עיריית ירושלים. צילום: שלומי כהן

יוזמה חדשה בעירייה: תמיכה במוסדות תרבות קטנים שעד כה לא זכו לשום סיוע מכיכר ספרא. לשם כך יוקצו מאות אלפי שקלים מהקופה הציבורית, וסכום נוסף שיחולק ישירות ליוצרים עצמאיים.

התמיכה העירונית בארגוני תרבות נעשתה עד כה במקביל לתמיכה הממשלתית שמעניק להם משרד התרבות. הבעיה היא שהקריטריונים של משרד התרבות לחלוקת הקצבות נוקשים וכרוכים בבירוקרטיה ובהגשת מסמכים רבים. כך קורה שארגונים קטנים שתקציבם נמוך, או גופים חדשים שהחלו לפעול לאחרונה ולא הספיקו לצבור ותק של שלוש שנים לפחות, נופלים בין הכיסאות. התוצאה היא שדווקא הפקות תרבות חדשות וקטנות, שאין להן מקורות מימון עצמאיים והן זקוקות במיוחד לתמיכה תקציבית - לא זוכות לכל סיוע.

בסטת אבטיחים של 'מוסללה' ב־2013. יתוקצבו? | צילום: בשמת איבי

על פי היוזמה החדשה, שמוביל חבר המועצה יוסי חביליו וזכתה כבר לאישורו של ראש העירייה משה ליאון ולתמיכתו, כבר בשנה הקרובה תתקצב העירייה הפקות תרבות קטנות שאינן מוכרות במשרד התרבות. בסך הכל יוקצו לצורך זה 400 אלף שקל. מאה אלף שקל נוספים יוקצו ישירות לאומנים עצמאיים שפועלים כיום בעיר. בין הגופים שיתוקצבו לראשונה באופן זה יימצאו כנראה 'המזקקה', 'מוסללה' ואיגוד יוצרי הקולנוע והטלוויזיה.

חביליו: "צריך לעודד ולטפח דווקא את מוסדות התרבות הקטנים והחדשים בעיר, בתקווה שבעתיד הם יוכלו לגדול ולקבל גם את תמיכת משרד התרבות. כך נשאיר את הצעירים בירושלים. אני שמח שליאון נעתר לבקשתי ומקווה שבעתיד התקציב לכך רק ילך ויגדל".