הפגנת ההורים בכיכר ספרא. צילום: אלון לוי

"ילד מיוחד יקר! אז למה הוא מופקר?": עשרות הורים הפגינו הבוקר (ב') בכיכר ספרא נגד מערך ההסעות של עיריית ירושלים. מדובר באחד הנושאים הבוערים שנמצאים על סדר היום בחינוך הירושלמי, כאשר מאז תחילת שנת הלימודים הנוכחית, מתקבלים מדי שבוע עשרות עדויות על ליקויים ותקלות במערך ההסעות של החינוך המיוחד. החל מנהיגה פרועה של נהגים, דרך ההסעות שיוצאות ללא מלווה ועד הסעות שכלל לא מגיעות. 

כבר בתחילת השנה החלו לקבל במינהל החינוך בעירייה מבול של תלונות על מערך ההסעות. בעוד שהעירייה מסרה בזמנו שהיא "מכירה את הפניות" ו"תמשיך לפעול על מנת לשפר את השירות להורים", נראה כי דבר לא נעשה מאז.

צילום: אלון לוי

עשרות הורים החלו לספר זה אחר זה את הסיפור האישי והקשה שלהם. "הנהג לא מסכים להיכנס לרחוב שלנו. הוא שולח את המלווה ומשאיר את הילדים לבד בהסעה", סיפרה אחת האמהות. "איך יכול להיות שנהגים צועקים. הנהגים צועקים על הילדים שלנו שהם לא יודעים איך לחגור. 'מה זה אנחנו בסך הכל ילדים'. לא עשו כל השנים האלה כלום, ועדיין לא. הילדה שלי ממשיכה את הלימודים אבל אין לה הסעה כלל", אמרה אחרת.

בהפגנה נכחו פוליטיקאים רבים החל מיוסי חביליו, אריה קינג, משה ליאון ואבי סלמן.

הלשכה של ברקת. צילום: אלון לוי

בשבוע שעבר ניסתה העירייה לשדר כי היא פועלת בנושא והכריזה על "מדיניות חדשה" של השתת קנסות על איחורים, אולם כפי שנחשף במיינט ירושלים, מדובר במדיניות שקיימת כבר חודשים ארוכים ולא נאכפת.

העירייה: "אנו רואים חובה וחשיבות עליונה לדאוג לתלמידי החינוך המיוחד והוריהם ואנו פועלים במלוא הכוח על מנת שתלמידי ותלמידות ירושלים יזכו לשירות המיטבי לו הם זכאים.

מתוך 17,000 תלמידים המוסעים באלפי קווים מידי יום, נכון לעת הזו ישנם 4 קווי הסעה ארוכים מהרצוי ואנו פועלים על מנת שעד סוף השבוע כלל קווי ההסעה יפעלו כנדרש. על מנת למגר את הליקויים הללו, העירייה החלה לקנוס את חברות ההסעה על סך 1,000 שקלים עבור כל ליקוי.

"אנו מזמינים את ציבור ההורים לפנות אלינו בנושא הליקויים בקווי הטלפון הייעודיים שהקמנו במספרים  0507121575 או 0507121576, בווטסאפ או בשיחה עם נציג, ומתחייבים להעניק להם טיפול מיידי ומיטבי. ללא קשר להפגנה, אנו עומדים בקשר רציף וישיר עם ארגון ההורים העירוני ונציגי ההורים, ודלתנו פתוחה בפני כל תושב או תושבת".