הביטוח הלאומי. בזכותם החלה החקירה | צילום: רפי קוץ

עירנותה של הפקידה והחקירה שהובילה לחשיפת הונאת המיליונים: חקירה סמויה שניהל אגף החקירות והמודיעין בביטוח הלאומי הביאה לחקירת משטרה במרכזה זוג החשד בהלבנת הון בסכום שמגיע לכ־3 מיליון שקלים. 

בקשה חשודה

החקירה החלה בעקבות חשד שעלה אצל פקידה בביטוח הלאומי, לאחר שהזוג העביר אליו סכום של 300 אלף שקל מחשבון אמריקאי, מאחר ובן הזוג הוא בעל עסק בארצות הברית. 

לאחר העברת הכסף, פנה הזוג לביטוח הלאומי בירושלים וביקש החזר של הסכום - הפעם לחשבון ישראלי שבבעלותו. בני הזוג טענו כי הכסף הועבר בטעות, כאשר הם ניסו לשלם חוב בגובה של 3,000 שקלים בלבד. אלא שבקשה זו עוררה את חשד הביטוח הלאומי, שפנה למחלקת ההונאה במשטרת ירושלים. בעקבות פנייה זו, נפתחה חקירה בימ"ר ירושלים, שהחלה לבחון עסקאות נוספות של השניים. בשלב מסוים נכנסה גם רשות המיסים לתמונה.

על פי החשד, העיסקאות של השניים נעשו בדרך הבאה: הזוג ביצע עסקאות מהחשבון האמריקאי וביקש החזרים לחשבון ישראלי. כעת חוקרת המשטרה את השניים בחשד להלבנת הון, תוך חיפוש אחר עסקאות עבר דומות שלהם.

מהביטוח הלאומי נמסר: "מדובר על בני זוג שנהגו להפקיד סכומי כסף מעל למתחייב כחוק. לאחר מכן ביקשו בחזרה את החזרי היתרות. השנה, לאחר שהגדילו לעשות והפקידו סכומי כסף גדולים מאוד, יותר ללא קשר, וללא שום פרופורציה למה שמתחייב כחוק, התעורר חשדה של פקידה בסניף. העניין הועבר לחקירה ממנה עלה שמדובר על חשד, לכאורה, לעבירת הלבנת הון. הוגשה תלונה למשטרה, הוקם צח״מ משותף ובני הזוג נחקרו על כך במשטרה".