האוניברסיטה העברית. צילום: אדווה חולי

השקט שאחרי הסערה: האוניברסיטה העברית פרסמה תגובה חריפה בעקבות הפרסום של האקדמיה ללשון העברית על  הישיבה הדחופה שנערכה אתמול (ד') של מליאת האקדמיה והכוונה לקיים את כל מסלולי הלימודים הסדירים במוסד בתואר השני והשלישי בשפה האנגלית. "האוניברסיטה העברית לא קיבלה החלטה גורפת לעבור ללימודי השפה האנגלית באף אחד מהתארים - ראשון, שני ושלישי. רחוק מכך. האוניברסיטה העברית ממשיכה להיות מחויבת להוראה, למחקר ולפעילות ציבורית בעברית", כך מסרו באוניברסיטה.

בעמוד הפייסבוק של הלשון העברית פורסם אתמול: "אנחנו מצֵירים מאוד שמאה שנים לאחר מלחמת השפות שוב יש מי שמעדיף לשון אחרת להוראה במוסדות להשכלה גבוהה, ומבלי דעת גורר את מערכת החינוך כולה – לאמץ את האנגלית כלשון ההוראה ומעודד פגיעה במעמד העברית והחלשת השימוש בה". בסיום הפוסט, הם קראו להנהלת האוניברסיטה העברית לחזור בה מן הכוונות להוראה באנגלית.

בהמשך התגובה של האוניברסיטה נכתב: "ההנהלה פועלת לקידום המעמד הבינלאומי של האוניברסיטה והמדע הישראלי בכללותו, גם באמצעות הגדלת מספר הסטודנטים הבינלאומיים והגדלת קליטת חוקרים מובילים מחו"ל".

בנוגע ללימודים לתואר ראשון באוניברסיטה העברית מסרו כי הם "ממשיכים להיות בשפה העברית, בשילוב מקבצי שיעורים הנלמדים בשפה האנגלית עבור הסטודנטים הבינלאומיים במסגרת התוכנית לחילופי סטודנטים.

"בתואר שני, במדעים העיוניים, ככלל התוכניות ממשיכות להילמד בשפה העברית ובמקביל מתקיימות תכניות לימודים באנגלית עבור הסטודנטים הבינלאומיים. בתחום המדעים הניסויים, לימודי התואר השני בחלק מן התחומים, ובכלל זה בחקלאות, עתידים להילמד בשפה האנגלית, לאור השתתפות רבה של סטודנטים בינלאומיים בלימודים אלו. בשאר תחומי המדעים הניסויים, נוכחות של סטודנט/ית בינלאומי בשיעור/בקורס תשנה את שפת ההוראה לאנגלית.

"מהלך זה צפוי לקדם את מעמדה הבינלאומי של האוניברסיטה ולשמר את מעמדה המוביל בישראל ובעולם. לצד היותנו מוסד פתוח לעולם, אנחנו נקדם ונחזק את הלימוד והמחקר של השפה העברית ותחומי הלמידה השייכים אליה".