בנאי בהופעה. ביקשו שלא יופיע | צילום: שאול גולן

ההופעות שמחלקות את ירושלים: לאחרונה פרסמו בגן הלאומי עיר דוד, המופעל על ידי עמותת אלע"ד, את לוח ההופעות הצפויות בתחילת החודש הבא. בין היתר יתקיים במקום, לרגל חג השבועות, פסטיבל "יוצרים תהילים", שיכלול הופעות של הזמר אהוד בנאי ואמנים נוספים

מחאה משמאל

מי שלא אהבו בכלל את עצם קיומו של הפסטיבל הם אנשי עמותת השמאל 'עמק שווה', שטענו כי התאריך בו הוא יתקיים, המקביל לעיד אל פיטר, יפגע בשכניהם של הגן הלאומי – תושבי סילוואן. כדי למנוע את קיום הפסטיבל, ב'עמק שווה' פתחו בקמפיין בו הם קוראים לאהוד בנאי שלא להופיע. "להופעה באתר יש משמעות מעבר לעוד אירוע תרבותי והיא הופכת להופעה בשכונה פלסטינית שבה מתגוררים עשרות אלפי תושבים", הם אמרו. "להופעה בתאריך שנקבע יש השלכות נוספות. חסימות כבישים, הסדרי ביטחון ואבטחה כבדים יפגעו ביכולתם של התושבים לחגוג את החג בשקט".

את התייחסותו של בנאי לא ניתן היה להשיג השבוע, אך ממשרד יחסי הציבור שלו נמסר לארגון עמק שווה מוקדם יותר החודש: "ההופעה נקבעה ואין לנו יכולת או רצון לבטלה. אנו מבינים שהנושא מורכב, להשקפתנו מוזיקה ואמנות נועדו לחבר ולקרב מעבר למחלוקות".

ב'עמק שווה' לא עצרו כאן ומעבר לפניה לבנאי, פנו השבוע בשמם של תושבי סילוואן למפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, בבקשה שלא לשבש את הסדרי התנועה בשכונה בעת ההופעה ולהתחשב בחגם של המוסלמים. על המכתב חתומים תושבים בסילוואן המתנגדים לקיומה של ההופעה.

זעם מימין

התגובות למהלך של 'עמק שווה' לא איחרו לבוא. גורמים שונים טענו כי מדובר ב"קמפיין שנאה" לכל דבר והאשימו את עמותת השמאל בכך שהיא מנצלת את המצב כדי לקדם את עצמה – על גבם של תושבי סילוואן. "הגן הלאומי עיר דוד שנמצא בלב ירושלים, גאה לארח מדי שנה את מיטב אמני ישראל ולאפשר לציבור הרחב, על גווניו השונים, ליהנות ממופעים ומערבי תרבות", נמסר מהגן. "בהופעה שתתקיים בעוד כחודש יארח אהוד בנאי את אמיר דדון כחלק מפסטיבל 'יוצרים תהילים', המתקיים מדי שנה במועד קבוע. יחד הם יצטרפו לשורה ארוכה של אמנים בולטים.

"הטענה כי קיום ההופעה יפגע באווירת חגם של השכנים הערבים הינה דמיונית ומשוללת כל יסוד, שהרי גם בשנה שעברה התקיים הפסטיבל במועדו הקבוע וגם אז נחגג באותו הערב העיד אל פיטר, באופן חופשי, שגרתי וללא כל הפרעות לשכנים הערבים. נציין עוד כי אין ולא היו מעולם חסימות כבישים בשל הפסטיבל והקהל מגיע בהסעות מאורגנות. צר לנו כי ישנם ארגונים קיצוניים ואזוטריים המנסים ליצור פילוג ולזרוע שנאה דווקא במקום שבו אמורים להתקיים חיבורים ללא קשר להשקפות, דעות ונושאים פוליטיים".

ב'עמק שווה' אמרו בתגובה כי "עמותת אלעד מנסה להסיט את הביקורת לשמאל במקום לעמוד מאחורי מעשיה ובמקום להתמודד עם העובדה שמדובר בפגיעה בזכויות התושבים לחגוג את חגם".  עוד מסרו, "מדי שנה עורכת עמותת אלע"ד את פסטיבל תהילים. העובדה האירונית שהפסטיבל שמומן בחלקו על ידי משרד הדתות יתקיים בעיד אל פיטר ויפגע ביכולת של תושבי סילואן המוסלמים לחגוג את חגם לא הפריעה להם לקיים את האירוע. העובדה שהעמותה ששמה לה למטרה לייהד את סילואן, מתחבאת מאחורי הגן הלאומי ולא מביאה את תגובתה בשמה מעידה שהיא מבינה שמדובר במעשה לא ראוי, כך גם הטענה שההופעה בשנה שעברה הייתה גם היא בזמן עיד אל פיטר – איננה נכונה".

ואיזה מסכנים התושבים

ב'עמק שווה' טוענים כי הם מייצגים את דעת התושבים, אך יש גם מי שלא ידעו על קיומה של ההופעה ואחרים, כך לטענת גורמים, אפילו מפיקים תועלת מהמופעים בעקבות הגעת מבקרים ותיירים למקום.

עם זאת, היו תושבים שדווקא טענו כי קיום המופע פוגע בחג שלהם. עותמאן, תושב סילוואן אומר כי איננו מבין מדוע צריך לקיים את ההופעה דווקא במקום הזה ובתאריך המדובר. "יש מקומות אחרים רחוקים שבהם יכולים לשיר", הוא אומר. "בחג יש פה הרבה תנועה כל היום, אנשים וקרובי משפחה באים וזה ישפיע עלינו". חאג' מאזן תושב השכונה סיפר כי קיום ההופעה בעיתוי שנקבע איננו מקובל. "כמו שליהודים יש חגים - גם לנו יש וכל צד צריך לכבד את דתו של האחר. אם אני מתפלל אני לא מצפה שברקע תהיה מוזיקה", אמר.  סמיר אבו עלא'א, המתגורר בסמיכות לעיר דוד, סיכם: "זה כמו אסון בשבילנו".