משרדים בכיכר ספרא. החיידקים חוגגים | צילום: שלומי כהן

עובדים בעירייה מתלוננים: "אין מיזוג אוויר במחלקות. אין אוורור מספק ומהמרים על בריאותנו". 

העובדים עברו לפני כמה שנים לעבוד במרחבים פתוחים (Open Space). ולטענתם, מאז חלה הידרדרות במצבם הרפואי, בשל העובדה כי כל עובד שאינו חש בטוב יכול להדביק את חבריו לעבודה בקלות רבה.

קומה בלי חלון

"אפשר לספור על אצבעות שתי ידיים את מספר ימי המחלה שלקחתי במקום עבודתי הקודם, שבו עבדתי כשש שנים. אני עובדת בעירייה מזה כעשרה חודשים, ובחודשים האחרונים, מאז שהתחלתי לעבוד בכיכר ספרא, אני כל הזמן חולה וסובלת מכאבי ראש וסחרחורות. לצערי כבר ניצלתי את מרב ימי המחלה שאני זכאית להם", כתבה לפני מספר חודשים עובדת מנח"י לראש מינהל משאבי אנוש, חיים גבאי

לדבריה, "בנייני העירייה אינם מאווררים ומהווים 'מעבדת חיידקים' תמידית. רק במהלך החודש האחרון, מתוך שבעה אנשים שנמצאים במתחם הקרוב שבו אני עובדת חמישה היו חולים (חלקם יותר מפעם אחת). שפעות (ברבים), סינוסיטיס, ברונכיט, דלקת ראות, דלקת בסימפונות ועוד. בקומה שבה אני יושבת בה אין חלון".

עוד הוסיפה: "אני לא מבינה למה אי אפשר לפתוח חלונות בקומה? הבנתי שיש שיקולי ביטחון, אבל אני בטוחה שאפשר למצוא לזה פתרון. כבר פניתי לאחזקה, אך הם לא נענו לבקשתי

"כמו כן למה לא משאירים את דלתות הכניסה לאגפים פתוחות (מימין ומשמאל למעליות), כך שלפחות תהיה קצת זרימה של אוויר?" לדברי אותה עובדת, "הבנתי שיש קומות שבהן מזרימים חמצן למערכת האוורור (שגם זה דבר הזוי בעיניי שצריך להוסיף חמצן במקום עבודה). אולי יש אפשרות להזרים חמצן בכל הקומות? כמו כן אני בעד להוציא מכתב לכלל העובדים שמבקש ממי שחולה לא להגיע לעבודה".

"תצאי לנשום כל שעה"

עובדת אחרת סיפרה בשיחה עם "ידיעות ירושלים": "בשיחות שניהלתי בנושא זה עם עובדי עירייה ותיקים, אלה היו התשובות שקיבלתי - 'כמה זמן את עובדת בעירייה?' ו'רואים שאת חדשה'... 'תתרגלי, ככה זה פה'... 'גם לי היו שנים כאבי ראש'... 'תצאי החוצה כל שעה לנשום אוויר צח', ועוד ועוד. למזלי אני עובדת בקומה שש ליד לשכת ראש העירייה וסגניו, אז אני יוצאת כל שעה־שעתיים למרפסת לנשום אוויר

גבאי לא השיב למכתבה של העובדת הראשונה, אלא העביר זאת לטיפולו של יואל טרים, מנהל המחלקה לבטיחות עובדים בספרא. טרים מצידו השיב לה: "לשמחתי, מבחינת איכות אוויר ומזהמים העובדים נושמים אוויר טוב שעומד בכל התקנים. נמצאו עמדות ואזורי עבודה אשר היה בהם חוסר בזרימת אוויר ולחות - הפתרון היה חלוקת מאווררי עמוד לאותן נקודות. ייתכן שעובדים מגיעים חולים לעבודה ואז מדביקים זה את זה". 

מהעירייה נמסר: "העירייה מבצעת אחת למספר שנים בצורה וולונטרית ויזומה בדיקות איכות אוויר במשרדי כיכר ספרא. עד כה הבדיקות נמצאו תקינות, ולא ידועה כל בעיה באיכות האוויר".