החומה לפני| צילומים והמחשה: 'פרויקט 'חומה ירוקה'

דמיינו את התמונה הבאה: שוק ישראלי-פלסטיני ראשון מסוגו בעולם שימכור, שימו לב – תוצרת חקלאית  שתופק מקירות חומה ההפרדה. אז זהו, שעוד מעט לא תצטרכו לדמיין. הפרויקט הזה קורם עור וגידים ממש עכשיו.

אין זה סוד שחומת ההפרדה מייצרת תחושות רבות ומגוונות בקרב האוכלוסייה. על מנת לשפר את המצב הקיים ולהפוך את המציאות לקצת יותר טובה יתקיים פרויקט סביבתי קהילתי בשם 'החומה הירוקה'.

לטענת מארגניו הוא אינו מיזם פוליטי אלא בא מהשטח מתוך הרצון לסייע.

גיא אליצור, מנכ"ל 'ורטיקל פילד': "המטרה היא להפוך את חומת הבטון לקיר ירוק של גידולים וורטיקאלים (אנכיים- ממש על הקיר עצמו). בחלק מוגדר של החומה יהיה מה שניתן לכנות 'קיר ירוק' אשר ישנה את הנראות של החומה למשהו ירוק, צומח ובעל ערך חיובי לתושבים. אותו 'קיר ירוק' יהיה משני צידי החומה ויתאפשרו גידולים חקלאיים שימכרו כ'שוק ישראלי-פלסטינאי' הראשון בעולם".

באמצעות טכנולוגיית הגינון הוורטיקאלי, עליו אחראית ורטיקל פילד, תיבנה מערכת חכמה של גידולים חקלאיים אשר יוכלו לצמוח ולשמר את עצמם ולהעניק רווחה לתושבים באמצעות משאבים שוטפים מצומצמים.

אליצור: "אנו שמחים לשלב את החקלאות הוורטיקאלית המתקדמת, בבית הספר היסודי במחנה הפליטים שועפאט. אנו מקווים שזהו צעד ראשון בדרך לכסות את כל גדר ההפרדה בחוות חקלאיות".

הפיילוט במחנה הפליטים שועפאט

לאחר מעל שנתיים של עבודה ממושכת לטובת אישורים לפרויקט הוחלט להתקדם לפיילוט. הפיילוט יהיה בצורת חווה חקלאית ששטחה 20 מ"ר בתוך בית הספר לבנים במחנה הפליטים בשועפט. המימון לניסיון הראשון במיזם מגיע מ״פלייס מייקינג״, גוף השייך לעירייה.

בפיילוט ילדי בית הספר שותלים ומגדלים גידולים מגוונים ולאחר סיום הגידול קוטפים ואוכלים אותם, וחוזר חלילה במשך כמה חודשים. הפיילוט נועד לשקף את תועלת הפרויקט ויכולת ההיתכנות שלו. כמו כן תיבחן השפעת המיזם על ילדי הסביבה משני צידי הגדר. הפיילוט ילווה בתכנית חינוכית לטיפול ותחזוקת הגידולים על הקיר הוורטיקאלי, ולימודי חקלאות בסיסיים. החווה חקלאית כוללת מגוון גידולי ירקות: סוגי חסה שונים, פטרוזיליה, כוסברה, בצל, בזיליקום, זעתר, עירית ועוד.