דר רחוב שזוכה לטיפול במהלך הסיור. צילום: אלון לוי

דברים שמגלים רק בלילה עם קידום הנוער והרווחה

ניר דרמון ואפרת כורש הם סיירי הלילה של מחלקת הרווחה בעירייה. מדובר על סיור לילי במקומות שבהם ישנם חסרי בית במטרה לחלק להם שמיכות, אוכל ושתייה חמה. אחד המקומות המוכרים הוא דווקא הכותל. דרמון וכורש מגיעים מצוידים לאתר הקדוש ומתפצלים, הוא לעזרת גברים והיא לעזרת נשים. "צריך עין מנוסה כדי לזהות דרי רחוב בכותל", אומר דרמון. "לפעמים זה יכול להיות סתם חסיד עם זקן שנרדם לכמה דקות. צריך כאן משנה זהירות כי זה לא נעים לפנות למישהו בתור דר רחוב ולגלות שהוא לא כזה".

דרמון חושף כמה מסודות המקצוע. "אני ניגש בזהירות ומתחיל לגשש", הוא אומר, "אם אני רואה מעיל חדש או תיק גדול, אני מבין שזה לא דר רחוב. אני לא אעיר אותו סתם ואביך אותו".

מיד לאחר הסיור בכותל, מתקבלת קריאה במוקד 106. "יש מנהל בנק באחת מהשכונות החרדיות שראה זוג דרי רחוב ישנים בתוך חדר הכספומט", מעדכנת כורש, "ודיווח מלפני כמה דקות מדבר על עוד דר רחוב שמסתובב ליד עסקים באותה שכונה. העבודה שלנו היא 24/7".

ל'חזר' אחרי נערים ונערות

את אריה גוטליב ושיר שיאחי אני פוגש בתחנה המרכזית. גוטליב הוא ראש חדשנות ויזמות בחטיבה לקידום הנוער, שיאחי היא ראש צוות רחוב וזולות במרכז העיר. צוות הרחוב הוא מי שיורד לשטח בלילות, למה שנקרא 'פעולת חיזור'. בדיוק כמו במישור הרומנטי, שלעיתים מצריך עבודה רבה, כך גם עובדי העירייה מסתובבים ברחבי העיר בלילות ומחזרים אחר נוער נושר על מנת לקבל את אמונם.

"נער שעכשיו נפלט מהמסגרות וחי ברחוב, הוא חשדן כלפי כל גורם חיצוני", מסבירה שיאחי. "לא תמיד הם מעוניינים שנעזור להם. צריך לרכוש את אמונם ואז מתחילים לעזור להם".

דברים שמגלים רק בלילה:
שאסור להיכנס בלילה ל'זולות' של נוער נושר
שבין מתפללי הכותל יש גם כמה דרי רחוב
שאפילו בקור המטורף יש אנשים שהרחוב הוא ביתם
בזמן שישנתם – עם מוקד העירייה

על פי הערכה גסה, ישנן כ־60 זולות של נוער במרכז העיר. מדובר על מבנים נטושים שאליהם נכנסים הנערים והופכים אותם למשכן זמני עד שהם מפונים על ידי המשטרה. מאז שננטש בניין רשות השידור הוא הפך לאחד מהזולות הגדולות בעיר. נערים רבים שיוצאים ונכנסים ובמקרים רבים צורכים אלכוהול וסמים. בצוות הרחוב ישנו חוק – לא נכנסים לזולות בלילה. מדובר על השעות שבהן רף המסוכנות עולה בעיקר עקב צריכת חומרים אסורים ולכן על עובדי העירייה נאסר להיכנס. שיאחי וגוטליב אף נזכרים במקרה שקרה לפני מספר חודשים, אז יצא אחד הנערים מהזולה עם מוט ברזל במטרה להכות עובד של החטיבה.

במקום זה הם מגיעים בסופי שבוע בלילות לשוק מחנה יהודה, פורסים מחצלת על הרצפה ומושכים את הנוער הנושר שמגיע למקום. "אני מעריך שבסביבות 60%-80% מגיע מהמגזר החרדי", אומר גוטליב. "אנחנו מנסים להגיע לכולם, יש לנו אפילו עובד בתוך החסידות של הרב ברלנד, יש לנו שלושה עובדים שהם חסידי גור ובכל חמישי אנחנו מציבים שלוש עובדות מהמגזר החרדי שתפקידן לאתר נערות בסיכון. כשמצילים מישהו אחד, זה כמו להציל עולם ומלואו".

לשלם ארנונה באחת בלילה: עם המוקד העירוני

מוקד השליטה של העירייה (משל"ט) ממוקם בקומה מינוס 2 באחד הבניינים בכיכר ספרא. רק לאחרונה הוא שופץ בעלות של מיליונים וכעת פועלים שם מספר מחלקות. אחת מהן היא החמ"ל, בו יושבים במהלך הלילה תצפיתנים או תצפיתניות ועוקבים אחר הנעשה בעיר בשעות הקטנות. לעיתים מזעיקים את גורם האכיפה המוסמך כאשר מדובר באירוע חירום כמו שריפה או תאונה.

מוקד 106. הטלפון לא מפסיק לצלצל. צילום: אלון לוי

לא רחוק משם נמצא מוקד 106. כבר בדרכי אליו אני שומע את הטלפונים מצלצלים ללא הפסקה כאילו היה מדובר באמצע היום ולא בשעה אחת לפנות בוקר. אני מוצא שם שלוש מוקדניות חרוצות שתפקידן לענות ולטפל בכל פניה של תושב שמדווח על מה שקורה בעיר. בתוך שעתיים מתחילת המשמרת נענו וטופלו לא פחות מ־30 שיחות.

"כל כמה דקות מתקבל טלפון", מספרת אורטל מלמד, אחראית משמרת הלילה. "בימים האלו אנחנו מקבלים המון פניות על הביקור של ולדימיר פוטין ומנהיגי העולם. הרבה חוששים מהחסימות הרבות שהולכות לקרות בעיר ומתקשרים לברר אפילו בשלוש בלילה".

דברים שמגלים רק בלילה:
שלתושבים יש שאלות בכל שעה
שלעובדי העירייה תמיד יש בעיות לטפל בהן
שרעש של טלפונים מצלצלים בלי הפסקה יכול להוציא מהכלים

"לפני כמה דקות התקשר לכאן תושב שרצה לשלם ארנונה", היא ממשיכה, "אחריו התקשר מישהו ששאל האם הולך לרדת שלג ואם יהיו לימודים. כמעט כל בעיה בעיר עוברת דרך המוקד".

לרשות המוקד עומדים מספר צוותים שתפקידם לטפל באופן מיידי בכל מפגע שקיים בעיר. רק לפני מספר דקות קיבלה מלמד טלפון שמזהיר מפני גדר שנפלה באתר בניה באחת השכונות הערביות ובור גדול ומסוכן נוצר בעקבות מזג האוויר. צוות 4 של אגף שפ"ע ישר מוזנק למקום, בונה גדר זמנית ומדווח למוקד על טיפול המפגע. "מחר בבוקר כבר ימצאו את הקבלן ויטפלו בנושא מהשורש", מסבירה מלמד, "כרגע במהלך הלילה תפקידו לטפל באופן מיידי במפגעים, גם אם מדובר על פיתרון זמני".

בזמן שישנתם: עם התברואה והפיקוח העירוני

השעה: שתיים לפנות בוקר. המקום: רחוב שמאי. משאית התברואה המיוחדת, שמפנה את פחי האשפה המוטמנים, מגיעה למקום לעוד לילה של עבודה. רק ברחוב הזה לבדו ישנם שישה פחים כאלו. ההיגיון מאחורי האיסוף הלילה הוא למנוע פקקים מיותרים בשעות העומס.

המשאית נעצרת ליד אחד הפחים ומיד פורקים ממנה שני עובדי ניקיון ונהג המשאית, שמחזיק בידו שלט שתפקידו לנווט את הפח כל הדרך אל הפיר המיוחד במשאית. "אני עובד עם הפחים הללו כבר מספר שנים", מסביר דוד תורג'מן, "בדרך כלל אני עובר כ־130 פחים כאלו בלילה. אחרי החגים ובמוצ"ש אפשר למצוא ערימות של שקיות אשפה מחוץ לפחים שהתמלאו כבר. הפינוי החדש במוצ"ש באמת מיטיב עם התושבים ומשפר את מצב התברואה ואני יכול להעיד מהניסיון שלי".

משאית הזבל מפנה פח צבעוני. עד שנגמר המסלול. צילום: אלון לוי

השעון מראה על 3 לפנות בוקר. בשעה הזאת מתחיל פינוי פחי ה"צפרדע". משאית התברואה נכנסת אל רחוב כורש ונוסעת ברוורס אל פח שעליו ציור אמנותי. "אני פה כבר 30 שנה", אומר הנהג יגאל שמואל, "אני יוצא באופן קבוע בשלוש בלילה וחוזר מתי שנגמר המסלול שלי. אני מפנה כ־30 פחי צפרדע ועוד עגלות קטנות וכל זה כשכולם עדין ישנים בבתים".

ברחוב שמאי אנו מבחינים באמבולנס וניידת בסמוך לאחד המלונות. כאן פועל צוות השיטור והפיקוח של העירייה, שקיבל קריאה לגבי דרת רחוב שנמצאת בסכנת חיים. לטענתם, מדובר בדרת רחוב שמוכרת לרשויות וכעת בלילה חורפי כמעט ואין גורם שמוכן לקבל אותה.

יוני בן אבו הוא שוטר עירוני, עובד עירייה שמסתובב בניידת עם שוטר. את המשמרת שלו הוא סיים לפני שעה וחצי, אבל הוא לא מוכן ללכת עד שיידע מה קורה עם דרת הרחוב.

דברים שמגלים רק בלילה:
שכמות פחי האשפה בעיר היא עצומה
שלפעמים מחלקים דו"חות חנייה גם בשעות הקטנות
שנסיעה במשאית זבל היא דרך מעולה לגלות את ירושלים

"לא ידענו מה לעשות איתה היום", אומר בן אבו, "אנחנו יודעים שהטמפרטורות יכולות כמעט לאפס והיא יכולה למות מהיפותרמיה. התקשרתי למנהל בית אבות שמכיר אותה וביקשתי ממנו שיקבל אותה ללילה. הוא הסכים והוצאנו אמבולנס פרטי על חשבון העירייה שיפנה אותה".

לצידו עומד יהודה קלדרון, ראש המשמרת של אגף הפיקוח והשיטור העירוני בעירייה. הוא מסביר שישנן קריאות רבות בלילה, במקרים רבים גם לפיקוח. "אנשים מדווחים על מישהו שחונה להם בחניה הפרטית", הוא אומר, "אני מחויב לשלוח פקח שייתן דו"ח. ישנם גם בתי עסק שעוברים על תקנות הרעש וגם הם מקבלים דו"חות. אנחנו פועלים כל הלילה על מנת להשליט סדר בירושלים".