רכניץ ונתניהו במפגשים שונים | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק

חובות המיליונים של התורם המקורב לבנימין נתניהו. ביום חמישי שעבר, לאחר דיון ממושך בפני השופט מני מזוז, ניתנה בבית המשפט העליון החלטה שראש הממשלה כנראה לא אהב. לא היה מדובר בפסק דין בדיון הנוגע לבקשת החסינות או בכתב האישום שמולו הוא עתיד לעמוד, אלא על החלטה בנוגע לאחד מתורמיו הקבועים ומי שבמשך שנים היה מקורב אליו באופן אישי – איש העסקים בובי רכניץ.

רכניץ, בן למשפחה יהודית־אמריקאית עשירה במיוחד, נמצא לאחרונה בהליך משפטי של פשיטת רגל בעקבות חוב של כעשרה מיליוני שקלים לחברה אמריקאית. לאחרונה מנהלת החברה מערכה משפטית קשה נגדו, שבמהלכה רכניץ, כך נראה, מנסה לדחות את הקץ.

החלטתו של השופט מזוז בשבוע שעבר, שבמסגרתה נדחתה בקשה שהגיש איש העסקים לעיכוב הליכים, היתה עוד מכה קשה עבורו. כיצד הגיע מקורבו של נתניהו למצב שבו הוא נאלץ לענות על שאלות פולשניות בחמש בבוקר? כל הפרטים לפניכם.

דירה מסתורית

רוברט (בובי) רכניץ הוא באופן רשמי אזרח אמריקאי. בסוף שנת 2015 התקבל בבית המשפט העליון של מדינת קליפורניה פסק דין חלוט נגדו על סכום עתק, שלאחר המרה למטבע הישראלי עומד על 9.44 מיליוני שקלים. 

את התביעה בארה"ב הגישה חברה בשם ITOR, ולאחר קבלת פסק הדין בארה"ב היא ביקשה לאכוף אותו דווקא בישראל. בית המשפט אישר את הבקשה ונגד רכניץ נפתח הליך פשיטת רגל כבר בספטמבר 2018.

במוקד הדיונים המשפטיים עומדים שני נושאים מרכזיים: דירה ברחוב אליהו שמאע במרכז העיר, שנמצאת בבעלות רכניץ, ופרויקט המגורים היוקרתי LEGACY בממילא, שרכניץ היה בעבר אחד ממקימיו.

בעוד הנושים של רכניץ טוענים שהדירה ברחוב שמאע היא דירת מגוריו, עורכי דינו מתעקשים כי מדובר בדירה להשקעה. מטרת הנושים היא, כמובן, לפעול למימוש הנכסים כדי לקבל את חובם, או לפחות את חלקו.

ב־9 בינואר 2019 התקיימה בבית המשפט שיחת 'וידיאו קונפרנס' עם רכניץ ששוהה בארה"ב, לאחר שלטענתו נבצר ממנו להגיע לדיון בישראל בשל בעיות בריאות. במהלך הדיון נחקר רכניץ, בחמש בבוקר לפי שעונו, על ידי עורכי הדין של החברה הנושה. "מדוע אינך משלם את החוב?" נשאל איש העסקים. "אין לי נכסים או נזילות שיכולים לכסות את החוב", היתה תשובתו. אלא שהחקירה עוברת מיד להתמקד בדירת היוקרה שבבעלותו.

שאלה: "מתי בפעם האחרונה ביקרת בישראל?"

רכניץ: "ביוני 2018".

שאלה: "האם זה נכון שאתה נוהג בתקופות החגים להגיע לירושלים בפרט ולישראל בכלל?"

רכניץ: "כן, נהגתי להגיע לישראל בקביעות. הפסקתי את זה לפני שלוש  שנים. הביקור האחרון היה ביוני 2018, ואז הגעתי לשלושה ימים".

שאלה: "אמרת שנהגת להגיע בקביעות לישראל עד לפני שלוש שנים ושגם היית בישראל בחודש יוני האחרון, היכן לנת בכל אותן פעמים?"

רכניץ: "ברוב הביקורים התאכסנתי בדירה בירושלים או במלון בתל אביב".

שאלה: "תאשר לי בבקשה שאף פעם לא השכרת את הדירה?"

רכניץ: "אני לא זוכר. יכול להיות שבמהלך השנים השכרנו אותה או השאלנו אותה".

שאלה: "תאשר לי בבקשה שנהגת לאפשר לכל מיני אנשים לאורך השנים להתאכסן בדירה כאשר הם הגיעו לירושלים".

רכניץ: "אני לא".

שאלה: "אני מפנה שוב לפרוטוקול החקירה. נשאלת מי מלבדך השתמש בדירה בשנה האחרונה והשבת האחיינים  שלי מטורונטו וכן אחי וגיסתי".

רכניץ: "התשובה שלי קודם היתה לשאלתך שכל מיני אנשים מכל מיני מקומות ואמרתי לא. אבל בכתב כתוב שהאחיין שלי התאכסן שם ואחי וגיסתי. זה שונה מכל מיני אנשים. תשאל שאלות ספציפיות ואענה תשובות ספציפיות".

שאלה: "איך אתה משלם את הארנונה על הדירה?"

רכניץ: "לצערי אני בפיגור בתשלומים. קיבלתי כבר מכתבים מחברת הניהול ומהעירייה".

שאלה: "זו הסיבה שיש עיקול על הדירה?"

רכניץ: "אני לא בטוח ולא יודע שיש עיקול".

שאלה: "אשאל אחרת לפי הוראת בית המשפט. מקריא לך מהבקשה שלפיה העיקול בטעות לא הוסר מהדירה. תסביר איך זה מסתדר עם התשובה הקודמת שלך שאתה לא מודע לעיקול על הדירה?"

רכניץ: "מבחינתי עיקול זה כאשר הבנק מנסה לעקל את הנכס, אבל אני ידעתי שיש חוב למיסי העירייה, לזה הייתי מודע וקיבלתי מכתבים".

שאלה: "האם החוב הזה עדיין קיים?"

רכניץ: "כן, אני מניח שכן".

הבניין ברחוב אליהו שמאע  בו נמצאת דירתו של רכניץ | צילום: יואב דודקביץ'

"הפנים של הפרויקט"

לאחר מכן עוברת החקירה להתמקד בפרויקט היוקרה LEGACY, שבקידומו היה מעורב רכניץ לפני מספר שנים. מדובר במיזם מגורים למאיון העליון באזור ממילא, הכולל עשרות דירות. כך, ב־2017 נמכר בו פנטהאוז ב־29 מיליון שקל. סביב הפרויקט נדונה השאלה אם רכניץ עדיין מעורב בו ומקבל ממנו רווחים. 

כשרכניץ נשאל אם הוא מקבל רווחים עבור מכירת דירות במתחם המדובר, הוא ענה שאין רווחים והמיזם נקלע לקשיים. "אני הייתי הפנים של הפרויקט, אני הייתי הנציג", הוא אומר. "בשלב מסוים היה הסכם שאני אקבל איזושהי עמלה, אך זה לא המצב כרגע. המכירות ירדו וכרגע זה לא נעשה ואני מקווה שיהיו רווחים מסוימים".

בהחלטתו בשבוע שעבר שופט העליון מזוז נתן למעשה 'אור ירוק' להמשך הליך פשיטת הרגל.  בשבועות הקרובים צפוי הליך זה להמשיך להתקדם בבית המשפט המחוזי.

המשפחה התורמת

משפחת רכניץ היא משפחה יהודית מוכרת ומבוססת בלוס אנג'לס. במשך שנים נמנו בני המשפחה עם תורמיו הקבועים של ראש הממשלה בנימין נתניהו והם נהגו ללוות אותו בביקוריו בחוף המערבי בארה"ב.

בנו של רוברט, יונה, הסתבך רק לאחרונה בפרשת שחיתות גדולה בניו יורק. לאחר שנחקר על ידי המשטרה בחשד כי שיחד את ראש עיריית ניו יורק הנוכחי, ביל דה בלאזיו. תמונתו של רכניץ ג'וניור התנוססה על שערו של אחד העיתונים הנפוצים בעיר, ה'דיילי ניוז', ובו ציטוט שלו כמי שאומר שהוא "קנה את ראש העירייה עבור 193 אלף דולר".

בסופו של דבר הפך רכניץ לעד מדינה במסגרת הסדר שחתם עם הסוכנויות הפדרליות. במסגרת ההסכם, בחודש שעבר הוא נידון לעשרה חודשי מאסר על מעורבותו בפרשה.

רוברט היה אחראי במשך שנים על השלוחה המערבית של ארגון ידידי הליכוד בארה"ב, שמטרתה לגייס כספים עבור המפלגה. בכתבה שהתפרסמה ב־2016 בישראל נטען כי הקשרים בין רוברט לנתניהו החלו בשנות ה־80, אז שימש ראש הממשלה כשגריר ישראל באו"ם. על פי הכתבה, השפעתו של רוברט הגיעה עד ראש לשכתו של נתניהו ארי ארו, שבינתיים הפך לעד מדינה נגד ראש הממשלה. "בובי הוא דמות משמעותית מאוד עבור ביבי", נטען שם על ידי אחד מיועציו לשעבר של נתניהו, "הוא עסקן ומעורבב בפוליטיקה של הליכוד בארה"ב".

עיקרי הפרשה

בית משפט בארה"ב קובע על רכניץ לשלם כ־10 מיליון שקל לחברה אמריקאית

ערכאה משפטית ישראלית קובעת כי יש לאכוף את פסק הדין בארץ

פתיחת הליך פשיטת רגל נגד רכניץ

רכניץ נחקר בבית המשפט על נכסיו ועסקיו בישראל

המיליונר האמריקאי מערער לעליון כדי לעכב את הליך פשיטת הרגל, אך נדחה

תגובה

מטעמו של רכניץ נמסר בתגובה: "כנגד מר רכניץ ,יהודי דתי, אזרח ותושב אמריקאי, אוהב ישראל, המשקיע ליישובה ולחיזוק תדמיתה בחו"ל, הוגשה בקשה להמצאת התראה לפשיטת רגל בישראל, הגם שהנושה היא חברה זרה והפורום הנאות לניהול ההליך הוא ביהמ"ש בארה"ב. לאור התנגדות שהוגשה ע"י מר רכניץ באמצעות באי כוחו, עוה"ד שי הולנדר גרוס ועוה"ד גל נפתלי גצל ממשרד ש. גרוס חברת עורכי דין, עד למועד זה ובחלוף שנה ומחצה ממועד הגשת הבקשה, לא ניתן צו כינוס נכסים ולדברי עו"ד הולנדר גרוס, קיים סיכוי רב שצו כינוס כאמור אף לא יינתן וזאת נוכח הפגמים הרבים שנפלו בהליך וחוסר תום הלב מצד החברה הזרה בעצם הגשת הבקשה.

"האמור בכתבה רצוף באי דיוקים רבים, בלשון המעטה. הפרטים אודות משפט בנו, כלל אינם רלבנטיים לעניין ההליך בישראל וככל הנראה אך נועדו להשחיר את פניו של מר רכניץ, בשל קרבה היסטורית לראש הממשלה נתניהו, למרות שאינו בקשר עם ראש הממשלה כבר מעל חמש שנים".