העלמת מס. צילום: Shutterstock

שני שותפים בחברת פיתוח מצבות ושיש בירושלים, נעצרו לאחרונה בחשד לביצוע עבירות מס בסך מאות אלפי שקלים. השניים, תושבי ירושלים והסביבה, שוחררו בתנאים מגבילים.

החשדות כנגד השניים עלו במהלך ביקורת ניהול ספרים שגרתית שבוצעה בעסק בדצמבר 2018. במהלך הביקורת נמצאו ליקויים בניהול ספרי החשבונות, שהובילו לפתיחת חקירה על ידי יחידת החקירות של מס הכנסה ירושלים והדרום. במסגרת החקירה נחקרו החשודים, ובוצעו חיפושים בבתיהם ובמקום העסק.

במהלך החקירה עלו חשדות להעלמות שיטתיות לאורך שנים. בין היתר עלה החשד כי השניים נוהגים לרשום את ההכנסות שהתקבלו בעסק בפועל בפנקסים אישיים בנוסף לספרי החשבונות. עוד עלה כי הפנקסים נועדו לרשום את ההכנסות האמתיות של העסק. לאחר הצלבה בין הרישומים בפנקס לחשבוניות שהוצאו בפועל עלה כי קיים הפרש משמעותי.

בנוסף נמצא כי השניים נהגו להוציא חשבוניות נמוכות מהסכום האמיתי ששולם, ואת ההפרש חילקו ביניהם ובין בנו של אחד השותפים. סכומי ההעלמות נאמדים בכ-10 אלף שקלים לחודש שחולקו בין השלושה.

במסגרת החקירה עלה גם כי אחד השותפים משכיר 3 יחידות דיור באזור ירושלים ואינו מדווח על הכנסות משכירויות אלו. סך ההכנסות שלא דווחו לשנים 2016-2019 עומדות על כ-60 אלף שקלים.

שופטת שרון לארי-בבלי, מבית משפט השלום שחררה את החשודים תחת תנאים מגבילים, ביניהם ערבות עצמית על סך 200 אלף כל אחד, הפקדת ערבות בנקאית או מזומן בסך 40 אלף שקלים כל אחד, ואיסור יציאה מהארץ למשך 180 יום.