מחאת חרדים בכותל | צילום: עמית שאבי (למצולמים אין קשר לידיעה)

לקראת התפילה המסורתית שעורכים הארגונים הפלורליסטיים מדי ראש חודש בכותל המערבי, בתנועה המסורתית חוששים מאלימות חרדית שתשבש גם הפעם את התפילות. ראש חודש סיוון יחול ביום שלישי הקרוב, ובארגונים ליהדות מתקדמת רוצים למנוע את המראות שליוו אותם בפעם הקודמת. בראש חודש אדר חיכו למתפללים מאות מפגינים חרדים, הפגנה שהידרדרה לאלימות ואפילו לנפגעים, כפי שדווח אז בהרחבה במיינט ירושלים.

במכתב ששיגר השבוע (ראשון) ד”ר יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, לניצב ירון ידיד, מפקד מחוז ירושלים, הוא כתב כי "לפני חודשים אחדים כבר הספקתי לקבל איום מפורש על חיי, איום שנחקר על ידכם והסתיים בהגשת כתב אישום נגד המאיים. לפני כחודשיים המצב ברחבת הכותל יצא משליטה ממש, כאשר במסגרת ההתפרעות, שכנראה תוכננה מראש, אלפי חרדים משולהבים ומוסתים הקיפו אותנו. הם דחפו, תלשו את הכיפה מראשי, משכו את הטלית והשליכוה לרצפה רק כדי לדרוך עליה, וכל זאת בליווי בעיטות ברגליים ויריקות בפנים".

עוד כותב הס במכתבו: "אומנם היו באזור כמה אנשי משטרה סמויים שניסו לסייע, אך הם היו קומץ ולא עמדו בפרץ. שאר הכוחות שהיו ברחבה עמדו מנגד. הם כנראה לא נערכו כראוי, שכן גם כאשר התערבו הם לא הצליחו לעצור את ההשתוללות החרדית.".

בפנייתו כותב עוד המנכ"ל: "אני מודאג מאוד ואף חושש. אבקשך לוודא כי אלימות מהסוג המתואר תטופל בתקיפות, בנחישות הראויה, וכי כל הנוהגים באלימות ייעצרו ויובאו לחקירה, ובהתאמה - שיוגשו נגדם גם כתבי אישום. השנאה שראיתי שם בעינים במקום הקדוש ביותר לעם ישראל, נטעה בליבי חשש אמיתי שיום אחד, חס וחלילה, עוד תהיה במקום הזה שפיכות דמים".

מהמשטרה נמסר:
"בעת התרחשות אירוע חריג המשטרה נותנת מענה מקצועי הולם,  בהתאם לסמכויותיה.האירוע בו הופעלה כלפיו הפונה אלימות נחקר באופן מהיר ומקצועי ואף הוגש כנגד התוקף כתב אישום. באשר למכתבו של הפונה, תשובתנו תימסר לפונה כמקובל".