כך ייראה יער ירושלים. הדמיה: ליגם

מבין 93 פרויקטים סביבתיים לשיקום שימור ופיתוח של רשות מקרקעי ישראל נבחר גם יער ירושלים. הקרן לשטחים פתוחים תקצה 1,275,000 שקלים לפרויקט של שיקום, טיפוח והנגשה של מרחב היער.

במסגרת פעילותה הקרן מקצה מידי שנה, עשרות מיליוני שקלים לסיוע במימון פרויקטים העוסקים בשמירה, פיתוח סביבתי וטיפוח של השטחים הפתוחים שמחוץ לשטחים העירוניים הבנויים.

הקרן תקים ביער מערכת שבילי טיילות שיספקו גישה נוחה אל כל השטח לכלל האוכלוסייה, לרבות אנשים עם מוגבלויות ומשפחות. בין השאר יוקם אזור מבקרים פתוח עם פינות ישיבה פתוחות לקהל ולפעילויות לימודיות וקהילתיות.

עוד יקודמו: הקמת מערכת שבילים נגישה לאוכלוסייה מגוונת, הקמת מרחב לקבלת מבקרים הצופה על הנוף, הקמת אזור ייעודי ללינת שטח, הכשרת אזור ייעודי לבישולי שדה, טיפול והרמת הנוף ביער האורנים ובחורש הטבעי, טיפוח הצומח הים-תיכוני האופייני להרי ירושלים בכלל זה איסוף זרעים וייחורים וריבויים במשתלה מקומית לצורך השבתם לטבע, טיפול גנני באזורים סבוכים ושתילה של עצי חורש ובוסתן מקומיים בטרסות ובשטחים מופרים לפי הנחיות אקולוג. השבה של מינים נדירים מקומיים בליווי אקולוג ושיקום טרסות קדומות מתוך הכרה של ערכן האקולוגי תרבותי.

יער ירושלים. צילום: שלומי כהן

עדיאל שמרון מנהל רשות מקרקעי ישראל המשמש גם כיו"ר הקרן: "הקרן לשטחים פתוחים היא אחד הגופים המרכזיים כיום במימון פרויקטים סביבתיים בישראל . התקציב שהקצתה השנה רשות מקרקעי ישראל לטובת השטחים הפתוחים, במסגרת הקול הקורא, הוא הגבוה ביותר שהיה מאז הקמתה של הקרן , והוא מבטא את היקף פעילותה של הרשות בשיווק קרקעות למטרות שונות ממנה נגזר התקציב לשטחים הפתוחים".