מנוחה בצהריים. גם מנהיגי האומה עשו זאת. צילום: shutterstock

מציון תצא בשורת השנ"צ: חבורת עיתונאי פורום 'תחריר' ודמויות מוכרות נוספות בירושלים יערכו ביום שישי הקרוב, 26 באוקטובר, אירוע 'שנ"צ ציבורי' בגן העצמאות. במסגרת האירוע מוזמן הציבור הירושלמי להגיע ולנמנם את שנת הצהריים בחברה. "אנחנו רואים בדאגה שהשנ"צ הולך ונהיה דבר כמעט לא לגיטימי בארץ, ואנחנו פועלים נגד זה", מסביר חבר הפורום, כתב ערוץ 10 בכנסת עקיבא נוביק.

*עדכון: בעקבות מזג האויר הסוער השנ"צ נדחה בשבוע לתאריך ה-2.11.2018.

חברי פורום 'תחריר' הם קבוצת עיתונאים ירושלמים שהתגבשה בתחילת העשור בבר ה'תחריר' ששכן בשוק מחנה יהודה. נוסף על נוביק חברים בה כתב 'ידיעות אחרונות' עמיחי אתאלי, כתב 'כאן' רועי שרון, כתב 'הארץ' חיים לוינסון ועיתונאים נוספים. לטובת אירוע השנ"צ הצטרפו לפורום גם מנכ"לית תיאטרון החאן אלישבע מזי"א, מדריך הג'יוג'יטסו איתמר רפל, שמפיק את האירוע, ואיתי הנדל.  

"אנחנו מנסים להנחיל פה ערך תרבותי", אומר נוביק. "לא באים לעודד בטלה או רביצה חלילה, אלא רוצים לעורר מודעות לכך שהשנ"צ הוא זכות יסוד של כל אדם ואנשים לא מנצלים את זה מספיק וחבל. מדובר הרי במוסד שלם - ההורים שלנו הביאו את זה כמעט מכל מדינה שעלו ממנה. עד היום בחוק העונשין בישראל אסור להרעיש בין שתיים לארבע. זה שריד ארכיאולוגי של המוסד הזה ואנחנו רוצים להחזיר עטרה ליושנה".

נוביק ממשיך: "אין ספק שבגלל שיש לנו עבודות תובעניות פחות יוצא לנו לשנו"צ ביומיום אלא יותר בימי שישי ושבת. זה עצוב אבל אנחנו מנסים לאזן בין ערכים. כפורום 'תחריר' סיקרנו במשך שנים בשטחים את כל המורכבות של תקופת האינתיפאדה והזמנים הכי קשים. מתישהו הבנו שיש פה בעיה, שנובעת גם מזה שאנשים לא ישנים מספיק בצהריים. זה יכול לחולל פלאים ולשנות הרבה במדינה".

באירוע שפתחו בפייסבוק הציבו אנשי הפורום תמונה מפורסמת של בן גוריון שבה הוא נראה שם את הראש על תרמיל באמצע היום בין הפלמ"חניקים. "גם לפני ישיבות קבינט הזקן ידע לתת 'נאפ'", הם מסבירים. "חיים בר לב במלחמת יום כיפור בשיא הקרבות הגיע לחזית הדרום ומיד אמר לחייליו: 'דברו איתי בעוד שלוש שעות - מפקד עייף זה מפקד מטומטם'. שם התחיל המפנה במלחמה. גם צ'רצ'יל לא ויתר על שנת צהריים יומית בזמנים הכי קשים, ולימים אמר שבזכות זה הצליח במלחמה". 

תוכנו של האירוע יכלול בעיקר שירי ערש. "ייתכן שיהיה סיר צ'ולנט, שיישנו טוב", מוסיף נוביק. "השאיפה היא שזה יהפוך לאירוע קבוע בכל שנה אחרי החגים ושמירושלים זה ייצא לכל הארץ".