סטודנטיות באוניברסיטה העברית בירושלים (צילום: אוהד צויגנברג)

בשעה שרבים מספידים את הלימודים במדעי הרוח, חדשות טובות מגיעות מכיוון האוניברסיטה העברית בירושלים: לרגל פתיחת שנת הלימודים האקדמאית עולה מהנתונים כי השנה נרשם גידול של 10% במספר הסטודנטים המתחילים בשנה א' לתואר ראשון.

כבכל שנה, גם הפעם מפרסמים ב'עברית' את נתוני הרישום ומדווחים על עלייה במספר הסטודנטים שנרשמו לשנה א' לתואר ראשון (11%) והשני (גן כאן עלייה של 11%). מלבד הפקולטה למדעי הרוח, גם במדעי החברה נרשמה עלייה של קרוב ל-20% בנרשמים לתואר ראשון שנה א'.

עלייה זהה (20%) נרשמה גם בפקולטה למשפטים, זאת לאחר יציבות במספרי הסטודנטים בשנים האחרונות. בנוסף, חל גידול משמעותי במספר הלומדים מדעי המחשב, הנדסה ומקצועות מדעים מדויקים.

אלה התכניות והקורסים החדשים בעברית

השנה האקדמאית החדשה הגיעה – ואיתה לא מעט קורסים חדשים, מעניינים ובעיקר יוצאי דופן. על הפרק: מין מהתקופה העתיקה, בתי כלא וגם וודקה.

נתחיל במה שמציעה פקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית, שם יועבר הקורס "מין ומיניות במחשבת חז"ל". הקורס יעסוק בעיצובם ההלכתי, המיתולוגי והפרשני של דיני עריות, נידה, סוטה, נישואין וייחוד.

כל זאת במושג היצר ויחסו לתחום התשוקה המינית, במעמדה של הפרישות המינית לגווניה ובמקומה של המיניות במרחב הפרטי והציבורי ובבית המדרש.

מה עוד ילמדו בקמפוסים השנה? | אילוסטרציה: שאטרסטוק

סטודנטים יוכלו לבחור גם ללמוד את "שימוש לטובה/לרעה בסמים" של ד"ר שבתאי לויט במסגרת ביה"ס לעבודה סוציאלית ולרווחה חברתית ב'עברית', שיועבר מנקודת מבט אינטגרטיבית וביקורתית המפגישה בין הניסיון הקליני הרב של ד"ר לויט לבין המחקרים בתחום.

בחוג להיסטוריה תעביר ד"ר יהודית יוליה קליק את הקורס "וודקה, שתיינים ופונדקים במזרח אירופה עד המאה ה־19", שיעסוק בסוגי משקאות אלכוהוליים וייצורם, וההשפעה החברתית והתרבותית שהייתה להתפשטות שתיית הוודקה במזרח אירופה עד שלהי המאה ה־19.
במכון לקרימינולוגיה תעביר ד"ר עודדה שטיינברג את הקורס "מערכת הכליאה בישראל: חיים בין חומות", שיפגיש את הסטודנטים עם אנשי שב"ס בכירים ויכלול סיור באחר מבתי הכלא בארץ.

מה עוד? בין הקורסים החדשים שיפתחו בשנה הקרוב במדעי החברה ב'עברית' ניתן למצוא "קולנוע אתנוגרפי" של פרופ' תמר אלאור מהמחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, שייערך בסינמטק ירושלים במסגרת אירועי הפסטיבל השישי לסרטים אתנוגרפיים. כמו כן, במסגרת המחלקה לתקשורת ועיתונאות ניתן למצוא את הקורס היצירתי "כתיבה והגשה של מהדורת חדשות קצרה".

ויש גם תוכניות לימוד חדשות. לדוגמה: "תוכנית סגול לרפואה חישובית", אשר נועדה לקדם את תחומי המדע והרפואה בישראל ולהפוך אותם למודל לשאר העולם באמצעות רפואה דיגיטלית מותאמת אישית, ניתוחי נתונים (ביג דאטה), אלגוריתמיקה וטכנולוגיה.

תוכנית חדשה נוספת של ה'עברית', היא "מכפיל במשפטים", הכוללת לימודים בשלושת התחומים משפטים, כלכלה ופילוסופיה (בדומה לתוכנית פכ"מ), ותעניק לבוגריה תואר כפול, האחד במשפטים והשני דו-חוגי בכלכלה ובפילוסופיה. התוכניות לסטודנטים המצטיינים המתקבלים אליה להשתלב בקהילה המשפטית או הכלכלית בארץ, בסקטור הציבורי או באקדמיה כמובילים של שינויים חברתיים.

אלה התכניות והקורסים החדשים במכללת הדסה

במכללה האקדמית הדסה יוצעו לסטודנטים, לצד קורסי הבחירה הרגילים בעברית, גם קורסי בחירה באנגלית. קורס מתוקשב יעקוב אחר דרכו של פרופ' אהרון צ'חנובר אל פרס הנובל. פרופ' צ'חנובר, שזכה בפרס נובל בכימיה, מספר בסרטוני וידאו אשר צולמו עמו על הצלחות והאכזבות בדרכו של מדען. את הקורס תלמד ד"ר דפנה נתן (פרחומובסקי).

ד"ר דורון אביטל ילמד קורס מתוקשב על אסטרטגיה וקבלת החלטות. אביטל שימש כמפקד סיירת מטכ"ל, ולימד לוגיקה באוניברסיטת קולומביה בארה"ב.

עוד בין הקורסים המתוקשבים, קורס אקדמי ראשון מסוגו על חייו, יצירתו והשקפתו של עמוס עוז. גדול סופרי ישראל, אשר ספריו תורגמו ל-50 שפות, היה אף בין הסופרים המובילים בעולם. ד"ר דוד לביא ינסה לפענח את סוד יצירתו של הסופר באמצעות ראיונות והרצאות של עוז עצמו, וכן בהשתתפות של שניים ממבקרי הספרות הבולטים, פרופ' גבריאל מוקד ואורין מוריס.