזר החרדי כבר החלו המאמצים של המתמודדים לקבל את תמיכת הרבנים השונים, כאשר גורם במגזר מציין שהרב לאו נחשב למקורב לרב קנייבסקי, מנהיגה של היהדות הליטאית. במידה וישיג את תמיכתו של הרב, צפוי הרב לאו להיות המועמד המוביל.

עם זאת, כלל לא בטוח שהמועמד מטעם 'דג התורה' הוא זה שייבחר. בעוד שכוחה של הסיעה בקואליציה גדול, בוועדה למינוי הרבנים, שבפעם האחרונה הורכבה מ-48 נציגים שונים, הם יצטרכו לעבוד קשה. המכשול העיקרי הם הדתיים לאומיים, שבפעם הקודמת ניצחו את החרדים והציבו את הרב שטרן החרד"לי בתפקיד. אלא שמינוי זה בוצע בתקופה שבה החרדים היו מחוץ לממשלה וברקת היה ראש העירייה. כרגע עדיין לא ידוע אם הציונות הדתית יריצו מועמד מטעמם, אך במידה שכן אין לזלזל ביכולתם לסגור דילים שיביאו להם את הניצחון. עוד סיעה שיכולה להפתיע היא ש"ס, שפגועה מ'דגל התורה' וכלל לא בטוח שתתמוך במועמד שלה. ההכרעה, כרגיל, תיפול אצל שר הפנים אריה דרעי.