ברזיל. צילום: דוברות זק"א
מי שלא ראה וחש את זה לא יוכל להבין את גודל האסון. על אף הניסיון הרב שצברנו במשך עשרות שנים באסונות בעולם, כאן הכל היה שונה. למרות הקשיים הצלחנו כבר ביום הראשון לפעילות לאתר מספר רב של מוקדים בעלי סיכוי גבוה לכך שנקברו שם נעדרים שנהרגו בשיטפון הקטלני.

ב-25 בינואר, קרס סכר ענק במכרה בעיירה ברומדינו שבמחוז מינאס ז'ראיס בברזיל וקבר מאות אנשים במפולת בוץ קטלנית. כ-200 אנשים חולצו בשעות הראשונות מרגע קריסת הסכר, אבל ככל שהשעות חלפו התברר גודל האסון. הסיכויים למצוא ניצולים חיים היו נמוכים מאוד. ראש הממשלה בנימין נתניהו הציע מיד לנשיא ברזיל הטרי להטיס לזירת האסון משלחת סיוע של אנשי מקצוע בעלי ידע וניסיון רב בחילוץ והצלה.

במשך מספר ימים עבדנו בשיתוף פעולה מקצועי עם שאר חברי המשלחת הישראלית, חדורים במטרה להציל את כל מי שניתן להציל ולכבד עד כמה שאפשר את מה שנשאר.

צילום: דוברות זק"א

המראות היו מאוד קשים, אפילו לנו כמתנדבי זק"א שמורגלים בזירות אסון נוראיות מהעבר, ומכירים מראות קשים. זרם הבוץ העוצמתי פשוט רמס ושטף כל מה שנקרה בדרכו. עבדנו מכוסים בבוץ, בחום הכבד של 35 מעלות, לא פעם ולא פעמיים שקענו בעצמינו בתוך הבוץ הטובעני. למרות הקושי הגדול חפרנו וטיפלנו בעשרות הנעדרים שמצאנו והבאנו אותם לקבורה.

צילום: דוברות זק"א
אחד מהרגעים הקשים במהלך פעולות החילוץ היה כשהמשלחת מצאה אוטובוס שנסחף בזרם הבוץ. חפרנו במקום לאחר שכלב מיחידת עוקץ נבח כשהריח גופת אדם. לאחר שעות רבות של עבודה וחפירה לעומק הבוץ הבנו את גודל הזוועה. אוטובוס שלם שנקבר מתחת לאדמה, כשכל נוסעיו כבר לא בין החיים. המראה היה זוועתי. אנשי החילוץ המקומי לא יכלו לעמוד בפניו והתרחקו מהמקום מספר מטרים וכשהם משאירים אותנו לבד לטפל בכבוד המת בזירה הכל כך קשה.


האוטובוס שאותר במקום. צילום: דוברות זק"א

צילום: דוברות זק"א

כשסיימנו לטפל באוטובוס התאספנו יחד במעגל, מתנדבי זק"א עם מפקד המשלחת אלוף משנה גולן ואך, כוחות החילוץ המקומיים, עומדים סביב לגופות כשדמעות בעינינו.

מפקד המשלחת נשא דברים והסביר שישנה שפה אחת משותפת לכל העמים, וזו השתיקה. אמנם אנחנו עמים שונים דוברי שפות שונות, אך משמעות השתיקה - דומה בכל שפה. עצרנו לדקת דומייה כשהדמעות זולגות מעיני כל הנוכחים והמחלצים. דקה שלמה בלב הטירוף, כולם יחד, מכבדים, זוכרים ובוכים.

הביאה לדפוס אדווה חולי