חלק מהמיצגים בתערוכה. צילום: שרון ברקן

המאבק נגד הרפורמה של משרד הרווחה בכל הנוגע להוסטלים לנערות בסיכון בעיר התחדש השבוע עם יוזמה חדשה: תערוכת מחאה

כבר תקופה ארוכה שפעילות חברתיות ונשים שנעזרו בצעירותן באותם הוסטלים מנהלות מאבק נגד הצעדים שמתכנן לבצע משרד הרווחה, בטענה כי הם יביאו לסגירת המוסדות הפועלים למען נערות בסיכון בעיר. למרות שבמשרד הרווחה טוענים בתוקף כי ההוסטלים לא ייסגרו, השבוע החליטו מובילות המאבק לצעוד לכנסת ולהפגין. "אנחנו דורשות שקיפות. במשרד הרווחה אומרים שהם לא סוגרים את ההוסטלים, אבל אנחנו רואות שבשטח קורה ההיפך", אומרת נטלי אוחיון, ממובילות המאבק.  

שימוע לפני פיטורים

מור אמגר, מדריכה טיפולית שעובדת זה שנתיים וחצי ב'בית הצברית' בירושלים, מספרת כי היא ואנשי הצוות קיבלו בשבוע שעבר מכתבי שימוע לפני פיטורים

במשרד הרווחה הודיעו לא מכבר כי חוזה ההתקשרות עם המסגרות המדוברות מסתיים על פי החוק ובהתאם לכך המשרד נערך לפרסום מכרזי הפעלה חדשים שאליהם רשאים לגשת מפעילי המסגרות הקיימות. עוד נמסר כי בהוסטלים בירושלים יתבצע שיפוץ מדורג כך שבזמן שהוסטל אחד בשיפוץ - השניים האחרים ימשיכו לפעול והוסיפו כי כל הנערות ישובצו במסגרות המתאימות להן תוך מתן רצף טיפולי מיטבי.  במשרד הרווחה גם שוקלים להאריך בשלושה חודשים את חוזי ההתקשרות עם מפעילי מסגרות החסות ולדחות לסוף ספטמבר את סגירת ההוסטלים

אלא שכל אלה לא מרגיעים את מובילות המאבק שפתחו השבוע בקמפיין חדש – תערוכת מחאה של יצירות פרי ידן של נערות המטופלות בהוסטלים המדוברים. "הרעיון להקים תערוכה התגלגל כבר לפני שנה, עוד לפני שהמאבק סביב סגירת ההוסטלים קיבל תאוצה וזאת כחלק מפרויקט בבצלאל", מספר אמגר. "הרעיון הזה קיבל תפנית בעקבות מה שקרה עם הנערות". 

חלק מהמיצגים בתערוכה. צילום: שרון ברקן

אמגר מוסיפה כי כשסיפרה למרצים שלה על המאבק עלה הרעיון לתערוכה. וכך, יחד עם שרון ברקן, סטודנטית לתקשורת חזותית שצילמה את התמונות המוצגות בתערוכה, הפך הרעיון למציאות. "אני לגמרי מרגישה שזה חלק מהמאבק", אומרת אמגר. "במידה רבה התערוכה היא גם סוג של פרידה מההוסטל ומהבנות. הבאנו צילום של הבית וכתבים של הבנות, וזו בעיני דרך להתמודד עם מה שקרה"

בתערוכה ניתן למצוא כתבים של הנערות מההוסטל וכן של הצוות הטיפולי. "הגיעו הרבה אנשים לראות, חלקם יצאו בוכים, מוצפים ומרוגשים", מוסיפה אמגר. "אני מרגישה שזה נגע רגשית באנשים. בהפגנות בדרך כלל יוצא הרבה כעס ופה הבאנו משהו אחר, שעורר רגשות של קירוב ותקווה".

חלק מהמיצגים בתערוכה. צילום: שרון ברקן

בתערוכה, שנפתחה השבוע בתוך אקדמית בצלאל ותהיה פתוחה לקהל הרחב עד סוף החודש, ישנו חלל מרכזי שבו מופיעות גם תמונות מהצעדה שערכו מובילות המחאה מירושלים לתל אביב, אביזרים מההוסטל כמו פוף, מיטה ושמיכות. "הבאנו את ההוסטל לתוך החדר", מסבירה אמגר. "אני למשל בחרתי שני כיסאות שאנחנו, המדריכה והבנות, יושבות לשיחה אישית ומדברות על כל מה שהן עוברות. אני מרגישה שזה יכול לפתוח לבבות ולהעלות מודעות".

משרד העבודה והרווחה: "הסכמי ההתקשרות עם המסגרות המדוברות יגיעו לסיומם במועד שנקבע בחוזה. בהתאם לכך המשרד נערך לפרסום מכרזי הפעלה חדשים והם צפויים להתפרסם במהלך חודש מאי. מפעילי המסגרות יכולים להתמודד למכרזים אלו. בהוסטלים בירושלים יתבצע שיפוץ מקיף בהשקעה של מיליוני שקלים, שיכלול בין היתר הקמת מרכזי טיפול, מרכזי למידה וסדנאות חדישות לטובת קידומם ורווחתם של בני הנוער. המשרד מדגיש כי טובתם של בני הנוער עומדת לנגד עיניו ואף נער או נערה לא יפגעו מהתהליך. במהלך החודשים האחרונים ועד לסיום ההתקשרות מלווים מקרוב גורמי מקצוע מטעם המשרד את  בני הנוער ולכל אחת  ואחד מהם נבנתה תכנית המשך מותאמת תוך שמירה על רצף טיפולי מיטבי".

התערוכה תהיה פתוחה לקהל הרחב עד ה- 28.5 באקדמיה בצלאל.