בריכת ירושלים בימיה הראשונים. צילום: דוד רובינגר

למכירה: היסטוריה של מחאה ירושלמית. הכרוז שקורא להפגנה נגד 'בריכת ירושלים' המיתולוגית עומד בימים אלו למכירה בבית המכירות הפומביות 'וינרס' (Winner's). "צאו והפגינו", נכתב שם.

בריכת ירושלים עמדה בלב סכסוך היסטורי, שהיה לו חלק מרכזי בעיצוב היחסים בין היהדות החרדית לשלטון במדינת ישראל הצעירה. את הבריכה בנה היזם חיים שיף ב־1958 במושבה הגרמנית, במגרש שהיה שייך לעירייה. בירושלים של אותן שנים כמעט שלא היו בריכות שחייה, ולמעשה זו היתה הבריכה הציבורית הראשונה

מבחינת הציבור החרדי, פתיחתו של המקום היתה בעייתית. מעבר לעובדה כי הבריכה היתה מעורבת ושחו בה גברים ונשים יחדיו, העירייה גם החליטה שהיא תהיה פתוחה בשבתות, מה שהביא לזעם חסר תקדים והפר את הסטטוס קוו

"המאבק הוא על דמותה וצביונה של ירושלים", נכתב בפשקוויל. "המאבק כעת הוא על קדושתה של ירושלים. אם נחריש כעת - מי יודע לאן נגיע". 

הפשקוויל

בעקבות הפשקוויל החרדים יצאו לרחובות וקיימו סדרת הפגנות נגד מי שכיהן אז כראש העירייה, גרשון אגרון, אך הוא עמד על דעתו וסירב לנעול את שערי הבריכה בשבת. רבני הציבור החרדי החליטו לערוך 'פולסא דנורא' לראש העירייה - טקס שמטרתו להביא למותו הטבעי. יצוין כי שנה לאחר מכן הלך אגרון לעולמו והחרדים ראו בכך את הצלחת פעילותם.

על הכרוז המוצע למכירה חתמו בכירי הרבנים באותה תקופה - רבי יחזקאל אברמסקי, האדמו"ר רבי יוחנן טברסקי מרחמסריווקא, האדמו"ר אברהם ויינברג מסלונים, האדמו"ר רבי מרדכי גולדמן מזוויעהל, רבי ישראל זאב מינצברג ורבי דוד שפרבר. הכרוז, יחד עם מסמך היסטורי נוסף המצורף אליו, מוצעים במחיר פתיחה של 200 דולרים.