שדרות שז"ר השבוע. צילום: אלון לוי

המשטרה מגבירה את האכיפה בשדרות שז"ר: 21 דוחות נרשמו לנהגים בשבוע האכיפה הראשון בשז"ר – רכבים פרטיים ממשיכים להשתמש בנתיב שהפך לנתיב תחבורה ציבורית.

לאחר שנים בהם רחוב שז"ר שימש כרחוב מרכזי עבור כלי רכב פרטיים, לפני כחודש וחצי הוא שונה לנתיב תחבורה ציבורית בלבד, כחלק מעבודות הכניסה לעיר. השבוע, לאחר תקופת הסתגלות שניתנה לנהגים הרגילים כל כך לנהיגה בשז"ר, החלה אכיפת המשטרה בכניסה למקטע, עם ההבטחה לקנס בגובה 500 שקלים לנהגים הנכנסים לנתיב שהפך לנתיב תחבורה ציבורית.

"בחודש האחרון הצבנו פקחים בשתי הכניסות לשז"ר על מנת להסביר לציבור הנהגים שאין אפשרות להיכנס", הסביר סגן ניצב ארז תבור, מפקד אגף התנועה במשטרת מחוז ירושלים. "עם זאת, בזמנים בהם הפקחים לא נכחו במקום, למשל בזמן חילופים, ראינו שהנהגים נכנסים. יש כאלה שיודעים שאסור ובכל זאת נכנסים, יש כאלה שטוענים שהם לא ידעו וששנים מותר. הקצבנו תקופה של מעל חודש הסתגלות, כדי שציבור הנהגים יבין את ההסדר החדש ושזה נתיב תחבורה ציבורית".

שדרות שז"ר השבוע. צילום: אלון לוי

"צריך להבין שהתחנה המרכזית ובנייני האומה היו במשך שנים מוקדים מרכזיים של איסוף - איסוף של חיילים על ידי ההורים, איסוף תלמידים על ידי מורי נהיגה. היינו צריכים לתת תקופה בה מסבירים לציבור הנהגים מאיפה הם יכולים לנסוע ולאסוף בהסדר החדש, לכן נתנו תקופה ארוכה של הסתגלות".

למרות זאת, את הימים הראשונים של האכיפה לא מתארים באגף התנועה כקשים במיוחד. "אני לא יודע אם זה בגלל שרואים שוטרים בשז"ר, או בגלל שאנחנו מסומנים גם בווייז – אבל לא נכנסו המוני נהגים. זה כמובן משרת את המטרה שלנו - בסוף לא נכנסים, וזה בדיוק מה שרצינו ליצור. הבחינה האמיתית אבל, תהיה תוך כמה שבועות – כשאנחנו פחות נמצאים במקום".

בכל זאת, 21 דוחות חולקו בימים הראשונים לאכיפה – ראשון עד שלישי השבוע – לנהגים שנכנסו לנתיב התחבורה הציבורית. בזמנים בהם לא נראו ניידות משטרה במקום, נצפו רכבים פרטיים שממשיכים להיכנס לשז"ר.

"אני מאמין שהציבור יתרגל להסדר החדש, כי היום כניסה ברכב פרטי לשז"ר אפילו לא משתלמת" אמר תבור. "בגלל שזה נתיב אחד לכל כיוון, ובגלל שנורא צר, לתחבורה הציבורית בשז"ר מאוד קשה להיכנס ולצאת. אם נכנס לשם רכב פרטי הוא לא מרוויח שום דבר. הוא מתעכב שם הרבה יותר".

ברקע הדברים, יש לציין כי בלא מעט נתיבים בירושלים המיועדים לתחבורה ציבורית בלבד, ניתן למצוא רכבים פרטיים. בנוגע לאכיפה בנתיבי תחבורה ציבורית נוספים בעיר, הבהיר תבור: "אנחנו מבינים שהווה והעתיד הוא תחבורה ציבורית. צריך לתת עדיפות לתחבורה הציבורית כדי להקל על העומסים שיש בכבישים".