כל מה שקרה השבוע במסדרונות העירייה \\ אלון לוי
כיפת ברזל

אין ספק שבשבועות האחרונים נמצא חבר המועצה יוסי חביליו תחת מתקפה בכמה חזיתות. ראשית, הוא הובך בוועדת הכספים שהתקיימה לפני מספר שבועות לאחר שאולץ לצאת מהדיון, אחרי שחבר סיעת ש"ס חיים כהן חשף כי הוא מצוי בניגוד עניינים.

בשבוע שעבר שוב חטף מכה נוספת כאשר המשנה ליועץ המשפטי לעירייה, דני ליבמן, הוציא מכתב ובו הוא אוסר על חביליו להשתתף בכל דיון במועצה או בוועדותיה שנוגעות לעמותות שייצג בתור עו"ד פרטי.
אולם האיום הגדול שמרחף מעל ראשו של חבר המועצה הוא מכתב אנונימי שנשלח לראש העירייה ולייעוץ המשפט, ועושה בשבועות האחרונים הרבה צרות לחבר המועצה.

חביליו עצמו הודה השבוע כי הוא צבר אויבים רבים ועל כן אין לו אפשרות לדעת מי עומד מאחורי המכתב.

יוסי חביליו. צילום: יואב דודקביץ'

לשמחתו, מי שנחלץ להגנתו הוא לא אחר מאשר ראש העירייה משה ליאון. בכל הזדמנות ששמו של חביליו עולה לשלילה בשיחות שלו עם חברי קואליציה, הוא מורה להם לא לתקוף אותו ולא להתנכל לו. הצלע הפלורליסטית שמהווה חביליו בקואליציה החרדית של ליאון כנראה שווה לו הון, ועל כן בשבועות שבהן המתקפות נגדו הולכות ומתגברות, הוא משמש כמעין כיפת ברזל מפני חברי הקואליציה האחרים.

לא לומדים

בחודש נובמבר 2017, זמן קצר לאחר פרישתה של סיעת 'התעוררות' מהקואיליציה של ניר ברקת, התקיימה מהומה רבתי בישיבת מועצת העיר. היו אלו תושבי 'משכנות האומה' שמחו באופן רועש שלא איפשר את המשך קיום הישיבה ועל כן החליט ברקת לסגור אותה ולהעביר אותה לחדר צדדי נטול אזרחים ועיתונאים.

מועצת עיריית ירושלים. צילום: שלומי כהן

חודש לאחר מכן היו אלו תושבי הגבעה הצרפתית שהגיעו למועצה ופיצצו גם הם את הישיבה. גם הפעם היא הועברה לחדר צדדי הרחק מעיני הציבור. ברקת טען שאת תושבי השכונות השונות הביאה סיעת 'התעוררות', במטרה ליצור פרובוקציה. בהחלטה תקדימית הוא החליט לסגור לאלתר את כל ישיבות המועצה לציבור.

משה ליאון. צילום: יואב דודקביץ'

הדבר פגע דווקא באופוזיציונר הנלהב עופר ברקוביץ', שאת העבודה האופוזיציונית שלו נאלץ לעשות הרחק מעיני הציבור, כל זאת במשך שנת הבחירות הכל כך קריטית. היה זה ליאון שהחליט לפתוח מחדש את הישיבות לציבור, זמן קצר אחרי כניסתו לתפקיד. אלא שבישיבות המועצה האחרונות נראה שדפוס הפעולה הבעייתי חוזר. קבוצות אזרחים מגיעות למחות בזמן ישיבות המועצה נגד ראש העירייה, במקרים רבות בעידודו של ברקוביץ'. הישיבה נקטעת לעיתים רבות וליאון מתקשה לנהל את הדיונים.

בשבוע שעבר נדמה שנחצה הגבול, כאשר בסיום הישיבה נאלץ ליאון לצאת בליווי מאבטחים. חברי מועצה שנכחו בישיבה טענו השבוע שהישיבה הפכה לקרקס ונושאים רבים לא עלו לדיון בעקבות הבלגן. "בישיבות המועצה האחרונות מסתמן שינוי חריף", אמר השבוע תומך של סיעת 'התעוררות' שנכח בישיבה, "מצער אותי לראות את התסכול שאותו מפגינים נבחרי הציבור שלי מסיעת 'התעוררות', תסכול שמופגן כלפי ראש העירייה ואינו מועיל לאף אחד".

אם 'התעוררות' ימשיכו במגמה הנוכחית, לא מן הנמנע שגם ליאון יגיע למסקנה שעליו לסגור את הישיבות מפני הציבור הרחב. החלטה זו כמובן תפגע בראש ובראשונה בברקוביץ' ובחבריו לסיעה, שהישיבות הללו מהוות עבורם אוויר אופוזיציוני לנשימה.

מניין הבכירים של ספרא

בשבועות האחרונים התפתחה יוזמה מיוחדת בקומה השישית בעירייה. למרות שישנו בית כנסת מרכזי ומניין קבוע לעובדים בסמוך לבניין 3, הבכירים בקואליציה ובלשכתו של ליאון החליטו לפתוח מניין תפילה משלהם.

מדובר בעיקר על תפילת המנחה, וחוץ מראש העירייה עצמו תוכלו למצוא שם כמעט את כל מי שמחזיק בתפקיד בכיר בספרא החל מראשי הסיעות החרדיות אליעזר ראוכברגר, צביקה כהן ויוסי דייטש ועד לראש הסגל משה מרגליות.  

כל יום מתקיים המניין בלשכה אחרת. בניגוד למאבקים הפנימיים בקואליציה, במניין הבכירים כל מגזר מכבד את השני בנוסח התפילה. כך לדוגמא תוכלו לראות את דייטש החסידי מתעקש שספרדי יעלה להתפלל כחזן או חבר מועצה חרדי שנותן את הכבוד לנציגות של המגזר הדתי־לאומי. באופן מפתיע, אפשר למצוא שם גם כאלו שאינם חובשי כיפות, כמו סגן ראש העירייה אלישע פלג מהליכוד, יועצו הבכיר של ליאון עופר איובי ועוד רבים.

ואם תהיתם - אז אחרי התפילה מתכנסים הבכירים בינם לבין עצמם לשיחות צפופות וסוגרים דברים ברומו של עולם. אין ספק שמי שרוצה להיכנס לסוד העניינים של עיריית ירושלים יצטרך להצטרף אל מניין הבכירים של ספרא.