צילום: 'התעוררות'

דורשים ארנונה דו-חודשית: צעירים ירושלמים רבים יצאו לאחרונה במחאה במטרה לשנות את אופן תשלום הארנונה. הדרישה שלהם היא לעבור מתשלום שנתי לתשלום אחת לחודשיים.

את המהלך יזמו אנשי סיעת 'התעוררות', שכבר לפני כמה חודשים הגישו בקשה דומה לראש העירייה. השבוע יצאו הצעירים והפיצו מודעות בנושא ברחבי העיר וכן חילקו פלאיירים לסטודנטים באוניברסיטאות במטרה לגייס אותם למאבק.

"המהלך למעבר לארנונה דו חודשית יקל על צעירים ועל כ-40 אלף סטודנטים הלומדים בירושלים", אומרים טל ליפצין וליאור זרקה, מובילי צוות צעירים ב'התעוררות'. "אחרי שהמיזם יצא לדרך בהצלחה בערים כמו באר שבע, תל אביב, חיפה ואריאל הגיע הזמן שגם ירושלים תקל על התושבים ותאפשר לשלם ארנונה בנוחות וביעילות".

המחאה מגיעה על רקע המצב הבעייתי אליו נקלעים לא מעט צעירים בעיר: כשהם פונים לעירייה כדי לשלם את הארנונה הם נדרשים לשלם תשלום שנתי מרוכז. המשמעות היא שנטל התשלום על הסטודנט הוא חד-פעמי וגדול. העירייה אמנם מציעה פתרונות לפריסת תשלומים, אך פתרונות אלה לא רלוונטיים לחלק מהצעירים או לאוכלוסיות מוחלשות.

פעילי התעוררות. צילום: 'התעוררות'

בעיה נוספת נעוצה בעובדה שהשנה האקדמית נפרשת מאוקטובר עד אוקטובר ותשלום הארנונה הוא מינואר ועד ינואר. התוצאה היא שהסטודנטים צריכים להתקזז עם הדיירים אותם החליפו, עם הדיירים החדשים שיחליפו אותם, עם השותפים הנוכחיים שלהם וכן הלאה.

את הבקשה לעירייה הגיש בעבר חבר המועצה דן אילוז, שהוסיף השבוע: "זה לא סוד שירושלים זקוקה לרפורמה בירוקרטית שתטיב עם מעוטי היכולת. גביית ארנונה דו חודשית תשפר את חיי הצעירים בעיר ויותר מכך - היא תקל גם על אוכלוסיות מוחלשות שלעיתים אינן מחזיקות חשבון בנק יציב ולכן אינן יכולות מחד לשלם באופן חד פעמי תשלום שנתי, ומאידך להגיע להסדר בנקאי של פריסת תשלומים".