צילום ארכיון: אוהד צויגנברג

אישום נגד שוטרת מג"ב: ירתה כדור ספוג בפלסטיני נגדו לא היה כל חשד וניסתה לשבש את חקירתה.

כתב אישום הוגש היום (ד') לבית משפט השלום בירושלים, נגד שוטרת מג"ב לשעבר באיזור ירושלים, ושני לוחמי מג"ב נוספים. על פי האישום, במאי 2018, כאשר שירתה השוטרת במג"ב באיזור ירושלים, עוכב פלסטיני בסמוך לשער גורן לצורך בדיקתו על ידי הכוח המשטרתי. לאחר שנשלל נגדו כל חשד, הודיע לו הכוח המשטרתי כי הוא רשאי לעזוב את שער גורן. משהחל להתרחק, ביצעה השוטרת ירי אל עבר פלג גופו התחתון שלא כדין ובניגוד לנהלי משטרת ישראל. כתוצאה מביצוע הירי, נפגע הפלסטיני בפלג גופו התחתון ונפל ארצה.  בהמשך, ביקשה מהשוטרים שנכחו במקום כי לא יספרו לאיש על אירוע הירי.

בעקבות האירוע, נפתחה חקירה על הירי במחלקה לחקירות שוטרים. במסגרתה זומנו מספר שוטרים לחקירה, ביניהם השוטרת א'. על פי האישום, לפני הגעתה של א' למסירת עדות, התקשרה אליה השוטרת והורתה לה שלא תשתף איש באירוע שכן מדובר באירוע אשר אסור היה שיתרחש. בעקבות השיחה עם השוטרת, מחקה א' את הסרטון המתעד את האירוע מהטלפון הנייד שברשותה.

חמישה חודשים לאחר אירוע הירי, נחקרה השוטרת במשרדי מח"ש. לפני שנכנסה לחקירתה, דיברה עם אמה ואמרה לה כי היא "האליבי" שלה. עוד אמרה לאמה כי ככל שתתבקש למסור את הטלפון הנייד שלה בחקירתה, היא מתכוונת לשקר ולומר כי הטלפון הנייד שלה נמסר לתיקון על ידי אמה.

במהלך חקירתה אכן שיקרה, ולאחר שהתבקשה לסמור את הטלפון הנייד שלה אמרה כי הוא נמסר לתיקון על ידי אמה – זאת כאשר הוא נמצא במגוריה בבסיס בו היא משרתת.

כאשר הגיעו חוקרי מח"ש יחד עם השוטרת לבסיס בו היא משרתת, ונותרה הרחק מהם, פנתה השוטרת אל השוטר הנוסף הנאשם בתיק, וסיפרה לו כי חוקרי מח"ש מחפשים אחר הטלפון הנייד שלה אשר מצוי בחדרה וביקשה ממנו כי ידאג לשבור אותו. השניים השתמשו במוט ברזל על מנת לשבור את מכשיר הטלפון הנייד של השוטרת, ורק בסיום המעשה להתברר חוקרי מח"ש כי הטלפון הנייד של נאשמת 1 מצוי בבסיס וכי הוא ניזוק.

כתב האישום שהוגש היום מייחס לשוטרת עבירות של תקיפה סתם, מעשי פזיזות ורשלנות בנשק, ושיבוש מהלכי משפט. שני לוחמי מג"ב נוספים הואשמו גם הם בעבירת שיבוש מהלכי משפט.

עו"ד הלה אדלמן ועו"ד שקד דהן, המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה: "כתב האישום מבטא את הסלידה מהעבירות שביצעה הנאשמת בהיותה לוחמת משמר הגבול. הנאשמת ניצלה את תפקידה, את מעמדה ואת סמכותה לשאת נשק ורמסה את כבודו של המתלונן תוך ניצול חולשתו, אך רק לשם מעשה שעשוע. כמו כן, במעשה זה גרמה הנאשמת לפגיעה בנכס היקר ביותר של מערכת אכיפת החוק - אמון הציבור במשטרת ישראל ובלוחמים המבצעים תפקידם כדין".