אחד הגורים שחולץ מהמחנה בשועפט. צילום: פרטי

הסיפור הבלתי נתפס של כלבי מחנה הפליטים שועפט: בשבועיים האחרונים נאספות יותר ויותר עדויות על מקרי התעללות חמורים המתבצעים בכלבי מחנה הפליטים. השיא: מבצע חילוץ יוצא דופן של גורים נטושים.

לפני כשבועיים פרסמה תושבת העיר כי אדם בעבודתה, תושב מחנה הפליטים, סיפר לה שליד ביתו כלבה שעברה התעללות. לדבריו עיניה ככל הנראה נעקרו וגופה ספג אלימות קשה וכי הוא ראה בסמוך אליה גור מת. את הפוסט קראה ג'ני ברוכי, תושבת העיר ופעילה למען בעלי חיים. היא תייגה את גל בן יוסף, פעיל מוכר באזור ירושלים ויחד ניסו לחשוב כיצד לסייע לכלבה. הם יצרו קשר עם אותו תושב, שהעביר להם תמונות של הכלבה

לילה שלם עבדו כל הצדדים על חילוצה מלב מחנה הפליטים והבאתה למרפאה ווטרינרית. מצבה היה קשה ביותר והם החליטו לקרוא לה "מזל". 

"אחרי כמה ימים אותו תושב יצר איתי שוב קשר" מספרת ברוכי. "הוא סיפר על גור נוסף שהוא שומע מעבר לחומת הביטחון, סמוך למקום בה נמצאה מזל". לדבריה, השטח בו היה הגור מותר לכניסה רק לאנשי ביטחון ועל כן תושב המחנה פעל מול הרשויות בכפר כדי להשיג את אישור הצבא. "הוא מצא שם גור שהרגל שלו קשורה בפנימית של צמיג, אשר טולטל ונזרק אל מעבר לגדר. להערכתנו מדובר בגור של מזל. קראנו לו 'בנצי' ולקחנו אותו לטיפול רפואי שם נכרתה רגלו".

אלא ששם לא נגמר הסיפור. בשבוע שעבר אותר גור נוסף, כנראה גם הוא של מזל, כשהוא צורח בכל פעם שאדם מנסה להתקרב אליו. גם הפעם גויס הצוות שכולל את בן יוסף וברוכי והגור חולץ בקושי רב. "במוצאי שבת לפנות בוקר שוב קיבלתי טלפון מאותו תושב, כשהפעם מדובר היה בכלבה שגררה עצמה על הרגליים הקדמיות ואחת מעיניה נעקרה. גם היא חולצה בהצלחה וקראנו לה 'מולאן'".

בניסיון לפתור את בעיית הכלבים של מחנה הפליטים החליט אותו תושב להשיג אישור להעלות פוסט לקבוצה של מחנה הפליטים בפייסבוק, שם קרא להפסיק את ההתעללות בכלבים", מספרת ברוכי. "הוא אמר שהייתה לו היענות מפתיעה ביותר ושבחילוץ של מולאן, בניגוד לחילוצים אחרים, תושבי השכונה ביקשו לעזור לו ולא להעלים עין, כנראה בגלל הפוסט". 

בימים אלה פועלים הפעילים על מנת לקדם שיחות עם גורמים בכפר שידברו אל ליבם של הילדים, שכן הם נמצאים החל מהשבוע בחופשת החורף שתימשך כשבועיים.