כספת. צילום: shutterstock

רבים מאיתנו נוטים להתייעץ עם בן או בת הזוג ולסמוך עליהם כשמדובר בהחלטות כלכליות חשובות, אך מה קורה כאשר דווקא הוא מעלים את הכסף? כך קרה ל־ח', מירושלים, שהכירה את מ' וזמן קצר לאחר מכן עברה לגור איתו. באותה תקופה התעורר אצל ח' הרצון לקנות דירה והיא שיתפה בכך את בן זוגה. עם התקדמותה של עיסקת הרכישה היא נדרשה לשלם 164 אלף שקל כתנאי להשלמתה. מ', שסבר שמדובר בסכום כסף גדול, הביע חשש כי יפרצו לביתה ויגנבו את הסכום עוד לפני כן. לכן הוא הציע לה לשמור את הכסף בכספת של אימו. 

לאחר זמן מה, כך על פי כתב התביעה שהוגש לבית משפט השלום, הודיע מ' לבת הזוג כי הדירה שרצתה נמכרה וכי העיסקה לא תצא אל הפועל. בעקבות זאת דרשה ח' את כספה בחזרה. לאחר ש־מ' התחמק ודחה את החזרת הסכום פנתה ח' ישירות אל האם וזו השיבה לה כי הכסף כבר לא  אצלה. 

האם הכחישה את הדברים בבית המשפט. לטענתה, זמן קצר לאחר שהפקידה את הכסף בכספת הרגישה כי האחריות שנטלה על עצמה גדולה מדי ו־ח' הגיעה לביתה ואספה את מלוא הסכום. בשלב זה שלחה השופטת את השלושה לבדיקת פוליגרף, שבה נמצאה ח' דוברת אמת ו־מ' ואימו דוברי שקר. לפיכך השופטת פסקה, בפסק דין שאושר לאחר מכן במחוזי, כי על מ' ואימו לשלם את מלוא הסכום הנדרש בתוספת של 20 אלף שקל לכיסוי הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין.

עו"ד אריאל עטרי, המייצג את התובעת: "האם ובנה נפלו בפח שטמנו לתובעת, כאשר התגלו כשקרנים בבדיקת פוליגרף. פסק הדין הוא מתנה יפה לחג לכל אוהבי הצדק".