ההפגנה מול מגרש הרוסים. צילום: ענת יורובסקי

"לא יסמ ולא ניידת, עיסאוויה משוחררת", "עירייה לא מתפקדת, משטרה שמשתוללת": תחת הכותרות הללו הפגינו הערב (מוצאי שבת) כ-200 איש במגרש הרוסים נגד פעילות המשטרה בשכונת עיסאוויה

"בחירת המיקום להפגנה איננה אקראית, את תחנת המשטרה ובית המעצר במגרש הרוסים מכירים היטב הגברים והילדים הצעירים של עיסאוויה ממעצרי השווא", מסרו מארגני ההפגנה שמתקיימת בשיתוף 'שלום עכשיו', 'לוחמים לשלום', 'עומדים ביחד', 'עיר עמים',  'All That's Left',  'תעאיוש', 'מרצ' ו'חד"ש ירושלים'.

מחאת תושבי עיסאוויה. צילום: ענת יורובסקי

הדרישה: "שהמשטרה תצא מעיסאוויה ותפסיק את האלימות המשטרתית"

שחף, פעילה free Jerusalem מסרה: "אנחנו מפגינים מול מגרש הרוסים רק כי ליאון נמצא השבוע בארצות הברית. הוא השאיר את המשטרה לעשות מה שהיא רוצה בעיסאוויה, הוא הפקיר את עיסאוויה כבר הרבה מאוד חודשים. דווקא בשבועות האחרונים הוא התחיל להגיב למה שקורה שם, כתב על המצב בעיסאוויה טור למשל.

"בשבוע שעבר הוא הגדיל לעשות והשתמש בנו לצורך הון פוליטי שלו והאשים את התעוררות במחאה. אנחנו מתנחמים בזה שהוא מתחיל להיות מודע ולהתייחס למה שקורה בעיסאוויה, ומתחיל לעשות סדר בשכונה. אנחנו לא מסירים ממנו את האחריות לסיטואציה. אנחנו מבקשים ממנו לקחת אחריות ולהבטיח את בטחון עיסאוויה.

 צילום: ענת יורובסקי

"הדרישה המרכזית שלנו היא שהמשטרה תצא מעיסאוויה ותפסיק את האלימות המשטרתית. זאת שכונה שתושבים גרים בה ולא איזור מלחמה. הגיע הזמן שיגנו על התושבים בה. אנחנו נמצאים פה במגרש הרוסים שזה סימבולי. לכאן לוקחים את 600 עצורי עיסאוויה. להפגין פה זה משמעותי בשבילנו. יכול להיות שעכשיו יש פה עצורים מעיסאוויה שבתקווה ישמעו אותנו".

מוחמד אבו חומוס, תושב עסוויאה, אמר בהפגנה: "אני חוזר לפה שוב בשביל העם שלי. מאחורינו משרדי המשטרה שנכנסים לעיסאוויה אחרי עוד יום ועוד יום. יצאתי עכשיו מהשכונה ויש עדיין משטרה בתוכה. הם אומרים שהם יורידו כוחות משטרה מהכפר וזה שקר. יש לנו תחושה שראש העירייה משקר לנו.

"אומרים שבעיסאוויה יש אלימות אבל כמה אנשים נשפטו בעיסאוויה בשנים האחרונות? המצב של הממשלה קשה אז הם נופלים על עיסוויאה".

ההפגנה הראשונה החלה לפני חודש, אז הגיעו כ-100 איש לביתו של משה ליאון שביקשו להידבר עמו. בתגובה הוא עזב את ביתו.  "ליאון - קח אחריות על תושבי ירושלים. קח אחריות על עיסאוויה", מסרו. בשבועיים לאחר מכן הגיעו שוב הפעילים ובשבוע האחרון עוכבו לחקירה ארבעה מהם. בהמשך הוחלט כי הם יורחקו מביתו של ליאון, מבניין העירייה ומבתי אנשי ציבור למשך 15 יום. 

בתגובה לאירוע פרסם ראש העירייה הודעה לתקשורת ובה הוא מאשים את סיעת "התעוררות" בהתססת התושבים. על המצב בשכונה אמר: "יש לי מחוייבות ברורה לטיפוחה ולרווחת תושביה". בהתעוררות אז מסרו: "עיסוואיה היא לא 'כלי' בידי סיעת התעוררות".