יום השואה. צילום: shutterstock

התכנסות וערב שירה ליום הזיכרון לשואה ולגבורה עם שרים בגינה במכון שלום הרטמן:  מעגלי 'התכנסות' ושירי יום השואה עם 'שרים בגינה'. 19:45, גדליהו אלון 11.

לפרטים נוספים - לחצו כאן. 

ויצו ירושלים: הרצאה ושיח עם נציג "יד ושם".  שעה: 19:00, עלות 20 שקלים.
ברחוב מאפו 1, ירושלים

לפרטים נוספים - לחצו כאן.

הקרנת הסרט "דבש שחור, שירת חייו של אברהם סוּצקבר" ודיון במכון וון ליר: כל עוד אברהם סוצקבר חי, הוא לא הסכים שיעשו סרט על חייו. כיום, שמונה שנים לאחר מותו,"דבש שחור" מספר את סיפורו יוצא הדופן של גדול משוררי היידיש בעת החדשה – האיש שהנהיג את מחתרת בריגדת הנייר שהצילה כתבי יד יהודיים מהנאצים, כתב את ״הימנון השואה״, זכה שסטאלין יתאהב בשיר שלו וישלח מטוס כדי להצילו מלב המלחמה, והעיד במשפטי נירנברג. סוצקבר עלה לישראל ב-1947 וכתב בה ביידיש מופלאה וחיונית בעוד קהל קוראיו הולך ומתמעט. אל הלווייתו, הלווייתה של שפה שלמה, הגיעו רק כמה עשרות אנשים. לאחר מכן ייערך דיון בהשתתפות: ד"ר קארין נויבורגר, פרופ' אברהם נוברשטרן, ד"ר זהבית שטרן.

הכניסה חופשית, 18:30.

לפרטים נוספים - לחצו כאן. 

סניף עמותת "עמך": בשעה 16:30 ייערך טקס במועדון ולאחר מכן יתקיים רב שיח בנושא "מקורות הצלה ממקום לא צפוי" שיספק הזדמנות לפגוש ולהקשיב לניצולים ולסיפוריהם הבלתי נתפסים. (רח' הלל 23, קומה 8). לאחר מכן יוקרן סרט בסינימטק (ראו פירוט מטה). 

סינמטק ירושלים: הקרנת סרט "זכרונות ממשפט אייכמן" (דוד פרלוב) סרט תיעודי שהוקרן פעם אחת לפני 40 שנה ושוחזר ע"י יעל פרלוב, בתו. לאחר ההקרנה תיערך שיחה עם יעל פרלוב, עורכת סרטים. הכניסה בחינם. יש לגשת לקופה ולקבל כרטיס כניסה. שעת ההקרנה 18:15.

סרטים נוספים שיוקרנו: הפולנים בשואה: חסידי אומות עולם או משת”פים? שעה 19:00. לאחר הסרט ישוחח עופר אדרת, כתב ההיסטוריה של “הארץ", על סערת “חוק השואה” ועל מה שקורה כשהיסטוריה ופוליטיקה מתערבבות. הכניסה חופשית.

החייל הנשכח, 20:00. לאחר ההקרנה שיחה בהשתתפות ילדיו של סלי נוח, ליידי איירין האטר וז’אק נוח. בהנחיית גדעון ון דר סלויס, ארגון עולי הולנד. הכניסה חופשית.

לפרטים נוספים - לחצו כאן. 

ערב מיוחד לציון יום השואה והגבורה במרכז מורשת בגין: הקרנת הסרט "החפץ בחיים"- סיפורו של אברהם אביאל. לאחר הקרנת הסרט תתקיים שיחה עם אברהם. הכניסה חופשית ברישום מראש. 20:00

לפרטים נוספים - לחצו כאן .

מחנה אושוויץ. צילום: shutterstock

זוכרים ושרים: ערב יום הזיכרון במרכז ז'ראר בכר. ישתתפו: אריק סיני, רבקה זוהר, ג'קי לוי, עופר כלף, עומר נצר, יונתן דרור, גדי ויסברט, אורית מרגליות. ניהול מוסיקלי: אחיה אשר כהן אלורו. רחוב בצלאל 11.הכניסה ללא תשלום והזמנות בלבד. מספר המקומות מוגבל, קבלת הזדמנות בקופת המרכז בין השעות 15:00-19:00.

מתחם התחנה הראשונה: מפגש אישי עם המשוררת בכל סרלואי, בת הדור השלישי.

שעה: 20:00. לפרטים נוספים - לחצו כאן. 

מי יכתוב את ההיסטוריה שלנו? בבית אבי חי יוקרן סרט ולאחר מכן תיערך שיחה.  סיפורה של קבוצה חשאית בגטו ורשה שנקראה "עונג שבת", בהנהגתו של ההיסטוריון עמנואל רינגלבאום, אשר נשבעה להביס את השקר והתעמולה הנאציים עם עטים ודפים. הנשק שלהם הייתה האמת עצמה, שבשמה עשו כל מה שאפשר, שגם אם לא יינצלו במלחמה, הארכיון ישרוד. בסרט משולבים קטעים מתוך הארכיון לצד ראיונות חדשים. (ארה"ב 2018 , 95 דק')

לאחר ההקרנה: העיתונאי עופר אדרת בשיחה עם ההיסטוריונית וחוקרת השואה. פרופ' דליה עופר על ארכיון עונג שבת ותרומתו להבנתו את חיי הגטו וזיכרון השואה כיום.

הכניסה ללא תשלום ובהרשמה מראש ביום האירוע, החל מהשעה 13:00

זיכרון בסלון

שפות שונות, תרבויות שונות - זיכרון קולקטיבי אחד במרכז צעירים ירושלים: עדויות מפי ניצולי שואה בחמש שפות שונות - עברית, אנגלית, ספרדית, רוסית וצרפתית. 18:00, שבטי ישראל 22.
20:00  מופע מוזיקלי קצר יחד עם מופע של Spoken Word

הכניסה ללא עלות, בהרשמה מראש - לחצו כאן. 

המרכז הירושלמי למנהיגות נשים: יאחר השנה את אמונה ורה קולסקי שנולדה בברלין. לאחר העדות שהיא תמסור נקיים דיון פתוח עם הקהל בהנחיית רויטל ליפמן-שמר, מנחת קבוצות. לאחר מכן יהיה קטע אומנותי עם האומנית קרן אלון גולן.

שעה:20:00 , בר יוחאי 50, הכניסה חופשית. לפרטים נוספים לחצו כאן. 

זיכרון בסלון OneDay Social Volunteering ניצול השואה מהולנד, יוסף פליסהאוור יספר את סיפורו הנוגע ללב. מפגש העדות ייערך בעברית.

להרשמה – לחצו כאן. מספר המקומות מוגבל. לפרטים נוספים - לחצו כאן. 

במסגרת אירועי עמותת 'זיכרון בסלון' יתקיימו בירושלים עשרות מפגשים לציון יום השואה. למעט סלונים בבתים פרטיים ברחבי העיר בירושלים יקיימו  את זיכרון בסלון ארגונים ועמותות. ניתן להירשם לזיכרון בסלון באתר העמותה - לחצו כאן.

אירועים וטקסים בערב יום השואה במינהלים הקהילתיים:

בית הכרם:
17:00: זיכרון בסלון-מפגש עם ישראל קוך עם סיפור אישי ומרגש. בבית הוועד.
19:00:  זיכרון בסלון-מפגש עם יעל רוזנר עם סיפור אישי ומרגש. בבית הוועד.
20:00 : תמר לנדאו והקרנת הסרט "ילדי בלנקנזה". במינהל הקהילתי.

בקעה:
זיכרון בסלון בשעה 20:00 לאחר הצפירה, מתאים לנוער ושאר התושבים.

גינות העיר:
19:45: התכנסות תנועות הנוער. בית יהודית, פתוח לציבור

הגבעה הצרפתית:
15:00: זיכרון בסלון. במינהל הקהילתי, מתאים לנוער וגיל השלישי

הר חומה:
לאחר הצפירה, טקס יום השואה ברחבת בית הספר חומות שמואל, שאול אביגדור 9

הרובע היהודי:
20:30: מתאים למבוגרים, הקרנת סרט ליום השואה: "דבש שחור", במינהל הקהילתי

יובלים:
18:30: טקס קהילתי בהשתתפות ניצולי שואה ותושבים בהובלת יחידת הנוער ותנועות הנוער בשכונה.בית טיילור זנגוויל 23 קריית יובל.

מורשה:
18:00 זיכרון בסלון. "שפות שונות תרבויות שונות וזיכרון קולקטיבי אחד"-מועבר ע"י דור שני לניצולי שואה. פתוח לציבור. במינהל הקהילתי
20:00: מופע מוזיקלי קצר יחד עם מופע Spoken word.. במינהל הקהילתי

רמות:
19:30: טקס יום השואה ברחבת בית ספר טל רמות-רקנטי 8 רמות ב'.

תלפ"ז:
20:00: טקס זיכרון בשילוב תלמידי סליגסברג, חיילים בשנת שירות, וטרנים. במינהל הקהילתי.