משה ליאון עם חברי הפרלמנט המדעי לנוער ירושלמי. צילום: יעל אילן

"אנשים חושבים בגדול אך לעיתים כל מה שצריך דווקא זה שינוי קטן כדי להשפיע", כך סיכמה מיכל פרייקמן תלמידת י' בביה"ס זיו את הכנס השנתי של הפרלמנט המדעי לנוער ירושלים שהתכנס השבוע במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בשיתוף מנח"י.

הפרלמנט שעסק השנה בנושא החם והמדובר 'משבר האקלים' משך אליו עשרות תיכוניסטים נלהבים, חדורי מטרה שביקשו להשמיע קולם ולהיות מעורבים. במהלכו נפגשו בני הנוער עם מומחים וחוקרים, למדו את הנושא ממגוון היבטים ועסקו בשאלות וסוגיות אתיות ומדעיות.

עוד הוסיפה פרייקמן: "אני אדם מעורב בכל הקשור לאיכות הסביבה ואני הרבה יותר מודעת לנזק מבעבר. ביקשתי להשתתף בפרלמנט השנה כי חשוב לנו להשמיע קול. חשוב שנתקן עכשיו כי הנושא בוער וקיים אי אפשר לדחות. לאחר השתתפות בפרלמנט אני מרגישה כי יש הרבה היבטים עירוניים, קהילתיים ואישיים למשבר האקלים, בעוד שקודם לכן , אני וחבריי, נחשפנו בתקשורת רק להיבטים העולמיים. השתתפתי בוועדת 'חוכמת הקהילה' וזה הביא אותי לשינוי בחשיבה ובהסתכלות על המשבר".

אפליקציה, מדריכים ותו ירוק

את מסמך הסיכומים הכולל המלצות והצעות לעיריית ירושלים הגישו בני הנוער לראש העירייה, משה ליאון. מתוכו עולה כי בנושא כלכלה שיתופית מפצירים התיכוניסטים ליישם מדיניות אקטיבית בעירייה בכל הנוגע למיזמים ירוקים קהילתיים חברתיים. כמו כן הם מציעים לעירייה להשתמש בתוכניות הסביבה והקיימות בבתי הספר בעיר ולהכשיר תלמידים כמדריכים ותומכים במיזמים קהילתיים חברתיים קיימים, כמו גם יצירת מיזמים חדשים בין שכונות ואוכלוסיות.

בנוסף הועלתה הצעה לפתח אפליקציה שתחבר בין כל המיזמים החברתיים בירושלים כלי שיאפשר חלוקת משאבים כוח אדם ושיתוף ידע.

הפרלמנט המדעי לנוער ירושלמי .צילום: יעל אילן

בתחום של אנרגיה מתחדשת פנו התלמידים במסמך ההצעות גם למשרד החינוך בקריאה להטמיע תכנים בנושא אנרגיה מתחדשת בתכנית הלימודים על מנת ליצור תשתית של ידע לקראת שינויים עתידיים הכרחיים במשק האנרגיה. עוד הם פנו בפנייה נרגשה לעיריית ירושלים להשקיע באלטרנטיבות לרכב פרטי והגדל השטחים לייצור אנרגיה באמצעות לוחות סולאריים.

עוד נכתב במסמך שהוגש לליאון כי ועדת התזונה ממליצה לייצור "תו ירוק" לעסקים בעיר שיתנהלו לפי כמות הפסולת היוצאת מבית העסק, הפרדת הפסולת האורגנית ומיחזורה בקומפוסט, שימוש בכלי רב פעמיים ובחומרי גלם מייצור מקומי. כמו כן, מבקשים בני הנוער מהעירייה להציב פחים לזבל אורגני במרחבים ציבוריים ברחבי העיר ולהעביר את הזבל האורגני למתקן קומפוסט מרכזי.

נת"צים על חשבון נתיבי רכבים פרטיים

בנושא תכנון ותחבורה תומכים בני הנוער בשימוש באוטובוסים חשמליים הידידותיים יותר לסביבה ולכן יש צורך להוסיף עמדות טעינה חשמליות ולבנות מסופים נוספים בעלי עמדות טעינה. בנוסף על העירייה להוסיף נתיבי תחבורה ציבורית גם על חשבון נתיבי רכבים פרטיים על מנת לעודד מעבר לתחבורה ציבורית וקוראים לאכיפת אי נסיעה של רכבים פרטיים בנתיבי תחבורה ציבורית כדי למנוע פקקים ולייעל את תנועת התחבורה.

כיוון שבני נוער הם צרכנים עיקריים של התחבורה הציבורית בעיר, יזמו משתתפי הפרלמנט סקר שמטרתו לבדוק בקרב כ-500 בני נוער מהי מידת שביעות הרצון מהתנהלות התחב"צ בעיר? למעלה מ-50 אחוז השיבו כי הם אינם מרוצים וכי יש לשדרג את כל הנושא בעיר.

בפרלמנט המדעי משתתפים מידי שנה עשרות בני נוער ירושלמים ממגוון בתי ספר בעיר, דתיים וחילוניים, זאת במטרה לשתף בני נוער בשיח הציבורי סביב סוגיות מדעיות שונות. השותפים בפרויקט רואים בקיומו הזדמנות לפתח קבוצות מנהיגות מדעית בבתי הספר המעודדים מעורבות כלל התלמידים בפעילות אזרחית ולהציג מודל לימוד חדשני ומתקדם המערב את הקהילה הבית-ספרית ומקדם את תפיסת ה- Citizen  Science המעודדת אזרחים מעורבים ובקיאים בסוגיות מדעיות יומיומיות בתהליכי קבלת החלטות בתחומי חיים שונים.

ליאון: "אתם דור העתיד של ירושלים ומדינת ישראל. אתם סקרנים ודעתנים, בעלי רעיונות חדשים. אלו בדיוק התכונות שאנו צריכים בירושלים ואלו התכונות שאתם צריכים על מנת להצליח. ראינו מה קרה עם נערה שבדית צעירה, גרטה טונברי שסחפה מיליוני אנשים ברחבי העולם. משבר האקלים הינו המשבר המטריד ביותר במאה ה-21 בירושלים, בארץ ובעולם כולו. נושא הקיימות תופס תאוצה וזה הזמן ליזמות והצעות. אני מבטיח לכם שנתייחס למסקנות וההמלצות שלכם ונשתדל ליישם את חלקן".